خوددرمانی ریشه در نگرانی والدین دارد

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، دکتر محمدرضا دری دبیر انجمن داروسازان ایران در خصوص برخی داروها که متخصصان تغذیه برای افزایش وزن و چاقی به فرزندان توصیه می کنند گفت: استفاده از داروها را می توان از دو جنبه مورد بررسی قرار داد. نخست اينكه از يك سو شاهد نگراني هايی هستيم كه والدين هميشه این نگرانی را در مورد فرزندان خود دارند و تصورشان اين است كه نوجوان بايد زودتر از آنچه كه انتظار می رود رشد كرده و بزرگ شود و هميشه نگران اين موضوع هستند كه وزن فرزندشان كم است در حاليكه اين نگرانی ها نادرست است از سوی ديگر آنها به خود درمانی مبادرت می كنند.

دبیر انجمن داروسازی تهران با اشاره به نگرانی های بی مورد برخی والدین در خصوص کم وزن بودن فرزندشان ادامه داد: این گروه از والدین برای کاهش نگرانی های خود با مراجعه به داروخانه ها براي گرفتن برخي مكمل ها و ويتامين ها اقدام مي كنند. برخي از اين ويتامين ها، مورد نياز بدن كودكان و نوجوانان نيست و باعث می شود اختلالاتی برای آنها ايجاد شود.

وی توصيه کرد: در قدم نخست برای رفع نگرانی به يك متخصص تغذيه مراجعه كرده و حتي با مراجعه به درمانگاه ها و مطالعه جدول هايی كه كودكان را به لحاظ سنی،‌ قد و وزن مورد ارزيابی قرار مي دهند از نگرانی خود بكاهند و  يك روند درمانی صحيحی را آغاز كنند. بنابراين در طيف اطفال، كودك و نوجوان تحت هر شرايطی نبايد اقدام به مصرف خودسرانه دارو كرد زيرا باعث بروز  آسيب های جدی می شود.

دکتر دری با اشاره به اینکه افراد بزرگسال بدون اطلاعات و آگاهی به مصرف داروهای لاغری یا چاقی اقدام می کنند و به پیشواز آسیب های جسمانی و حتی روانی می روند ادامه داد: چند سال است که وسايل ارتباط جمعی به زندگی افراد ورود پيدا كرده است و برخی از اين اطلاعات به صورت ناقص در اختيار افراد قرار می گيرد و برخی ديگر نیز به طور هدفمند وارد بازارهای تبليغاتی می شوند برخی از اين اطلاعات هم به صورت تجاری پيش می رود و به مخاطبان معرفي مي شود. داروهای گياهی، ويتامين ها و مكمل ها مصرف كنندگانی دارد كه به سرعت می خواهند كمبود وزن يا افزايش وزن داشته باشند. از سوی ديگر افرادی هستند كه به شدت دچار كمبود وزن يا افزايش وزن می شوند كه در قدم نخست به سراغ مصرف اين داروها می روند در حاليكه بايد اين تغيير وزن ناگهاني را جدی گرفت.

وی افزود: يكي از علل تغيير وزن ناگهاني اختلالات هورموني است كه منجر به كاهش يا افزايش وزن می شود همچنين اختلالات متابوليسم، مشكلات كبدی و… باعث ايجاد اين تغييرات در افراد می شود كه با مراجعه به متخصصان حوزه تغذيه و غدد بايد سعی در اصلاح ساختار و علت آن داشت شايد رژيم های تغذيه ای به تنهايی راه اصلاح وزن نباشد و بايد مشكلات تيروئيدی و … را نيز درمان كرد تا به افراد وزن مطلوب دست پيدا كرده و كمتر سراغ مصرف داروهای غير مجاز بروند. تا زمانی كه اين شيوه اصلاح نشود نمی توان به هدف مطلوب كه تغيير روند تغذيه ای است دست يافت. در اين حوزه حتما بايد آناتومی فرد اصلاح شود و بعد از رفع اين مشكلات به دنبال مسير درست مصرف داروی مجاز بود.

دری با اشاره به شایع ترین اختلالاتی که این داروها ایجاد می کند بیان کرد: بسياري از داروها به گونه ا افزايش سوخت و ساز بدن را بالا می برند و دسته ا ديگر دچار كمبود يا كاهش سوخت و ساز می شوند هر گونه تغيير در كاتابوليسم و آنابوليسم بدن به صورت شايع در بدن ايجاد اختلال می كند و چون اين داروها فرآورده های غير استاندارد هستند به شكل غير اصولی بدن را با مخاطراتی رو به رو می سازد كه متاسفانه اغلب اين داروها در همه مراكز بدون داشتن نظارت در دسترس افراد جامعه قرار دارد.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: آستان

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید