دانش فنی نباید در پارکهای علم و فناوری پارک شود

0

سرپرست معاونت آموزشی، پژوهشی و فناوری وزارت صنعت با بیان اینکه دانش فنی نباید در پارکهای علم و فناوری پارک شود، از لزوم رسوخ دادن فناوری های نوین در صنایع موجود خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی ، صادق زاده سرپرست معاون آموزشی، پژوهشی وفناوری وزارت صنعت در بیست و پنجمین نشست روسای پارکهای علم و فناوری سراسر کشور گفت: طبق تفاهم نامه ای که وزارت عطف با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشت پیش بینی شد که در چارچوب ظرفیتهای خوب این معاونت به موازات شرکتهای دانش بنیان، صنعت دانش بنیان را داشته باشیم تا مورد تهاجم بیشتر قرار نگیریم.

وی ادامه داد: هدف ما این است که دانش بخصوص دانش فنی در مراکز رشد و پارکهای علم و فناوری، پارک نشوند.

صادق زاده اظهار داشت: به موازات تسهیلاتی که برای شرکتهای دانش بنیان طبق حلقه های مختلفی شکل گرفته حواشی ای مثل پارک نشدن دانش فنی در پارکهای علم و فناوری وجود دارد.

وی با بیان اینکه باید در راستای صنایع دانش بنیان حرکت کرد، افزود: به روسای سازمان های خود اعلام کردیم که با داشتن مشاوران پژوهشی که معمولا از دانشگاهها انتخاب می شوند، ارتباط دانشگاه و صنعت را با دیدی علمی تقویت کنند.

سرپرست معاونت آموزشی، پژوهشی و فناوری وزارت صنعت عنوان کرد: رسوخ دادن فناوری های نوین در صنایع موجود یکی از سیاست های ما است که بعنوان یک صنعت دانش بنیان می توان از دستاوردهای آن استفاده کرد.

صادق زاده بیان کرد: بعضی شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارکهای علم و فناوری محصولاتشان را به تولید انبوه رسانده و ارزش افزوده زیادی را ایجاد کردند،  طبیعی است که برای تقویت این تولیدات دانش بنیان باید در مکانیزم تعرفه ها تجدید نظر کنیم بعنوان مثال تعرفه وارادات را بالا ببریم. همچنین این امکان وجود دارد که از ظرفیت شرکت شهرکهای صنعتی برای تولید انبوه بهره گرفته شود.

وی ادامه داد: در قانون رفع موانع تولید شرکتهای صنعتی که مالبات می پردازند، آنها می توانند 10 درصد از مالیات پرداختی خود را صرف کارهای پژوهشی کنند یعنی با استادان و دانشجویان قراردادهای پژوهشی ببندند.

صادق زاده درباره ظرفیت صندوق حمایت از الکترونیک یادآور شد: در سال گذشته حدود 60 طرح که قالبا از شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارکهای علم و فناوری بودند را بعنوان ورودی در نظر گرفتیم که از آنها 34 طرح تصویب و مبلغ 88 میلیارد تومان برایشان در نظر گرفته شد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید