دانشمندان به تولید واکسن سرطان نزدیک شدند

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از پرس تی وی، دانشمندان دانشگاه «یوهانس گوتنبرگ» آلمان می‌گویند، گامی بسیار مهم در جهت کشف واکسن سرطان برداشته‌اند که دستگاه ایمنی بدن بیمار را وادار می‌کند، همان گونه که به یک ویروس حمله می‌کند، غده‌های سرطانی را نیز مورد هدف قرار دهد.

نشریه نیچر (Nature) که این دستاورد را به چاپ رسانده است نوشت، گروهی از پژوهشگران بین‌المللی تکه‌هایی از کد ژنتیکی اسید ریبو نوکلئیک (RNA) سرطان را جدا کردند و آنها را در نانوذرات بسیار ریز چربی قرار دارند. دانشمندان سپس این ترکیب را به جریان خون سه بیمار مبتلا به سرطان پیشرفته تزریق کردند.

سپس دستگاه ایمنی بدن این سه بیمار پس از شناسایی عامل خارجی در خون با تولید سلول‌های «لنفوسیت تی کشنده» که برای حمله به سرطان طراحی شده‌اند، واکنش نشان داد.

به گفته دانشمندان، این واکسن که بر روی موش‌هایی که در بدن خود غده‎‌های سرطانی در حال رشد داشتند آزمایش شد، موثر واقع شد.

دانشمندان بر این باورند، تولید این واکسن بسیار سریع و به صرفه است.

نشریه نیچر در ادامه می‌افزاید، به خون این سه بیمار دوز پایینی از واکسن تزریق شد و هدف از این آزمایش از بین بردن سرطان در بیماران نبود و مقصود واکنش دستگاه ایمنی بدن این بیماران به واکسن بود.

گفته می‌شود واکنش بدن یکی از بیماران پس از تزریق واکسن به گونه‌ای بود که گره‌ لنفاوی در وی کوچک‌تر شد.

در بیمار دیگری که تحت عمل جراحی قرار گرفته بود نیز سرطان هفت ماه پس از تزریق این واکسن بهبود یافت.

رشد غده‌های سرطانی در بدن بیماری که هشت غده داشت و از پوست به ریه وی گسترش یافته بودند، پس از تزریق واکنس متوقف شد.

پژوهشگران می‌گویند، این واکسن غده‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهد و مدرکی در خصوص اینکه سرطان را به طور کلی درمان می‌کند وجود ندارد.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید