خواندن کتاب چگونه به ما کمک می‌کند؟

0

[ad_1]

reading-book.jpg

کتاب خواندن چگونه در زندگی ما موثر واقع میشود؟ آیا فقط بار علمی را میتوان با خواندن کتاب افزایش داد؟

این اتفاق در همه‌ی مهمانی‌ها رخ می‌دهد؛ درحال خوردن و نوشیدن هستید، و تلاش می‌کنید همزمان صحبت کوتاه و مودبانه‌ای با کسی که هرگز ندیده‌اید و ممکن است دوباره او را نبینید، داشته باشید، و در تلاشی نومیدانه برای به‌دست گرفتن روند گفت‌وگو، می‌پرسید، “اخیرا کتابی خوانده‌اید که خوب باشد؟”

هر چه‌قدر هم که این جمله برای شروع یک گفت‌وگو کلیشه‌ای باشد، باز هم می‌تواند بصیرتی شگرف از سلیقه و شخصیت آدم‌ها به ما بدهد. مثلا ممکن است از نظر ما، کسی که می‌تواند درباره‌ی اشعار ویلیام ووردزورث با هیجان صحبت کند، عاشق طبیعت باشد [ویلیام ووردزورث را شاعر طبیعت می‌نامند-م.] کسی که تمام رمان‌های نیکلاس اسپارکس را که تا کنون نوشته شده‌، خوانده باشد، یک عاشق‌پیشه‌ی دوآتشه است. کسی که همه‌ی کتاب‌های دکتر وین دایر را خوانده باشد احتمالا برای رسیدن به یک زندگی سالم، متعادل و موفق تلاش می‌کند.

مطالعه جدای از این‌که مبحث خوبی برای پر کردن شکاف در مکالمات است، می‌تواند با بهبود توانایی ما برای ارتباط با دیگران و گسترده کردن افق دیدمان، مزایای زیادی برای سلامتی و رفاه داشته باشد. در این مقاله ۵ شیوه‌ای را می‌بینید که مطالعه می‌تواند به زندگی شما کمک کند.

۱. مطالعه می‌تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد.

باور کنید یا نه، نشریه‌ی سایکولوژی تودِی گزارش می‌دهد که تقریبا ۴۲% از فارغ‌التحصیلان دانشگاه هرگز پس از فارغ‌التحصیلی کتاب نمی‌خوانند، در حالی که مطالعه‌ی منظم اثر مثبتی روی عملکرد مغز دارد. در یک مطالعه‌ی تحقیقی که توسط دانشگاه اموری انگلستان انجام شد، رابطه‌ی میان عملکرد مغز و خواندن یک رمان مورد بررسی قرار گرفت. مطابق با نتایج این مطالعه، اسکن‌های اف‌ام‌آر‌آیِ شرکت‌کنندگانی که رمان پمپی اثر رابرت هریس را می‌خواندند، “قابلیت ارتباط‌دهی بالایی را در قشر تمپورال چپ، ناحیه‌ای که مرتبط با قدرت یادگیری زبان است، ” نشان داد.

دیلی میل نیز گزارش می‌دهد که مطالعه می‌تواند زوال حافظه را کند کنَد. مغز مانند سایر قسمت‌های بدن، برای تیز و هشیار بودن، نیازمند تمرین است. “مطالعه” همچنین روی افزایش تمرکز و دقت تاثیرگذار است.

۲. مطالعه یکدلی را بهبود می‌دهد.

مطابق با همان مقاله در نشریه‌ی سایکولوژی تودی، کسانی که به طور منظم مطالعه می‌کنند، توانایی بیش‌تری برای درک دیگران دارند و دنیا را از زوایای مختلفی می‌بینند و تجربه می‌کنند. کتاب، چه واقعی باشد و چه افسانه، دریچه‌ای به جهان‌هایی دیگر و زمان‌هایی دیگر است. برای مثال، ما نمی‌توانیم با ماشین زمان سفری به لندن دوره‌ی ویکتوریا داشته باشیم، اما می‌توانیم کتاب اولیور توئیست اثر چارلز دیکنز را بخوانیم و شرح حال واقعی زندگی یتیمان را در آن دوران تجربه کنیم، زیرا فقط دیکنز است که می‌تواند آن را برای‌مان بگوید.

۳. مطالعه دایره‌ی واژگان‌تان را بهبود می‌دهد.

یکی از بهترین راه‌ها برای گسترش دایره‌‌ی واژگان‌تان و صحبت کردن موثرتر، چه به صورت شفاهی و چه به صورت کتبی، مطالعه است. مطابق با مقاله‌ای که در اکسفورزیا منتشر شد، آن‌هایی که به طور منظم مطالعه می‌کنند، “مجموعه‌ی بزرگی از اطلاعات در مغزشان دارند، و هر بار که واژه‌ای را نیاز دارند، می‌توانند به آن مجموعه مراجعه کنند.” مطالعه ما را برای بهبود مهارت‌های زبانی‌مان به چالش می‌کشد، نه فقط به این دلیل که ما با دیدن واژه‌های ناآشنا، دایره‌ی واژگان‌مان را گسترش می‌دهیم، بلکه به این خاطر که یاد می‌گیریم معنی را از متن استنباط کنیم.

برای مثال تصور کنید که در حال خواندن بخشی از یک داستان هستید که در آن دخترکی کنار ساحل قدم می‌زند و تعداد فراوانی صدف پیدا می‌کند. شاید شما تا کنون با واژه‌ی فراوان روبه‌رو نشده باشید، اما وقتی داستان به شما می‌گوید که دخترک برای بردن همه‌ی صدف‌ها فضای کافی در سبدش ندارد، می‌توانید استنباط کنید که فراوان احتمالا به معنی مقدار زیاد از یک چیز است.

۴. مطالعه خلق‌وخوی شما را بهبود می‌دهد.

برای بررسی پیوند میان مطالعه و “تندرستیِ” کلی، وب‌گاه پنگوئن یک مطالعه انجام داد که در آن از بیست نفر که مطالعه نمی‌کردند، خواسته شد به مدت ده روز، و روزانه بیست دقیقه مطالعه کنند و در عین حال خلق‌وخوی‌شان را در دفترچه‌ی خاطرات ثبت کنند. یکی از شرکت‌کنندگان گفت، ” بعد از این‌که در زمان ناهار نیم ساعت مطالعه کردم، احساس خوشی، چالاکی و شادی داشتم و احساس کردم که این حالت تا بعد از ظهر در من ادامه داشت.”

بارونس گیل ریباک در بررسی‌های خود درباره‌ی مطالعه، بخشی از این احساس را ناشی از این حقیقت می‌داند که “مطالعه کمک می‌کند ما کم‌تر احساس انزوا داشته باشیم. از هر چهار نفری که مطالعه می‌کنند، یک نفر می‌گوید که یک کتاب به او کمک کرده‌است متوجه بشود که آدم‌های دیگر تجربیات زندگی‌شان را با دیگران در میان گذاشته‌اند.” کتاب به ما یادآوری می‌کند که در این زندگی به تنهایی سفر نمی‌کنیم و این‌که می‌توانیم با در میان گذاشتن داستان‌های‌مان با دیگران، یاد ÷بگیریم و رشد کنیم.

۵. مطالعه سبب ایجاد دوستی بین آدم‌ها می‌شود.

برای بسیاری از ما احتمالا پیش آمده که عضوی از انجمن‌های کتاب‌خوانی باشیم؛ در این انجمن‌ها اعضا با هم مطالعه می‌کنند و افکار و ایده‌های‌شان را درباره‌ی آن‌چه خوانده‌اند با دیگران در میان می‌گذارند. این کار باعث می‌شود همه آزادانه حرف بزنند و داستان‌های خودشان را تعریف کنند. تصور کنید که در کنار چند نفر درباره‌ی کتابی مثل “سال‌های تفکر جادویی” اثر جوآن دیدیون بحث می‌کنید. در این کتاب او نخستین سال زندگی‌اش را بعد از فوت شوهرش تعریف می‌کند. شما در هنگام این‌که احساسات او را کندوکاو می‌کنید و اجازه می‌دهید که داستان‌اش را با شما درمیان بگذارد، ممکن است به یاد اندوهی در وجود خودتان بیفتید- اندوهی که داستان دیدیون ناگهان در وجود شما زنده می‌کند زیرا برای‌تان فضایی امن خلق کرده‌است که در آن می‌توانید خودتان را از بار غم رها کنید. مطالعه‌ی جمعی می‌تواند پیوندی ایجاد کند که از طریق آن دوستی‌ها شکل بگیرند و آدم‌ها با در میان گذاشتن داستان‌شان با دیگران، به هم نزدیک شوند.

لاغری و کاهش وزن

[ad_2]

منبع

پاسخ دهید