درخواست وزیر علوم از شورای عالی انقلاب فرهنگی/پسوند غیرانتفاعی حذف شود

0

رییس اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی از ارسال مجدد نامه وزیر علوم به شورای عالی انقلاب فرهنگی در دفاع از حذف واژه «غیرانتفاعی» از عنوان موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های غیردولتی و غیرانتفاعی خبر داد.

علی آهون منش رئیس اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی  با اشاره به حذف واژه «غیرانتفاعی» از عنوان موسسه های آموزش عالی و دانشگاه‌های غیردولتی و غیرانتفاعی گفت: در گذشته محمد فرهادی وزیر علوم نامه‌ای را به دفاع از حذف این پسوند از موسسه‌ها، به شورای عالی انقلاب فرهنگی فرستاده بود و در نهایت به تصویب رسید.

وی افزود: اما به دلیل اعتراض دانشگاه آزاد اسلامی به این اقدام، واژه «غیرانتفاعی» از عنوان موسسات حذف نشد و از این رو شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع را در شورای عمومی مطرح کرد.

آهون‌منش با اشاره به اعتراض دانشگاه‌ها و موسسه‌های غیرانتفاعی به وزارت علوم اظهار کرد: براین اساس وزیرعلوم در دفاع از حذف واژه مذکور نامه‌ای به شورای عالی انقلاب فرهنگی مجددا ارسال کرده و منتظر تصمیم‌گیری مجدد در صحن علنی شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم.

وی در خصوص مخالفت دانشگاه آزاد با عدم حذف واژه غیرانتفاعی از عنوان این دانشگاه ها گفت: دانشگاه آزاد می گوید این یک رانت زمین است؛ به عنوان مثال یک موسسه با قیمت دولتی زمین دریافت کرده که با حذف واژه مذکور با مالکیت خصوصی زمین می تواند آن را به صورت آزاد به فروش برساند.

رییس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی افزود: این درحالی است که اگر چنین موردی هم باشد باید موردی به مسئله آن رسیدگی شود نه اینکه همه موسسات زیر سوال بروند. از بین 358 موسسه غیرانتفاعی ممکن است تعداد انگشت شمار این مورد را داشته باشند.

آهون منش با بیان اینکه حذف واژه غیرانتفاعی از عنوان موسسات غیردولتی، راه سرمایه گذاری برای توسعه دانشگاه های غیرانتفاعی باز می کند، یادآور شد: در نتیجه حذف واژه مذکور، اموالی که افراد در دانشگاه های غیرانتقاعی سرمایه گذاری می کنند، به خودشان تعلق می گیرد و این باعث می شود تا برای سرمایه گذاری دراین دانشگاه ها تشویق شوند و این امر در جهت رشد دانشگاه‌های غیر انتفاعی به شدت موثر است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید