داروهای عرضه شده در داروخانه‌ها به شدت کنترل می‌شوند

0

رییس سازمان غذا و دارو گفت: داروهای عرضه شده در داروخانه‌ها به شدت توسط سازمان غذا و دارو کنترل می‌گردد.

دکتر رسول دیناروند رییس سازمان غذا و دارو در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  در خصوص توقیف داروی بوپرونورفین و اکسی کدون در داروخانه‌ها گفت: اکسی کدون یک داروی ضد درد قوی از جنس داروهای شبه تریاک و گروه مخدرها است که برای کنترل دردهای شدید بیماران مورد نیاز است. متأسفانه شاخص مصرف واقعی این داروها در کشور پایین است. مصرف واقعی یعنی دارو در اختیار افرادی که درد دارند قرار ندارد که این به دلیل سخت‌گیری‌هایی که مادر جهت کنترل مصرف داروها انجام داده‌ایم، می‌باشد.

وی افزود: تصمیم‌گیری‌هایی برای عرضه‌ی این داروها در بیمارستان‌ها گرفته شد اما هنوز اجرایی نشده است که بخواهد متوقف گردد. داروی بوپرونورفین همراه با نالوکسان دارویی است که امکان سوءمصرف از سوی معتادان را از بین می‌برد ولی باز کاربرد کنترل اعتیاد و یا حتی ضد درد دارد.

وی در ادامه گفت: این داروها در داروخانه‌های منتخب ما نه در همه‌ی داروخانه‌ها با نسخه پزشک عرضه می‌گردد. ما داروهایی را در داروخانه‌ها عرضه می‌کنیم. که سطح کنترل آنها بیشتر است. بنابراین اینکه عده‌ای اعتراض می‌کنند که این کار خطرناک است، قابل پذیرش نیست.

رییس سازمان غذا و دارد عنوان کرد: افرادی در مراکز درمان معتادین علاقمند به انحصار این داروها هستند که مورد تأیید ما نخواهد بود و ما طبق ضوابط و مسیر قانونی عمل می‌کنیم، اما این مصوبه هنوز اجرایی نشده است.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید