خروج نخبگان رشته فیزیوتراپی از ایران/ نیازمند ایجاد معاونت توانبخشی در وزارت بهداشت هستیم

0

مشاور رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به این که مجموعه خدمات توان‌بخشی در کشور مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته است، گفت: با تشکیل یک معاونت توان‌بخشی در وزارت بهداشت می‌توان نظریات همکاران را جهت رفع معضلات و مشکلات منعکس کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ مسعود کنزی مشاور رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مراسم گرامیداشت روز ملی فیزیوتراپی که امشب در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، با اشاره به این که در کنار رشته فیزیوتراگی رشته‌های مانند کاردرمانی، ارتوپدی شنوایی سنجی و غیره را داریم، بیان داشت: گروه توان‌بخشی در نظام سلامت باید خدماتی را ارائه دهد که با رویکرد جدید شروع به کار کنیم. اکنون در دنیا رویکرد توان‌بخشی از فاز سوم به فاز یک حرکت کرده یعنی قبل از این که اتفاق معلولیت برای فردی رخ دهد باید از وقوع آن پیشگیری کرد.

وی افزود: عدم تحقق دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی در کشور ناشی از تشکیل نشدن یک اداره متمرکز در خصوص امور توان‌بخشی به طور اعم و فیزیوتراپی به اخص است.

به گفته وی بهتر است مجموعه خدمات توان‌بخشی متمرکز در وزارت بهداشت بوده و با تشکیل یک معاونت توان‌بخشی اداره شود.

کنزی به تعرفه‌های ناعادلانه سیستم توانبخشی اشاره کرد و گفت: همکاران فیزیوتراپ ما وقت زیادی را برای درمان بیماران می‌گذارند و برق زیادی در این زمینه مصرف می‌شود که تعرفه‌ها کفاف این همه وقت و هزینه را نمی‌دهد لذا باید دید دیگری نسبت به تعرفه‌ها داشت و توازن بین تعرفه و خدمات ایجاد شود.

مشاور رئیس کمیسیون بهداشت گفت: در خیلی از موارد خدمات توانبخشی پوششی ندارد در حالی که باید این خدمات  وارد رویکرد جدیدی شود تا همه بیماران بتوانند از خدمات توانبخشی و فیزیوتراپی بهره‌مند شوند.

فیزیوتراپی سطح سه خدمات نیست

در ادامه مراسم محمدعلی محسنی بندپی رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران با اشاره به این که دوم مرداد ماه روز استقلال ملی رشته فیزیوتراپی است، اظهار داشت: در سال 87 به همت هیئت مدیره انجمن فیزیوتراپی و هیئت بورد، فیزیوتراپی به استقلال حرفه‌ای خود رسید و تحولات جدیدی در این رشته رخ داده است.

وی با اشاره به صحبت‌های وزیر بهداشت و درمان در 26 شهریور ماه 94 گفت: طبق گفته وزیر بهداشت پیشرفت علمی در تمامی رشته‌های وابسته به وزارت بهداشت مانعی ندارد و فیزیوتراپی نیز از این امر مستثنا نیست اما متأسفانه این رشته 10 سال است که از سایر رشته‌های پزشکی جدا شده و دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی در ایران هنوز محقق نشده است.

محسنی بندپی افزود: این در حالی است که از سال 2002 دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی در آمریکا شروع شده و به سایر کشورها نیز سرایت کرده است. از سال 86 و با رایزنی های مختلف تنها توانستیم در سال 90 و 91 یک گروه 10 نفره را در دانشگاه علوم پزشکی تهران در قالب کوریکولوم آموزشی دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی ثبت نام کردیم و غیر از آن اعمال دیگری صورت نگرفته است.

رئیس انجمن فیزیوتراپی با اشاره به اینکه خیلی از جوانان کشور ما برای این مسئله به سایر کشورها مهاجرت کرده‌اند، گفت: عدم تحقق دکترای فیزیوتراپی سبب خروج نخبگان و ارز از کشور می‌شود و اگر تمام 14 دانشکده فیزیوتراپی کشور توان ارائه دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی را ندارند حداقل پنج دانشکده این امکان را دارند که مانع خروج نخبگان از کشور شده و به آموزش آنان بپردازند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که فیزیوتراپی دیگر سطح سوم خدمات نیست، تصریح کرد: نقش جدید فیزیوتراپی در سطح یک خدمات تعریف شده و دیگر در سطح پیشگیری از آن استفاده می‌شود که این امر سبب بازگشت سریع افراد ناتوان به جامعه می‌شود و به معنای افزایش بهره‌وری تولید و آرامش در کشور است لذا باید مسئولان توجه بیشتری به این رشته داشته باشند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید