خون بند ناف راهی برای سلامت فرزندان

0

یک متخصص خون و سرطان گفت: نگهداری از نمونه‌های خون بندناف نوزادان برای درمان بیماری خود و یا بستگان، حدود ۲۰ سال است.

وی درباره سلول بنیادی خون بندناف ابراز داشت: این سلول از طریق جفت جنین تهیه می شود و با نگهداری از خون بندناف نوزاد بیماری‌هایی که سلامت کودک را در آینده به خطر بیندازد، درمان می شود.

این متخصص خون و سرطان درباره نحوه نگهداری خون بندناف اظهار داشت: سلول های خون بندناف قبل از فرایند انجماد با استفاده از روش رسوب و یا توسط دستگاه سانتریفوژ، از یکدیگر جدا می‌شوند که پس از آن، سلول های قرمز و سفید خون و پلاسما از یکدیگر جدا می شوند.

وی بیان کرد: سلول های بنیادی خون بند ناف در یخچال های مخصوص و دردمای منفی 200 درجه سانتی گراد نگهداری می شوند که در هنگام نیاز به فرد اهدا می گردد.

رضایی با بیان اینکه نگهداری این سلول ها دارای مزایا است، تصریح کرد: حضور سلول‌های اولیه و نابالغ سیستم ایمنی در خون بند ناف سبب کاهش رد ایمنولوژیک پیوند نسبت به مغز استخوان می‌شود، میزان واکنش‌های رد پیوندGVHD  علیه گیرندگان سلول های بنیادی خون بند ناف نسبت به مغز استخوان کمتر است، اهدای خون بند ناف خطری برای اهداکننده آن (جنین و مادر) به دنبال ندارد، این سلول ها نسبت به مغز استخوان دارای قدرت تکثیر بیشتری هستند و میزان عفــــونت‌های ویروسی در اهدا کنندگان کمتر از خون مغز و استخوان است.

وی درباره درمان بعضی بیماری ها از طریق اهدای این سلول ابراز داشت: بیماری های همچون نقص در تولید لنفوسیت ها: لنفوم غیرهوچکین، لنفوم هوچکین، نقص ارثی پلاکتی، کم خونی های مادرزادی، تالاسمی، سکته‌های قلبی، کبدی، آلزایمر، هیپوپلازی غضروف و اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی را می توان از طریق اهدای سلول ها بنیادی خون بند ناف درمان کرد.

این متخصص خون و سرطان افزود: سلول‌های بنیادی خون بند ناف نسبت به مغز استخوان، سلول‌های خونی بیشتری تولید می‌کنند. 

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید