خدای رنگین کمان: بررسی کیبورد گیمینگ ترمالتیک Poseidon Z RGB

0

خدای رنگین کمان: بررسی کیبورد گیمینگ ترمالتیک Poseidon Z RGB

مهمترین قطعات برای اجرای بازی ها به بهترین نحو آنهایی هستند که درون کیس ما قرار گرفته اند. پردازنده، کارت گرافیک و مقدار حافظه RAM جزو موارد تعیین کننده در اجرای بهتر و روان تر بازی ها هستند. یک کیبورد و ماوس ساده و معمولی نیز می تواند تعامل در سطحی قابل قبول بین ما و بازی را فراهم کنند، اما داشتن کیبورد و ماوس مخصوص بازی می تواند دریچه های تازه ای را برای ما باز کند. سازندگان لوازم جانبی نیز این موضوع را می دانند و به همین خاطر هر یک لیست بلند بالایی از لوازم جانبی مخصوص بازی را به بازار معرفی می کنند. کیبورد مخصوص بازی Poseidon Z RGB یکی از جدیدترین اعضای سری Poseidon کیبورد های مخصوص بازی ترمالتیک است که بر خلاف ظاهر ساده و بی آلایش، حرف های زیادی برای گفتن دارد.

کیبورد های مکانیکی مدت زمان زیادی است که در دنیای کامپیوتر حضور داشته اند و حالا تنها محصولات مخصوص بازی از ساختار مکانیکی بهره می برند. استفاده از ساختار مکانیکی عمر کاری کیبورد را افزایش می دهد، اما در عین حال دیگر خبری از طراحی ظریف نخواهد بود. کیبورد های مکانیکی بزرگ و نسبتا زمخت بوده و سازندگان سعی می کنند با انواع اقسام طراحی ها و نوآوری ها، گیمر های بیشتری را به خود جذب کنند. Poseidon در اساطیر یونانی به عنوان خدای دریاها شناخته می شود. با دیدن نام Poseidon ممکن است این مسئله به ذهن باید که این محصول با آب ارتباطی داشته و شاید ضد آب است، اما ترمالتیک در هیچ کجا اشاره ای به ضد آب بودن نداشته است. شاید بد نبود با توجه به LED های رنگی این کیبورد از عنوان خدای رنگین کمان برای آن استفاده می کرد!

بررسی کیبورد گیمینگ ترمالتیک Poseidon Z RGB

 

طراحی

برخلاف بسیاری از کیبورد های مخصوص بازی که ظاهر عجیب و غریب، رنگ های خاص یا کلی دکمه های اضافی ممکن است داشته باشند (خود ترمالتیک مجموعه کاملی از انها را در اختیار دارد!)، طراحی Poseidon Z RGB بسیار ساده است. ما هم از همین سادگی بسیار راضی هستیم، زیرا تکلیف مان با طراحی آن کاملا روشن بوده و قرار نیست با سبک تازه طراحی یا چیدمان عجیبی از کلیدها، یا شلوغی بیش از حد روبرو شویم. بر خلاف ظاهر، این محصول با ابعاد ۴۴۰×۱۳۳×۳۷ میلیمتر نسبتا سنگین بوده (۹۹۵ گرم) و به کمک پایه های لاستیکی خود به خوبی روی میز نشسته و حرکت نمیکند. کلید های با زاویه ای مناسب در زیر انگشتان قرار گرفته و با باز کردن پایه های زیر کیبورد، می توانید زاویه را تغییر دهید.

بررسی کیبورد گیمینگ ترمالتیک Poseidon Z RGB

پایه زیرین بسته

بررسی کیبورد گیمینگ ترمالتیک Poseidon Z RGB

پایه زیرین باز

 

به علت ساختار کیبورد و کلید های آن، ضخامت این کیبورد نسبتا زیاد است و شاید برای کسانی که دوست دارند موقع تایپ مچ دستشان را روی میز قرار دهند چندان مناسب نباشد (در ضمن در این محصول خبری از Palm rest برای قرار دادن مچ دست نیست). نکته خوب دیگر که در مورد طراحی کلی این محصول می توان به آن اشاره کرد، امکان مدیریت کابل USB است که نمونه آن را در کیبورد های قدیمی دیده بودم. در زیر کیبورد شیارهایی برای رد کردن کابل در نظر گرفته شده تا بر اساس محل قرار گیری سیستم و کیبورد، به شکل بهتری کابل را از مرکز، راست یا چپ آن خارج کنید.

کلید های مخصوص کیبورد های مکانیکی در گروه های مختلفی قرار میگیرند. کیبورد ترمالتیک Poseidon Z RGB در دو دسته کلید های قهوه ای و آبی تولید شده اند و مدلی که در اختیار ما قرار دارد از کلید های آبی استفاده می کند (که این یعنی با سر و صدای آن نیز باید کنار بیایید!). کلمه RGB در مدل این کیبورد به ما میگوید که این محصول نیز از نور پس زمینه با قابلیت نمایش ۱۶.۸ رنگ پشتیبانی می کند و می توان به طور کامل رنگ هر کلید را تغییر داد. فنر به کار رفته در کلید های آبی با فشار ۵۰ گرم فشرده می شود. به گفته ترمالتیک، هر کلید دارای پایه هایی با روکش طلایی برای اتصال بهتر و همچنین عمر کاری بالاتر است. همچنین هر کلید دارای پایه های تقویت شده است تا مقاومت کلید در برابر فشار بیش از حد و همچنین گرد و غبار به شکل بهتری محافظت شود.

به گفته ترمالتیک، عمر کلید ها در Poseidon Z RGB برابر با ۵۰ میلیون بار فشار دادن هر یک است. در این محصول خبری از کلید های اضافه نیست و تنها کلیدی که به ساختار استاندارد افزوده شده، کلید غیر فعال کردن دکمه ویندوز است تا در مواقع لزوم به سرعت از آن استفاده شود. یکی از مواردی که بسیار دوست داشتیم در کیبورد Poseidon Z RGB ببینیم، عدم وجود پورت USB یا جک هدفون روی بدنه کیبورد است که می توانست تا حدودی میزان انعطاف پذیری آن را افزایش دهد.

بررسی کیبورد گیمینگ ترمالتیک Poseidon Z RGB

کلید های مالتی مدیا به کمک کلید Fn قابل استفاده هستند

 

بررسی کیبورد گیمینگ ترمالتیک Poseidon Z RGB

شیار هایی برای مدیریت کابل و پنج قطعه لاستیکی برای ثابت نگه داشتن کیبورد روی میز

 

نرم افزار و تجربه استفاده

ترمالتیک از پیش چند پروفایل رنگی برای LED ها در نظر گرفته و حتی اگر نرم افزار کیبورد را نصب نکرده یا از کیبورد روی سیستم های مک استفاده کنید، همچنان می توانید از پروفایل های رنگی و افکت های جالب آن استفاده کنید (کلید های مالتی مدیا نیز بدون نیاز به نصب نرم افزار در سیستم های مک قابل استفاده هستند). ساختار LED ها به نحوی است که نور کافی برای نمایش کلید ها حتی در اتاق پر نور را نیز فراهم می کنند. در ضمن میزان نور پس زمینه کلید ها نیز قابل تنظیم است.

بررسی کیبورد گیمینگ ترمالتیک Poseidon Z RGB

نور پس زمینه خاموش

بررسی کیبورد گیمینگ ترمالتیک Poseidon Z RGB

در محیط پر نور نیز نور پس زمینه به خوبی قابل رویت است

 

استفاده از سویچ های آبی در ساختار کلید ها در حس نهایی کار با این کیبورد بسیار تاثیر گذار بوده است. کلید ها حساسیت بالایی داشته و برای فعال کردن هر کلید لازم نیست تا انتها فشرده شوند. این مسئله سبب می شود تا گیمر های حرفه ای که می خواهند به سرعت کلید ها را فشار داده و سراغ کلید بعدی بروند، عکس العمل بهتری در بازی های داشته باشند. سر و صدای کلید ها در مقایسه با یک کیبورد مخصوص بازی مکانیکی معمولی همچون Razer BlackWidow با سویچ های سبز صدای کمتری دارد.

در نرم افزار اختصاصی این کیبورد می توان برای تمامی کلید ها (به جز Fn و سویچ از کار انداختن دکمه Windows) دستورات ماکرو تعریف کرد. همچنین پنج پروفایل و دو حالت استاندارد و Gaming برای کیبورد در نظر گرفته شده که با احتساب تمامی این موارد، می توان در کل بیش از پانصد دستور ماکرو برای کلید ها تعریف نمود! سیستم تغییر رنگ هر کلید نیز مفصل بوده و می توان برای پروفایل های مختلف، رنگ بندی و افکت های رنگی مختلفی تعریف کرد.

بررسی کیبورد گیمینگ ترمالتیک Poseidon Z RGB

این کلید حالت Game Mode را فعال کرده و دکمه ویندوز را غیر فعال می کند

 

بررسی کیبورد گیمینگ ترمالتیک Poseidon Z RGB

۵ پروفایل مختلف از طریق ترکیب این کلید ها و کلید Fn قابل دستیابی هستند

 

 

نتیجه

کیبورد ترمالتیک Poseidon Z RGB ادامه ای بر کیبورد های پیشین این سری با قابلیت های تازه است که می تواند گیمر های از گروه های مختلف را به خود علاقمند کند. سادگی در طراحی مهم ترین نقطه قوت این محصول از بابت ظاهر بوده و کیفیت ساخت آن هم هیچ گونه جای شک و تردید ندارد. متاسفانه کیبورد های مکانیکی در این رده قیمت بالایی دارند و Poseidon Z RGB هم از این قاعده مستثنا نیست. برای داشتن این کیبورد باید ۱۲۰ دلار خرج کنید که قطعا رقم بالایی به شمار می آید. اما وقتی بدانید نمونه های مشابه قیمت هایی در حدود ۱۶۰ یا ۱۷۰ دلار دارند، احتمالا پیش خودتان می گویید Poseidon Z RGB واقعا به قیمت اش می ارزد! البته رد این رده قیمتی نیز رقبایی وجود دارند که می تواند کار را برای این محصول تا حدودی دشوار تر کند.

 

رقبا

‌Razer Blackwidow X Chroma: این کیبورد ما قیمت ۱۶۰ دلار نزدیک ترین رقیب برای Poseidon Z RGB به شمار می آید. طراحی کلید ها به نحوی است که حس معلق بودن در فضا را ایجاد کرده و نور پس زمینه کلید ها از کناره های آن بیرون زده است. نام Razer نیز خود به تنهایی می تواند هر کسی را قانع کند که برای داشتن آن پول بیشتری بپردازد!

 

بررسی کیبورد گیمینگ ترمالتیک Poseidon Z RGB

Thermaltake Poseidon Z: اگر به نظرتان داشتن LED های با قابلیت تعویض رنگ تنها پول دور ریختن است، می توانید به سراغ نسخه معمولی این سری بروید که حدود ۴۰ دلار ارزان تر است. این مدل همچنان دارای نور پس زمینه است که البته تنها به رنگ آبی است و دیگر خبری هم از انواع اقسام تنظیمات رنگی برای کلید ها نیست. اما همچنان همان کیفیت ساخت در اختیارتان قرار خواهد گرفت. 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید