خروج انگلستان از اتحادیه اروپا چه تاثیری بر صنعت بازی سازی بریتانیا خواهد داشت؟

0

خروج انگلستان از اتحادیه اروپا چه تاثیری بر صنعت بازی سازی بریتانیا خواهد داشت؟

طی روز های اخیر مردم بریتانیا تصمیم مهم و سرنوشت سازی را اتخاذ کردند و در قالب یک نظر سنجی جنجالی و پر سر و صدا در نهایت رای به خروج از اتحادیه ی اروپا دادند. تصمیمی که اگر چه در ظاهر ساده به نظر می رسد اما در بطن قضیه با تاثیرات فراوانی در شاخه های مختلف اجتماعی، بازرگانی، سیاسی و … همراه خواهد بود و تبعات فراوانی برای مردم بریتانیا به همراه خواهد داشت. تاثیراتی که مسلماً سمت و سو و گستره ی آن ها بسیار فراتر از تاثیر ابتدایی این قضیه یعنی پایین آمدن ارزش پاوند خواهد رفت. در مطلب پیش رو به تاثیراتی اشاره خواهیم داشت که فرآیند خروج بریتانیا از اتحادیه ی اروپا می تواند بر صنعت بازی سازی انگلستان و سایر کشور های تابع تحمیل نماید.

به طور حتم در این روز گار و با پیشرفت صنعت بازی سازی در شاخه های مختلف فنی و تکنیکی، مهم ترین عاملی که می تواند در بحث تولید یا عدم تولید بازی های کامپیوتری جدید تاثیر گذار باشد مسایل مالی و اقتصادی است. به عبارت بهتر  استودیو های بازی سازی کوچک یا بزرگ در حال حاضر بدون تامین بودجه ی مالی لازم به منظور تولید آثار مورد نظر خود، به هیچ وجه توانایی تولید این آثار را نخواهند داشت و گذشت آن روزگاری که فعالان حاضر در صنعت بازی سازی به تنهایی و در اتاقی کوچک به طراحی و تولید بازی های مورد علاقه شان می پرداختند. در این میان مسلماً خروج بریتانیا از اتحادیه ی اروپا تغییراتی را در قوانین داد و ستد انگلستان با کشور های عضو این اتحادیه پدید خواهد آورد و این موضوع می تواند بر روند فعالیت بازی سازانی که پیش از این به منظور ساخت آثار مورد نظر خود در دنیای بازی های کامپیوتری، بر روی منابع مالی سایر کشور های اروپایی حساب ویژه ای باز کرده بودند، بسیار تاثیر گذار باشد. در این میان عده ای از فعالان حاضر در صنعت بازی سازی انگلستان معتقدند که در صورت عدم وضع قوانین مناسب در این زمینه، خروج انگلستان از اتحادیه ی اروپا می تواند در گام نخست پتانسیل تامین بودجه ی مالی لازم توسط استودیو های بازی سازی فعال در این کشور به منظور تولید آثار جدید خود را تا میزان 15 در صد کاهش دهد. از سوی دیگر بحث دیگری که در زمینه ی مسایل مالی مربوط به طراحی و تولید بازی های کامپیوتری جدید می توان به میان آورد به امور مالیاتی مربوط می شود. در واقع یکی از تبعات مهم خروج انگلستان از اتحادیه ی اروپا تغییرات موجود در قوانین مالیاتی این کشور خواهد بود. تغییراتی که اگر در ساختار آن ها نسبت به موارد مهمی نظیر در نظر گرفتن معافیت های مالی لازم برای استودیو های بازی سازی در امر تولید بازی های کامپیوتری جدید توجه خاصی صورت نگیرد، می تواند مشکلات تازه ای را برای استودیو های بازی سازی فعال در بریتانیا به منظور تامین مالی بودجه ی لازم برای تولید آثار جدید شان ایجاد نماید.

 watch-dogs2

البته تاثیرات مهم خروج انگلستان از اتحادیه ی اروپا بر صنعت بازی سازی این کشور، تنها به موارد یاد شده در سطور فوق محدود نمی شود و می توان نکات دیگری را هم به این بحث اضافه کرد. یکی دیگر از تاثیرات مهمی که موضوع خروج انگلستان از اتحادیه ی اروپا بر صنعت بازی سازی این کشور خواهد گذاشت به بحث حق امتیاز بازی های کامپیوتری و قوانین مربوط به کپی رایت آن ها باز می گردد. به بیان ساده تر تا پیش از این آن دسته از فعالان حاضر در صنعت بازی سازی اروپا (به عنوان مثال شرکت یوبی سافت) که قصد فعالیت در انگلستان و عرضه ی آثار خود در این کشور را داشتند، به دلیل عضویت انگلستان در اتحادیه ی اروپا و پایبند بودن این کشور به قوانین مربوط به بحث کپی رایت وضع شده در این اتحادیه، مشکل یا تناقض خاصی را احساس نمی کردند. اما با خروج انگلستان از اتحادیه ی اروپا شاهد تغییراتی در قوانین کپی رایت این کشور خواهیم بود و از این پس فعالان حاضر در صنعت بازی سازی اروپا برای انتشار آثار خود در این کشور و محافظت معنوی از آن ها ناچار به تبعیت از قوانین مجزای مربوط به کپی رایت بریتانیا خواهند بود. تناقضی که ممکن است در میزان تمایل فعالان حاضر در صنعت بازی سازی اروپا نسبت به فعالیت در این منطقه ی اکنون مجزا شده از اروپا تاثیرات قابل توجهی را به همراه داشته باشد. از سوی دیگر بحث فعالیت طراحان و بازی سازانی با ملیت ها مختلف در استودیو های بازی سازی بریتانیایی نیز اکنون معنی و مفهوم دیگری می یابد و مستلزم پایبندی به ساز و کار تازه ای خواهد بود. به بیان بهتر تا پیش از این عضویت انگلستان در اتحادیه ی اروپا موجب می شد تا آن دسته از بازی سازانی که از لحاظ ملیت به سایر کشور های اروپایی وابسته بودند بتوانند بدون مشکل خاصی به فعالیت در استودیو های بازی سازی واقع در کشور انگلستان بپردازند و امور مربوط به طراحی و تولید بازی های کامپیوتری مد نظر این استودیو ها را به شکل راحت تری به پیش ببرند. اما خروج انگلستان از اتحادیه ی اروپا مسلماً تغییراتی را در قوانین مربوط به مهاجرت این کشور به همراه خواهد داشت و به این ترتیب بازی سازان غیر انگلیسی فعال در پروژه های بازی سازی این کشور، برای حضور در استودیو های بازی سازی انگلیسی نیاز به اخذ مجوز های قانونی و مواردی نظیر ویزای کار خواهند داشت. موضوعی که می تواند پیچیدگی های بی موردی را در فعالیت یک پارچه ی استودیو های بازی سازی فعال در بریتانیا ایجاد نماید. در مجموع شاید بتوان ادعا کرد که خروج بریتانیا از اتحادیه ی اروپا در گام نخست و در ظاهر امر تاثیر چندان مثبتی بر فعالیت استودیو های بازی سازی بریتانیایی (به خصوص استودیو های فعال در کشور انگلستان) نخواهد داشت و حتی می تواند به منفعل شدن فعالان عرصه ی بازی سازی حاضر در بریتانیا منجر شود. البته به طور حتم با وضع قوانین مناسب در این زمینه می توان بخش مهمی از تهدید های موجود در این حوزه را از بین برد. حال باید دید که قانون گذاران بریتانیایی در فرآیند تبدیل شدن به جزیره ای مجزا از اروپا چه توجه ویژه ای را به صنعت بازی سازی خواهند داشت.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید