دروغ سفید، آفت توسعه توانایی های انسان

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، دروغ های سفید، دروغ هایی هستند که برای آسیب به دیگران گفته نمی شوند. به طور مثال، برخی افراد در جاده با سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت رانندگی می کنند اما در جمع دوستانشان می گویند که کمتر از ۱۲۰ کیلومتر در ساعت رانندگی نمی کنند. همچنین برخی افراد وجود دارند که روزی یک صفحه کتاب می خوانند اما در حضور دیگران می گویند اگر کمتر از ده صفحه در روز بخوانم نمی خوابم!….

برخی روان شناسان حوزه اجتماعی بر این باورند که دروغ های سیاهی که از زبان مردم شنیده می شود قابل بخشش است اما دروغ های سفید نابخشودنی است و درست همین دروغ هاست که انسان ها را به پرتگاه نابودی می کشاند.

روان شناسان حوزه اجتماعی می گویند: دروغ های سفیدی که انسان ها به کار می برند دیگران را فریب نمی دهد بلکه خود انسان را نیز فریب داده و به نیستی می کشاند.

دروغ های سفید باعث می شود تا به اندازه ای که تصویر بیرونی ما با واقعیت درونی ما تفاوت دارد، دچار تعارض و اضطراب و تنش شویم. به همان اندازه وادار می شویم در مواجهه با دیگران نقاب بر چهره بزنیم و به همان اندازه از تحقق برنامه های توسعه تواناییهای فردی خویش، جا می مانیم.

افرادی که به دروغ های سفید عادت دارند خود را متعهد نمی دانند و در حضور دیگران خود را طور دیگری نشان می دهند. دروغ سفید ناشی از عدم اعتماد به نفس است و تصویری دیگر از خود در ذهن دیگران باقی می گذارند. دروغ سفید هزاران برابر آسیب زاتر از دروغ سیاه است. زیرا افرادی که دروغ سفید می گویند در اصل خودفریبی می کنند و همین فریب آنها را از واقعیت دور می کند و مانع رشد، ترقی و توسعه یافتگی شان می شود.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: آستان

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید