خدمات رایگان IVF در کشور/ افتتاح 20 بخش نازایی در شهرهای مختلف کشور

0

مدیر گروه زنان و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بر اساس تصمیم وزارت بهداشت، هزینه اولین درمان نازایی با این روش رایگان است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی ؛ اشرف آل یاسین رییس کنگره و مدیر گروه زنان و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران در نشست خبری پانزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی ظهر امروز در بیمارستان شریعتی اظهار داشت:‌ تا پایان امسال حداقل 20 بخش نازایی در سراسر کشور با بودجه تامین شده افتتاح می شود. 

رییس پانزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی ایران، با اشاره به رایگان شدن درمان نازایی با IVF در کشور، توضیح داد: بر اساس تصمیم وزارت بهداشت، هزینه اولین درمان نازایی با این روش رایگان است.

وی با اعلام اینکه هزینه انتقال جنین فریز برای اولین درمان نازایی نیز رایگان است، افزود: تا امروز ۲۵۰ نفر برای درمان با IVF ثبت نام کرده اند.

آل یاسین با عنوان این مطلب که برای ۵۰ مورد منجر به تولد نوزاد ناسالم مجوز سقط صادر می شود، گفت: این مجوز با تشخیص متخصص و برای زیر ۲۰ هفته بارداری است.

وی در خصوص انجام اهدای جنین و تخمک در کشور افزود: اهدای جنین در سایر کشور ها کمتر اتفاق می افتد اما در کشور ما صورت می پذیرد، در رابطه با اهدای اسپرم نیز صحبتهایی هایی انجام شده اما هنوز به قطعیت نرسیده است.

در ادامه این مراسم قنبری مسئول برنامه ریزی اروگاینکولوژی کنگره گفت: در زمینه فلوشیپ سالانه 20 نفر در زمینه دوره کوتاه مدت و درمان غیر جراحی آموزش می بینند که در کنگره برنامه ریزی‌های زیادی در این زمینه داشتیم.

وی تصریح کرد: در کنگره جلساتی به صورت پرسش و و پاسخ با حضور مهمان خارجی از کشور آمریکا درباره آناتومی به همراه سایر همکاران در وزارتخانه گفت و گو می شود، همچنین در زمینه کارگاه های لیزر و انتخاب بیماران متناسب با این نوع درمان موضوعاتی مطرح می شود.

جعفری مدیر اجرایی کنگره بین المللی زنان و مامایی در ادامه این مراسم گفت: در این کنگره بیش از 20 نفر از اساتید ایرانی دانشگاه های خارج از کشور  و سایر اساتید خارجی شرکت دارند که پیش بینی می شود در حدود 2 هزار نفر از متخصصین سراسر کشور در این کنگره کنند. 

وی افزود: حدود 500 مقاله در بخش های مختلف علمی دریافت کردیم که 25 درصد از برنامه‌های کنگره شامل مقالات و پوسترها می شود.

در این مراسم ، فاطمه سروی استادیار بخش نازایی بیمارستان شریعتی گفت: در این کنگره در زمینه درمان نازایی ما برنامه های مفصلی داریم. بیماری زنان طیف گسترده ای دارد ما امیدواریم با انجام این کنگره بتوانیم برای بالا بردن سطح اطلاعات متخصصین زنان که شاید کمتر فرصت مطالعه داشته باشند، از طریق این برنامه ها گام برداریم.

وی در ادامه افزود: یکی از سیاست های دولت افزایش بارداری و درمان مسئله ناباروری زوجین است که بودجه هایی هم به این زمینه اختصاص داده شده است که می تواند در افزایش جمعیت نقش بسزایی دارد.

سروی اظهار داشت: طبق گزارش های اعلام شده 10 درصد از زوج ها در معرض خطر نازایی هستند اما در عمل میزان ناباروری افزایش پیدا کرده است. بالا رفتن سن حاملگی و پایین آمدن عملکرد تخمدان، نداشتن برنامه ریزی در زمینه بارداری، کاهش ناباروری در مردان و تاثیر مضر آلاینده های محیطی در افراد در کاش باروری تاثیر چشمگیری دارد.

وی بیان کرد: در زمینه IVF  تا حدود 35 تا 40 درصد موفقیت هایی به دست آمده که در مردان بازخورد بهتری داشته است. آخرین راه حل برای باروری زوجین استفاده از رحم اجاره و اهدای تخمدان است.

اشرف جمال متخصص زنان و زایمان در ادامه این مراسم  گفت: از سال 78 رشته شاخه طب مادر و جنین در دانشکده تهران آغاز و حدود 10 سال است که بیماری های مربوط به مادر و جنین مورد تکیه است.

وی در ادمه افزود: در کنگره امسال سعی شده بر پیشگیری مرگ مادرجلوگیری از حاملگی های پرخطر و مسائل و مداخلات جنین (جراحی های داخل رحم بر جنین) برای نجات جنین پرداخته و در آینده ای نزدیک انجام شود. 

این متخصص زنان و زایمان با تاکید بر اهمیت سونوگرافی بیان کرد: بررسی شناخت جنین و فیزیولوژی آن ، جلوگیری ناهنجاری های عصبی مرکزی، قلبی دستگاه گوارش ، سر و صورت و اسکلتی و همچنین انجام تست های غربالگری برای جلوگیری از اخلالات ژنتیکی و سندروم دان در دستور کار است.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید