خبرهای خوش از دریاچه ارومیه

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، روان‌آب حوضه آبریز ارومیه در همسنجی با سال گذشته ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده و این موضوع منجر به افزایش تراز دریاچه به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۹۹ سانتی متر تا روز دوشنبه شده است.

این تراز در مقایسه با تراز سال گذشته دریاچه در همین زمان که یک هزار و ۲۷۰ متر و ۶۹ سانتی متر بوده، ۳۰ سانتی‌م‌تر افزایش نشان می‌دهد و به گفته‌ موسوی مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه‌های آبریز خزر و دریاچه ارومیه وضعیت بارش‌های حوضه آبریز ارومیه و روان‌آب‌هایی که در سال آبی ۹۵- ۱۳۹۴ شاهد بودیم، به‌گونه‌ای بوده که وضعیت دریاچه ارومیه را از شرایط مطلوب‌تری برخوردار کرده است.

وی، مجموع بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه) تاکنون را حدود ۲۱۱ میلیمتر اعلام کرد و گفت: تاکنون در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۲۴۶ میلیمتر بارش داشتیم که نسبت به میانگین بلندمدت ۲۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

موسوی با بیان‌اینکه روان آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۷۰ درصد در همسنجی با سال گذشته افزایش داشته است در خصوص وضعیت سدهای حوضه آبریز این دریاچه نیز گفت: وضعیت سد‌ها به گونه‌ای بوده که سدهایی مانند بوکان از آورد آب بسیار چشمگیری برخوردار بوده‌اند و همین مساله موجب شد رقم مصوب رهاسازی آب به دریاچه ارومیه اجرایی شود.

مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه‌های آبریز خزر و دریاچه ارومیه اظهار کرد: مطابق مصوبه‌ جلسه شورای هماهنگی مدیریت حوضه دریاچه ارومیه، مقرر بود از سدهای در حال بهره‌برداری ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب رهاسازی شود و علاوه بر آن، در صورتی که آورد رودخانه‌ها مازاد بر پیش‌بینی‌ها باشد متناسب با آن، افزایش رهاسازی برای دریاچه ارومیه در دستور کار قرار گیرد.

موسوی تصریح کرد: این رقم تاکنون افزون بر ۷۵۰ میلیون متر مکعب از سدهای در حال بهره‌برداری برای دریاچه ارومیه بوده است.

وی با بیان‌اینکه هم اینک کماکان رهاسازی آب از سدهای در حال بهره‌برداری بویژه بوکان، مهاباد و حسنلو ادامه دارد، خاطرنشان کرد: وضعیت بارشی خوب سبب شده تا سدهای منطقه، آب خود را کماکان برای دریاچه ارومیه رهاسازی کنند و تا زمانی که نیاز کشاورزی منطقه به آب آغاز نشده، ظرفیت نرمال مخازن سد‌ها موجب می‌شود تا مقدار آب وارده به مخازن سد‌ها را بتوان برای دریاچه ارومیه رهاسازی کرد.

مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه‌های آبریز خزر و دریاچه ارومیه با اشاره به افزایش ۶۹ درصدی روان آب‌ها نسبت به سال گذشته، افزود: بسیاری از راهکارهای ستاد احیای دریاچه ارومیه مانند اتصال زرینه و سیمینه رود میاندوآب و لایروبی رودخانه نیز به ثمر نشسته و ما می‌خواهیم بدون لطمه زدن به کشاورزی، دریاچه احیا شود.

در حال حاضر تراز آبی دریاچه ارومیه به ۱۲۷۰/۹۷ رسیده که فرا‌تر از پیش بینی‌های بوده است.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید