خداحافظ آی‌فون؛ جمع‌آوری آی‌فون از بازار کشور به مرحله اجرا درآمد!

0

مدت‌ها بود که خبرهایی مبنی بر اجرای طرحی جدید برای مبارزه با قاچاق تلفن‌همراه در ایران به نام رجیستری شنیده می‌شد، رجیستری طرحی تازه نیست و چند سالی است که هر از چندگاهی صحبت‌هایی مبنی بر اجرا و یا عدم اجرای این طرح بیان می‌شود. با اجرای توافق‌نامه و برداشته شدن بخشی از موانع برای ورود رسمی برندهای تولید کننده تلفن همراه به داخل کشور، اجرایی شدن این طرح و خروج اسمارت‌فون‌های غیر رسمی رنگی جدی‌تر را به خود گرفت.

چند روز پیش بود که خبرهای زیادی در رابطه با اجرای طرح رجیستری و از دسترس خارج شدن گوشی‌های قاچاقی در فضای مجازی و دیگر رسانه‌ها منتشر شد. در روز یکشنبه عباس نخعی مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد که ابلاغیه‌ای جهت جمع‌آوری آی‌فون‌ها برای تمامی استان‌ها ارسال شده است، در مقابل رییس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه از اجرایی شدن این طرح ابراز بی اطلاعی کرد اما گویا عزم مدیران این بار جدی‌تر از گذشته جزم شده بود و بالاخره امروز اولین مرحله از اجرای این طرح کلید خورد و اپل لقب اولین قربانی این طرح را به خود گرفت!

iphone-6s-colors

توجه زیاد کاربران به محصولات این کمپانی آمریکایی موجب شد حساسیت‌ها روی اسمارت‌فون‌های ساخته این شرکت بیش‌تر از سایر تولیدکنندگان باشد و در اولین مرحله اقدام به جمع آوری آی‌فون‌های اپل از فروشگاه‌ها و نمایندگان غیر رسمی (البته اکثرا خود را رسمی می‌نامند) شد. پس از جمع‌آوری آی‌فون‌ها از فروشگاه‌های فیزیکی، فروشگاه‌های آنلاین معتبر داخلی تمام مدل‌های آی‌فون را ناموجود اعلام کرده و رسما فروش اسمارت‌فون‌های اپل در ایران به هر دو صورت فیزیکی و مجازی پایان پذیرفت. البته در روزهای گذشته بازار تلفن‌همراه جنبشی عجیب را به خود می‌دید و اکثر کاربرانی که قصد خرید آی‌فون را داشتند در طی دو یا سه روز گذشته به فروشگاه‌ها حجوم برده و آی‌فون خود را خریداری کرده‌اند، البته دو روز پیش در بخش‌های خبری رسانه ملی خبری منتشر شد که به کاربران پیشنهاد می‌کرد از خرید آی‌فون ممانعت کنند زیرا ممکن است پس از اجرایی شدن طرح نتوانند از دیوایس خود استفاده کنند.

باید بخوانید:  5 دلیل برای خرید Apple Watch

ممنوع شدن فروش قانونی محصولات این برند مطمئنا موجب شکل‌گیری بازارسیاه برای فروش محصولات آی‌فون خواهد شد و به این ترتیب اسمارت‌فون‌های گران قیمت اپل با مبالغی به مراتب بیشتر به فروش خواهند رسید. هم‌چنین طرح مبارزه با محصولات قاچاق خصوصا در حوزه فناوری به‌صورت جدی در حال انجام است و پیش بینی می‌شود در آینده‌ای نه چندان دور دیگر تولیدکنندگان غیر رسمی در ایران نیز به سرنوشت آی‌فون دچار شوند.

امید بکتاش

یه عاشق آی‌تی و موضوعات مرتبط با اون که ترجیح میده به‌جای اینکه عشقش تو دلش خاک بخوره، اون رو با دیگران به اشتراک بذاره!
برای ارتباط با من می‌تونید به روش سنتی‌ به omidbaktash@gmail.com ایمیل بزنید!


گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید