خطر ابتلا به اسکیزوفرنی در کمین نوزادان مادران سیگاری

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از آستان، محققان دانشگاه کلمبیا بر این باورند بین سیگار کشیدن در دوران بارداری و ابتلای فرزندان به اسکیزوفرنی ارتباط نزدیکی وجود دارد.

نتایج تحقیقات دانشمندان نشان داد که سطح نیکوتین مادر وقتی در خون افزایش پیدا می کند با افزایش خطر ابتلا به اسکیزوفرنی در میان فرزندان همراه خواهد بود.

ارزیابی و کنترل بیش از هزار فرزند متولد شده از مادران سیگاری نشان داد که سیگار کشیدن در طول بارداری با مبتلا شدن فرزندان به این اختلال روانی نیز مرتبط است.

همچنین عوامل دیگری مانند سابقه روانپزشکی والدین، وضعیت اقتصادی، سن مادر و … از مولفه های مهمی است که در ابتلای فرزندان مادران سیگاری به اسکیزوفرنی نیز مرتبط است.

این یافته ها که در مجله روانپزشکی آمریکایی منتشر شده است، ابتلای فرزندان مادران سیگاری را به این اختلال تا 38 درصد عنوان می کند و قرار گرفتن جنین در معرض نیکوتین باعث این اختلال می شود.

سیگار کشیدن مادران در دوران بارداری باعث ایجاد مشکلات فراوانی از جمله تولد نوزادان کم وزن و … می شود، زیرا نیکوتین به راحتی از جفت عبور کرده و وارد جریان خون جنین می شود.

نیکوتین موجود در خون جنین باعث آسیب به مغز شده و در تغییرات کوتاه و بلند مدتی را در شناخت سبب شده و به طور بالقوه منجر به اختلالات عصبی می شود.

همچنین نیکوتین موجود در خون مادر باعث ابتلای جنین به اختلال دوقطبی، اوتیسم و دیگر اختلالات روانی نیز می شود.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید