در انتظار تحولاتی بزرگ تر در «آواتار»

0

به نقل از گیگر:

تشریح ادامه وضعیت سیاره خیالی پاندورا که در فیلم‌های «اواتار» 2 تا 4 در سالهای 2017 تا 2019 صورت می‌پذیرد تنها مورد و مکانی نیست که در یک محصول هنری از این موضوع با خبر خواهیم شد.

 به گزارش سینماخبر،وصال روحانی: اوایل این هفته تصریح شد که شرکت دارک هورس کمیکز؛ کمپانی فاکس و شرکت لایت استورم (متعلق به جیمز کامرون، کارگردان کانادایی آواتار) قراردادی را منعقد کرده تا بر اساس آن به چاپ و انتشار یک سری کمیک بوک و داستان‌های مصور) در ارتباط با آواتار بپردازد و اتفاقات این سیاره ویژه را که ساکنان بومی آن آبی رنگ و دارای 3 متر قد هستند، بیاورد. کامرون در مصاحبه‌ای که به این مناسبت با وی صورت گرفت، متذکر شد این سری داستان‌های کمیک بوکی مسایل متعددی را راجع به آواتار و اتفاقات بعدی آن خواهد گفت و رازهای گذشته و آینده را بر ملا خواهد کرد. در گذشته شرکت دارک هورس یک سری کمیک بوک مرتبط با برخی فیلم‌های قبلی کامرون، شامل «بیگانه 2»، «ژرفنا» و البته «ترمیناتور» را هم منتشر کرده بود.


واقعا اپیک
«آواتار» که در سال 2009 عرضه شد یک کار به معنای واقعی کلمه اپیک و یک داستان فضایی و علمی ـ تخیلی خیره کننده است که بنیادهای علمی نیز دارد و هر چند با افسانه آمیخته است اما ریشه در مسایل و اتفاقاتی دارد که دیر یا زود در ارتباط با زندگی‌های «به سختی و مرارت کشیده شده» در کره زمین روی خواهد داد و پای بشر را ولو به طور ناقص به سیاراتی در دوردست و با هدف کسب وسایل و کمک‌هایی تازه برای ادامه حیات در آن سیارات باز خواهد کرد. جیمز کامرون سلطان سینمای علمی ـ تخیلی که شاید فقط ریدلی اسکات بریتانیایی با وی برابری کند، همه کاره آواتار است و نه تنها سناریست و کارگردان و خالق و مجری طرح و یکی از دو تهیه کننده اصلی فیلم در کنار جان لاندو است، بلکه در ادیت فیلم نیز دست داشته و در این زمینه با جان رفوا و استیفن ای ریوکین همکاری کرده است. همه این نفرات و بهتر بگوییم اکثرشان روی فیلم‌های دوم تا چهارم نیز با کامرون همکاری داشته‌اند و تعدادی عمده از بازیگران فیلم نخست که با هنر آنها و البته با همت عظیم کامرون «آواتار» پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما شد و 8/2 میلیارد دلار فروخت و سه ماه متوالی صدرنشین جدول پرفروش‌های آمریکای شمالی بود و مجموعا پنج ماه در جمع 10 فیلم پرفروش این منطقه و 4 ماه متوالی در میان 10 فیلم پرفروش اروپا جای داشت، در قسمت‌های دوم تا چهارم نیز رویت خواهند شد ولی با توجه به باقی بودن دو سال تا اکران قسمت دوم، کامرون هنوز به صراحت نگفته که از بین سم وورتینگتون، ژوسالدانا، استیفن لانگ، میشل رودریگز و سیگورنی ویور آیا کسی انصراف داده یا خیر و بسیاری از مسایل فیلم‌های بعدی در خفا شکل می‌گیرد و گزارش دقیقی از کارهای تولید قسمت‌های 2 تا 4 و بخصوص بخش دوم که زودتر اکران می‌شود، اعلام نشده است.


در قرن بیست و دوم
اما پایه قصه و رویدادها که در فیلم نخست آمد و طبعا در قسمت‌های بعدی بسط خواهد یافت از این قرار است که می‌آوریم؛ در اواسط قرن بیست و دوم که ابنای بشر و فرستادگان و نمایندگانی از کره زمین برای دستیابی به منابع حیاتی جدید در توده‌ای سیاره مانند به نام پاندورا واقع در سیستم فضایی ـ حیاتی الفا سنچوری رحل اقامت افکنده و مشغول برداشت منابع حیاتی آنجا هستند. طبعاً فشار به اهالی بومی آنجا که قومی به نام ناوی هستند فزونی می‌گیرد و اعضای این قوم که موجوداتی 3 متری و به رنگ آبی هستند، تحت تهدیدهای زیستی متعددی قرار می‌گیرند. ناوی‌ها ترکیبی از انسان‌ها و اندرویدها و صاحب زیستی فضایی و فرابشری و در عین حال دارای نقاط ضعفی هستند که بشر و انسان‌های خاکی برای روزهای مبادا و زمان تقابل‌های اجباری به یاد سپرده‌اند. عنوان «آواتار» نیز به این نکته اشاره دارد که دانشمندان زمینی برای برقراری ارتباطی هر چه بهتر با ناوی‌ها موجودی را که شکل و ظاهرش شبیه به اندرویدهای مستقر در پاندورا اما مجهز به عقل و البته هوشی کنترل شده و مغزی کار گذاری شده در بدن یک ناوی است، به آنجا گسیل می‌دارند و فایده و حسن وی این است که با اهالی پاندورا بیشتر و بهتر ارتباط برقرار می‌کند و فزون‌تر می‌تواند اهداف انسان‌های مستقر شده در پاندورا را تحقق بخشد و موجب ثمر دادن نقشه‌های آنان شود.


امتیاز اصلی
«آواتار» شرحی بر زندگی و کارهای این موجود که به واقع محصول یک جراحی اساسی بر روی پیکر کاراکتر اصلی (سم وورتینگتون) و گسیل او به پاندورا و شرح اتفاقات آنجا و ارتباط‌های او با ناوی‌ها و تاثیرگذاری سایر قضایا و ارتباط‌ها بر دیگر انسان‌های مسافر به پاندورا است و با این که همین داستان بینندگان را تا پایان بدنبال خود می‌کشاند اما باید پذیرفت که امتیاز مهم و دلیل اصلی توفیق «آواتار» وجوه عالی فنی آن و صحنه‌های چشمگیری است که جیمز کامرون با انواع و اقسام فن آوری‌های کامپیوتری و با استادی بدون تردیدش در پردازش فنی و تکنیکی و بصری داستان‌های فضایی و ساینس فیکشن فراهم آورده و این تصاویر عظیم و غریب و چشم انداز کامرون و همکارانش است که بزرگترین امتیاز «آواتار» به حساب می‌آید و طبعا به قسمت‌های بعدی فیلم نیز بسط می‌یابد زیرا عالم تا همین لحظه به اندازه 6 سال که از زمان اکران فیلم اول می‌گذرد پیشرفت کرده و امکانات تکنولوژیک در اختیار فیلم را بسیار بیشتر از سابق ساخته است.


تاخیر معقول و مفید
کامرون طرح‌های اولیه ساخت «آواتار» را در سال 1994 ریخت اما مجبور شد آنها را بایگانی کند زیرا امکانات تکنولوژیک زمان به کامرون اجازه به تصویر کشیدن آن داستان عظیم را نمی‌داد و او 15 سال صبر کرد تا آن امکانات فراهم آید. حالا در طلیعه سال 2016 نیز کامرون همه یا اکثر امکاناتی راکه برای ساخت هر چه بهتر قسمت‌های دوم تا چهارم می‌خواهد در خدمت دارد و همین امر نشان می‌دهد می‌توان در انتظار اتفاقات فنی بزرگی در آواتارهای بعدی و در جسم سیاره مانند پاندورا بود. رویدادهایی حتی فراتر از اتفاقات «آواتار یک» که جهان را خیره کرد و تمامی رکوردهای فروش را در سینما شکست و حدنصاب‌هایی را بجا گذاشت که هنوز ماندگار است.
بانی فیلم به نقل از  Premiere

 

پاسخ دهید