خودروهای وارداتی به كشور چقدر ايمنی دارند؟ + جدول

0

با پيشرفت هاي تكنولوژيكي در يكي دو دهه اخير، افزايش ايمني خودروها به هنگام رانندگي در سطح شهر و جاده هاي بيرون از شهر يكي از مهمترين دغدغه هاي خودروسازان در طراحي و ساخت محصولاتشان بوده و همواره تلاش كرده اند تا اتومبيل هايي روانه بازار كنند كه مطابق با بالاترين استانداردهاي جهاني از ضريب ايمني لازم برخوردار باشند. در اين ميان دو موسسه بيمه و ايمني بزرگراه هاي آمريكا (IIHS) و موسسه اروپايي Euro NCAP از معتبرترين موسساتي هستند كه اعتبار آزمايش ها و تست هاي آنها در مورد خودروهاي مختلف نه فقط مورد توجه خودروسازان بلكه مورد توجه عموم مردم است و استناد به نتايج آنها مي تواند در كسب اعتماد خريداران و ميزان فروش يك محصول نقشي حياتي بازي كند. البته به غير از اين دو موسسه كه پيشتر بارها در مورد آنها نوشته ايم، موسسات محلي ديگري در كشورهاي مختلف همچون CHINA NCAP نيز وجود دارند كه بيشتر به توليدات همان كشور مي پردازند و از اعتبار جهاني چون دو مركز ياد شده قبلي برخوردار نيستند.

هرچند با توجه به افزايش محصولات چيني در كشورمان به زودي به اين موسسه و نتايج اعلام شده از سوي آن نيز خواهيم پرداخت اما در ادامه و طبق جدولي كه در زير مشاهده مي كنيد نگاهي خواهيم داشت به نتيجه تست و آزمايش يوروانكاپ Euro NCAP در چهار بخش ايمني سرنشينان بزرگ سال، كودكان، عابرين پياده و سيستم هاي كمك ايمني موجود در خودروها از انواع محصولاتي كه به كشورمان وارد شده اند. ناگفته نماند كه در اين آزمون ها در بخش بزرگسالان ميزان آسيب و ضربه به بخش هاي مختلف بدن مورد ارزيابي قرار ميگيرد و در بخش محافظت از كودكان امتيازدهي بر اساس عملكرد تست تصادف، تجهيزات ايمني مربوط به كودكان و موقعيت قرار گرفتن آنها در خودرو مي باشد.

در بخش تصادف با عابرين نيز ميزان صدمات وارده از قسمت هاي مختلف خودرو در جلوي آن همچون شيشه، سپر و كاپوت به عابر پياده مورد بررسي و امتيازدهي قرار ميگيرد و در بخش آخر هم سطح تجهيزات كنترل كننده سرعت، تجهيزات الكترونيكي برقراري ثبات و كمربندها ارزيابي ميشود. توجه داشته باشيد كه معيار اين آزمون در بهترين حالت كسب 5 ستاره ايمني از اين موسسه است. اگرچه نتايج تست چند مدل قديمي تر هم وارد ليست شده اما توجه داشته باشيد كه حذف برخي از مدل هاي وارداتي به دليل فقدان نتيجه آزمون در خصوص آخرين مدل از محصول فوق است.

ایمنی خودرهای وارداتی-1 ایمنی خودرهای وارداتی-2 ایمنی خودرهای وارداتی-3
همانطور كه مشاهده مي كنيد گذشته از خودروهاي مدل پاييني كه در ليست فوق حضور دارند، بيشترين امتياز در بخش ايمني سرنشينان به ولوو V40 اختصاص دارد و كمترين آن متعلق به تنها چيني موجود در اين ليست يعني امگرند EC7 است. جالب اين كه اين چيني در بخش سيستم هاي كمك ايمني در شرايط مساعد و نسبتا قابل قبولي به سر ميبرد.

ایمنی خودرهای وارداتی-4

 

در بخش محافظت از كودكان بيشترين امتياز از آن سوبارو فورستر است و كمترين امتياز به مدل 2009 از مرسدس C (!) تعلق دارد كه البته در نسل بعدي از 70% به 84% ارتقاء يافته است. در برخورد با عابرين پياده نيز ولوو V40 با 88% بالاترين درصد محافظت از عابر را در اختيار داشته و كمترين آن به رنو ترافيك با 28% اختصاص دارد. ضعيف ترين بخش در برخورد با DUMMY (آدمكهاي مورد استفاده در آزمون تصادف) در رنو ترافيك به شيشه و سپر جلوي آن باز ميگردد كه به هنگام تصادف بيشترين آسيب را به رهگذر وارد خواهد كرد. اما آنچه كه از ليست فوق مشخص است اين است كه اكثر خودروسازان بزرگ نيز در خصوص ايمني اين بخش كار زيادي نكرده اند و آمارهاي فوق با ايده آل هاي موردنظر هنوز هم فاصله دارد.

در بخش آخر و سيستم هاي كمك ايمني خودرو بازهم بالاترين امتياز از آن ولوو است با اين تفاوت كه ميتسوبيشي اوتلندر و ب ام و سري 5 نيز با بالاترين سطح از تجهيزات ايمني آن را همراهي مي كنند. در اين بخش رنو فقط در بخش كمربندها 1 امتياز گرفته است و با 14% كمترين ايمني را در اين بخش دارد. اوتلندر، ولوو و ب ام و هر 7 امتياز اين بخش را به خود اختصاص داده اند. در نهايت اين كه از بين خودروهاي وارداتي به كشور همانطور كه حدس زده مي شود ولوو V40 ايمن ترين خودرو است و رنو ترافيك كمترين ايمني را نسبت به رقبا در كلاس خود دارد.

جالب اين كه در حال حاضر چندين دستگاه از اين خودرو (رنو ترافيك) در نوسازي سامانه امدادرساني مورد استفاده قرار ميگيرد!

ایمنی خودرهای وارداتی-5

لینک مطلب

پاسخ دهید