خورشید زودتر از تصور نابودمان می کند+عکس

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از العالم، جیلیان اسکادر استاد اخترفیزیک دانشگاه ساسکس انگلیس روز پنجشنبه در مصاحبه با روزنامه بیزینس اینسایدر گفت: روز نابودی زمین به وسیله خورشید زودتر از آنچه ما تصور می کنیم ، فراخواهد رسید.

مولکول های هیدروژن در هسته خورشید می سوزند و تبدیل به مولکول های هیلیوم می شوند به عبارت دیگر ؛ حدود 600 تُن هیدروژن در هر ثانیه می سوزد و بدین ترتیب هستۀ خورشید مملوّ از هیلیوم می شود و هسته روز به روز کوچکتر می شود و متعاقباً فعل و انفعالات هسته ایش تُند و سریع می شود و این به معنی آنست که خورشید با گذشت زمان انرژی بیشتری تولید خواهد کرد و به علت سوختن مستمر هیدروژن تقریباً هر یک میلیارد سال 10 درصد درخشنده تر و پُرنورتر خواهد شد.

اسکادر گفت: نمی توان پیش بینی کرد که با افزایش درخشندگی خورشید در هر یک میلیارد سال چه اتفاقی برای زمین خواهد افتاد ولی به طور کلی ؛ افزایش درخشندگی و گرمای خورشید باعث بخار شدن روزافزون آب های زمین و جمع شدن بخار در لایه های جو خواهد شد.
 
وی افزود: انرژی که خورشید روز به روز بیشتر از قبل تولید می کند، به لایه های جو زمین آسیب خواهد زد و باعث جدا شدن ذرات موجود در این لایه ها از همدیگر و سرانجام بخار شدنِ بیش از پیش آب های روی زمین خواهد شد که این امر به معنای خشک شدن زمین و نابودی آب های این کره خاکی است.  

افزایش 10 درصدی درخشندگی خورشید در هر یک میلیارد سال به این معناست که خورشید در 3 و نیم میلیارد سال آینده 40 درصد درخشنده تر و گرم تر خواهد شد و بدین ترتیب میانگین ذوب شدن کوه های یخی زمین بیشتر خواهد شد و حرارت و گرمای اقیانوس ها به حد جوشیدن خواهد رسید.

دانشمندان می گویند که خورشید از هم اکنون تا 4 یا 5 میلیارد سال آینده آخرین مولکول های هیدروژن خود را خواهد سوزاند سپس شروع به سوزاندن مولکول های هیلیوم خود خواهد کرد سپس لایه های بالای هستۀ خورشید نابود خواهد شد و بدین ترتیب وزن و قدرت جاذبۀ خورشید کاهش خواهد یافت و سیاره ها و ستاره ها به تدریج از خورشید دور خواهند شد و شاید لایۀ جوی خورشید به مدار سیاره ها و ستارها نیز برسد و زمین به علت کاهش قدرت جاذبۀ خورشید دورتر و دورتر شود یا به علت افزایش گرمای خورشید به طور کلی بسوزد. بی شک خورشید همه سوختی را که در هسته اش ذخیره کرده است ، خواهد سوزاند و سرانجام تبدیل به ستاره ای کوچک و سفید خواهد شد و همین ستاره نیز متلاشی خواهد شد.

خورشید زودتر از تصور نابودمان می کند+عکس

خورشید زودتر از تصور نابودمان می کند+عکس

خورشید زودتر از تصور نابودمان می کند+عکس

خورشید زودتر از تصور نابودمان می کند+عکس

/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید