خلق حرکات نرم و انسانی در روباتها با استفاده از ژنراتور هوای فشرده

0

گیگر :

ایده روباتهای نرم که اعضای‌شان حرکتهای نرم و روان انسانی را تقلید کنند یک ایده جذاب است، اما به طور معمول به دلیل استفاده از سخت‌افزارهای گوناگون و سنگین برای تامین حرکت و فعالیت آنها، این کار را کمی سخت می‌کند. لذا تا کنون عملکرد انسانی آنها در زندگی واقعی بسیار نادر بوده است.

اما اکنون محققان دانشگاه اوکایاما یک عملگر (فعال کننده) هوای فشرده (پنوماتیک) طراحی کرده‌اند که می تواند حرکات خودکار پر پیچ و تابی را به صورت خودکار تولید و کنترل کند. این ماشین دقیق با تبدیل آب به گازهای هیدروژن و اکسیژن از طریق فرایند کاتالیز (البته در کسری از ثانیه) میزان فشار را در مفاصل روبات تغییر می‌دهد. و همچنین در صورت لزوم با سرعت این عمل را به شکل معکوس دنبال می‌کند.  همه این فرایندها به سادگی با استفاده از الکتریسیته قابل انجام هستند. و از انجایی که انجام این فرآیندها نیازی به هیچ فعالیت مکانیکی متحرک یا باز شدن دریچه‌ای ندارد، لذا کاملا بی صدا انجام می‌شود.
 
البته هنوز مشخص نیست که تا چه حد از این فرایند توسط دانشمندان این دانشگاه آماده استفاده شده است و در چه مرحله‌ای از کار هستند. آنها دو سال پیش برای اولین بار این ایده را به شکل تئوری مطرح کردند و به تازگی دموی ویدیویی از شیوه عملکرد آن عرضه کرده‌اند. اما هنوز مشخص نیست تا چه حد این ایده در روباتهای بزرگ و کوچک گوناگون اطراف ما قابل استفاده است. اما به گمانم کم کم باید برای رویارویی جدی با ایده روباتهای انسان نمای غیرقابل تشخیص فیلمها و داستانهای علمی-تخیلی آماده شویم.

 

 

cover

پاسخ دهید