درخواست برای انتقال المپیک از برزیل

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، 150 پزشك، دانشمند و پژوهشگر در نامه ای سرگشاده به “مارگارت چان” مدير كل سازمان جهاني بهداشت اعلام كردند: “وقتي 500 هزار گردشگر خارجي از همه كشورهای جهان براي حضور در بازيهای المپيك به برزيل می آيند، احتمال ابتلای آنان به ويروس زيكا وجود دارد و بازگشت این گردشگران به كشورهايشان، احتمال شيوع اين بيماری در سطح جهان را افزایش می دهد”.

“زيكا” نوعي ويروس است كه از پشه به انسان منتقل می ‌شود و ابتلا به این ویروس بیشتر در نقاطی از آفریقا، آمریکای لاتین و جنوب‌شرق آسیا دیده شده است. عوارض آن شبيه به آنفلوانزا (تب شديد، سردرد و درد مفاصل) است و ابتلای زن باردار به اين ويروس ممكن است كه به ناقص الخلقه شدن جنين و تولد نوزادی با جمجمه كوچكتر از اندازه طبيعی منجر شود.

در پیام پزشكان، دانشمندان و پژوهشگران آمده است: “نگرانی اصلی ما سلامت عمومی در جهان است، زيرا ويروس زيكا به شكلی بی سابقه بر سلامت انسان تاثير می گذارد.”

برزيل از اواخر سال 2015 با مشكل شيوع ويروس كشنده زيكا مواجه است و تا به حال شماری از افراد به دلیل ابتلا به این ویروس جان سپرده اند. بر اساس آمارهای اعلام شده يك و نيم ميليون برزيلي به اين ويروس مبتلا هستند.

طبق اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت بهداشت برزيل، اين كشور در فاصله ماه های اكتبر و فوريه، شاهد 462 مورد تولد نوزاد ناقص الخلقه به علت ويروس زيكا بوده است كه در مقايسه با سال گذشته كه 150 مورد بوده است، افزايش داشته است.

برگزار كنندگان مسابقات المپيك 2016 در برزیل از شيوع ويروس زيكا در برزيل ابراز نگراني كرده اند، اما اطمينان داده اند كه شيوع اين بيماری در زمان مناسب براي برگزاری بازی های المپيك كاهش خواهد يافت.

سازمان جهاني بهداشت از زنان باردار خواسته است كه به علت شيوع ويروس زيكا در رقابت های المپيك 2016 در برزيل حاضر نشوند.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید