داغ داغ:ایران جنگنده سوخو-30 را دریافت خواهد کرد!

0

داغ داغ:ایران جنگنده سوخو-30 را دریافت خواهد کرد!

بسیاری از خبرگذاری های معتبر،از ساعاتی پیش اقدام به انتشار اخباری از سوی وزیر دفاع میهن عزیزمان کرده اند. وزیر دفاع از مذاکره با کشور روسیه برای خرید جنگنده پیشرفته سوخو۳۰ خبر داد و گفت: حتی تعداد جنگنده‌های سوخو۳۰ که قرار است خریداری کنیم هم مشخص شده است.ما نیز با امید خرید هر چه سریعتر این جنگنده،با شما خواهیم بود در کنار معرفی برخی امکانات این هواپیما و کلیپی زیبا از توانایی های آن.

 

سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح سه‌شنبه‌شب طی سخنانی در گفتگوی ویژه خبری در پاسخ به سؤالی درباره خرید جنگنده از روسیه گفت: در رابطه با خرید جنگنده از روسیه با توجه به نیاز نیروی هوایی ارتش با روس‌ها صحبت‌هایی شده است و در حال حرکت به‌سمت انعقاد قرارداد با روس‌ها هستیم.ایشان در ادامه با بیان اینکه جنگنده انتخابی و مورد نظر وزارت دفاع،جنگنده سوخو 30 است،ادامه داد تعداد جنگنده‌های سوخو30 که قصد خرید از روس‌ها داریم مشخص شده ولی فعلاً تعداد این جنگنده‌ها را اعلام نمی‌کنیم.آقای حسین دهقان در ادامه توضیحات خود به شایعه خرید جنگنده چینی جی 10 پاسخ داده و اظهار داشت: بنده خودم هم این جنگنده را دیده‌ام ولی قرار نیست این جنگنده چینی را خریداری کنیم.ایشان در ادامه به تولید تانک کرار نیز اشاره فرموده و گفتند: یک تانک پیشرفته را که اگر بهتر و پیشرفته‌تر از تانک T90 روسیه نباشد در همان سطح است تولید کرده‌ایم که فعلاً نامش را کرار گذاشته‌ایم ولی ممکن است در آینده نام آن تغییر کند که این تانک هم در آینده رونمایی خواهد شد.

زمزمه های این خبر برای اولین بار در مهر ماه سال جاری صورت گرفت.این جنگنده می تواند روح تازه ایی به ناوگان نسبت سالخورده نیروی هوایی باشد.ستون فقرات نیروی هوایی ایران عزیزمان هم اکنون بر پایه دو جنگنده MIG-29 و F-14 بنا شده است.بدین ترتیب جنگنده های سوخو 30 می توانند جایگزین مناسبی برای پاسخ به تهدیدات دشمنان باشد. سوخو-۳۰ نام گذاری ناتو : فلانکر-سی (Flanker-C) یک جنگنده دو موتوره و دو سرنشینه مدرن و بسیار چابک است که توسط شرکت هوانوردی سوخو در روسیه ساخته شده است . این جنگنده چند منظوره برای تمام شرایط آب و هوایی طراحی شده است و بسیار مناسب ماموریت های هوا به هوا و هوا به سطح است . این هواپیما ویژگی توانایی خلبان اتوماتیک در تمام مراحل پرواز از جمله پرواز کم ارتفاع یا کروز دارد . برد عملیاتی این جنگنده ۱۵۰۰ کیلومتر است و با مخزن اضافی سوخت ۳۰۰۰ کیلومتر که با استفاده از سیستم سوخت گیری هوایی می‌توان آن را تا ۵۲۰۰ کیلومتر (۳۲۰۰ مایل) افزایش داد.

از آنجایی که سوخو برای تمامی شرایط آب و هوایی مناسب است،قادر به خدمت در تمامی پایگاه های هوایی ایران خواهد بود. جنگنده SU-30 تولید روسیه است که در سال 1996 به خدمت گرفته شد.این جنگنده در 12 مدل تولید شده است که به واقع نمونه ارتقاء یافته جنگنده SU-27 است.سوخو 30 در 11 کشور جهان مشغول به خدمت است که برخی از این کشورها مانند هند،این جنگنده را با کمک روسیه در داخل خاک خود تولید میکنند.برجسته ترین مدل های سوخو 30 به این ترتیب است،M2،MK و SM.سری MK این جنگنده به منظور فروش های برون مرزی طراحی شده است که قابلیت نصب سامانه های متعدد را به درخواست مشتری خواهد داشت.نمونه SU-30 تولیدی هند نیز با نام MKI شناخته میشود.نمونه هایی از نوع پیشرفته سوخو در کشورهای ونزوئلا،هند،چین و حتی ویتنام موجود است.سامانه راداری این جنگنده در دو نوع N001 پالس داپلر و ژوک است.این رادارها به طور معمول توان پوشش شعاع 150 کیلومتر را خواهند داشت.غلاف های جنگ الکترونیک نیز در سوخو 30 موجود است و خوشبختانه در این قسمت دست کشورهای خریدار برای تغییرات بومی آنها باز است.سخت افزارهای جنگ الکترونیک به عنوان یکی از مهمترین تسلیحات در جنگنده های امروزی شناخته میشوند.سیستم هدف یاب الکترونیکی کلاه خلبان و سامانه فروسرخ OLS-27 از دیگر امکانات پیشرفته این جنگنده هستند.

وتورهای SU-30 از نوع AL-31F هستند که توان ارتفاع پروازی تا 17 کیلومتر و برد پروازی تا حداکثر 3000 کیلومتر را فراهم میسازد.حداکثر سرعت این جنگنده نیز برابر با 2100 کیلومتر در ساعت است.لازم به ذکر است قابلیت نصب سامانه های مختلف به منظور ارتقاء بردار رانش نیز وجود خواهد داشت. سوخو 30 قابلیت نصب موشک و بمب های متعددی تا وزن حداکثر 8 تن را داراست.این تسلیحات شامل موشک های معروف و هدایت راداری R-27 و R-77،موشک های هدایتی فروسرخ R-73،موشک های ضد کشتی و ضد رادار KH-31،موشک های هوا به سطح KH-29 و KH-59،بمب های هدایت شونده KAB-500 و KAB-1500 و یک توپ برای درگیری های نزدیک است.سوخو 30 یک جنگنده چند منظوره است که برای اهدافی مانند بمباران،برتری هوایی،رهگیری و پشتیبانی استفاده میگردد.نمونه های پیشرفته تر این جنگنده نیز با نام های SU-30M2 و MKK در حال تولید و به روز رسانی است.مدل MKK به صورت ویژه و به سفارش ارتش چین تولید شده است که توان حمله به کشتی در آنها تقویت شده است.گونه SM یکی بهترین نمونه های این جنگنده است که یکی از مهمترین تفاوت های آن با نمونه های دیگر،نصب بالچه های معروف به کانارد است که در قسمت اتصال بال و بدنه و کابین قرار میگیرد.موتورهای نصب شده در این مدل نیز از قابلیت تغییر دهنده برد رانشی برخوردار هستند که بدین وسیله این جنگنده از قابلیت مانور پذیری بسیاری بالایی استفاده خواهد کرد. نمونه 30SM نیز از رادار آرایه فازی غیر فعال BARS-R استفاده میکند در حدود 140 کیلومتر را تحت شعاع قرار میدهد.این رادار از بهترین نمونه های استفاده شده در SU-30 است.SM از موتورهای قدرتمند AL-31F استفاده میکند که سرعتی بالغ بر 2 ماخ را به ارمغان می آورد.ارتش روسیه نیز در حال حاضر 60 فروند از این نمونه را خریداری کرده است که در بین قسمت های مختلف خود پخش خواهد کرد.

در حال حاضر به طور دقیق مشخص نخواهد بود که مدل دقیق جنگنده های دریافتی از کدام نوع SU-30 خواهند بود.در ادامه می تواند شاهد ویدئویی کوتاه از قابلیت های این جنگنده باشید.

قسمت هایی از این مطلب از منبع مشرق نیوز هستند.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید