در حال حاضر قصد رفتن به خارج از کشور را ندارم/تغییر تعدادی از سفرای ایران در اروپا و آمریکای جنوبی طی ماه‌های آینده/دور دوم مذاکرات ایران و کانادا انجام شد

0

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در گفت وگو با ایسنا به نکات مهمی اشاره کرد که در ادامه بخش هایی از آنها را می خوانید:

 • در حال حاضر دو نفر به نمایندگی از اتحادیه اروپا در سفارت هلند جهت پیگیری امور مربوط به این اتحادیه مشغول به فعالیت هستند و امور مربوط به ایران و اتحادیه اروپا را پیگیری می‌کنند.
 • خانم موگرینی و دیگر مسئولان اتحادیه اروپا تاکید دارند که در دور جدید روابط ایران و این اتحادیه، فعالیت و همکاری‌های زیادی بین دو طرف در حوزه‌های مختلف انجام خواهد شد بنابراین نیاز است تا آنها دفتر مستقلی در تهران تاسیس کنند.در حال حاضر دو نفر به نمایندگی از اتحادیه اروپا در سفارت هلند جهت پیگیری امور مربوط به این اتحادیه مشغول به فعالیت هستند.
 • در سفری که خانم موگرینی در اواخر فروردین‌ ماه سال جاری به تهران داشت هفت کمیسیونر اروپایی که در زمینه‌هایی چون محیط زیست، انرژی، حمل و نقل، همکاری‌های اقتصادی، همکاری با سازمان تجارت جهانی و …  مشغول به فعالیت هستند، او را همراهی می‌کردند. مقامات اتحادیه اروپا تاکید دارند که برای اجرایی‌شدن توافقات صورت‌گرفته بین ایران و اتحادیه اروپا ضرورت دارد که آنها یک تیم قوی در تهران  به صورت مستقر داشته باشند و لازمه‌اش این است که دفتر نمایندگی مستقلی را ایجاد کنند.
 • سفیر جمهوری اسلامی ایران در بروکسل، هم به عنوان سفیر ایران در این کشور و هم به عنوان رابط ایران با اتحادیه اروپا ایفای مسئولیت می‌کند و در همین چارچوب آنها نیز تاکید دارند که تشکیلات مستقلی در تهران داشته باشند.
 • خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بحث داخلی مربوط به این کشور و اتحادیه اروپاست و ارتباط مستقیمی با مذاکرات ایران با این اتحادیه ندارد.
 • پیش از این ۲۸ کشور عضو این اتحادیه بودند ولی با توجه به رفراندوم برگزار شده در انگلیس، مردم این کشور تصمیم گرفتند که از این اتحادیه خارج شوند و این موضوع چندان در نوع روابط ما با اتحادیه اروپا و حتی انگلستان تاثیرگذار نخواهد بود. در چند سال گذشته یک دولت محافظه‌کار در این کشور مسئولیت امور را بر عهده داشته و اکنون نیز خانم «ترزا می» – نخست‌وزیر انگلستان – از حزب محافظه‌کار است که دولت جدیدی را ایجاد کرده و ممکن است پس از دولت ایشان یک حزب دیگر روی کار بیاید. در واقع می‌خواهم بگویم که ما  روابطمان را با کشورها بر اساس نتایج انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری آنها تنظیم نمی‌کنیم بلکه به یک‌سری اصول از جمله عدم مداخله در امور کشورها، احترام به استقلال کشورها، روابط از موضع برابر و … معتقد هستیم و در روابط با کشورها نیز این اصول را مدنظر داریم. برای ما مهم این است که اصول ذکرشده از سوی کشورهای مقابل رعایت شود و در این راستا فرقی نمی‌کند که کدام حزب مسئولیت امور را بر عهده داشته باشد.
 • گفت‌وگو و رایزنی با انگلیس را  بر اساس برنامه قبلی که داشتیم،  ادامه خواهیم داد.
 • به نظر ما همچنان هنوز تغییری ایجاد نشده که دو کشور ایران و انگلستان بخواهند روابطشان را به سطح سفیر ارتقاء دهند.
 • سفارت‌خانه‌های دو کشور ایران و انگلستان در حال حاضر مشغول انجام کارهای جاری در بخش کنسولی و اقتصادی هستند. در حال حاضر روابط دو کشور در سطح کاردار است و اگر شرایط به جایی برسد که بتوانیم روابط را به سطح سفیر ارتقاء دهیم، این موضوع را در چارچوب مقررات داخلی کشور انجام می‌دهیم.
 • مسلماً اگر روزی بخواهیم سطح روابطمان را با انگلستان به سطح سفیر ارتقاء بدهیم، این  اقدام را در چارچوب مصوبه مجلس انجام خواهیم داد و این موضوع ربطی به گرایشات نمایندگان مجلس نخواهد داشت.
 • با دولت کانادا در تماس هستیم و تاکنون گفت‌وگوهایی را نیز با مقامات این کشور داشته‌ایم. دور اول این مذاکرات در نیویورک برگزار و بعد از آن نیز یک بار دیگر گفت‌وگوهایی بین دو طرف انجام شد.
 • ما تاکید داریم که دولت جدید کانادا باید از رفتار خصمانه دولت قبلی این کشور نسبت به ایران  فاصله بگیرد. این فاصله گرفتن باید هم از بعد رفتاری باشد و هم در ارتباط با قوانینی که در این کشور در ارتباط با ایران تصویب می‌شود. اگر چنین اقداماتی انجام شود و آنها در عمل نشان دهند که از سیاست‌های دولت قبل فاصله گرفته‌اند، ما این آمادگی را داریم که وضعیت فعلی روابط دو کشور به وضعیت قبلی درآید ولی همانطور که اشاره شد، هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم.
 • این دولت کانادا بوده که علیه ایران سیاست خصمانه داشته و به دلایل واهی دیپلمات‌های خود را از تهران فراخوانده است. این کشور روابطش را با ایران قطع کرد و بعد در مجلس خود در قالب مصوبه‌ای مصونیت قضایی ایران را لغو کرد. اینها همه اقدامات خصمانه دولت کانادا علیه ایران بود و اگر آنها واقعا اعتقاد دارند که دولت قبلی تندرو و دارای سیاست‌های افراطی نسبت به ایران  بوده و اکنون آنها علاقه‌مند هستند که با ایران ارتباط برقرار کنند، ما در پاسخ می‌گوییم حرف‌هایی که در این ارتباط زده می‌شود خوب است ولی باید در عمل نشان دهند که از سیاست‌های دولت قبل فاصله‌ گرفته‌اند و ما هر موقع متقاعد شویم که این اقدامات انجام شده خود به خود روابط دو کشور از حالت فعلی به وضعیت قبل برمی‌گردد.
 • اکنون چند ماهی است که با اروپایی‌ها درباره مسائل منطقه رایزنی و گفت‌وگو می‌کنیم و در واقع شاید بتوان گفت یکی از بحث‌های مهم میان دو طرف همین موضوع است.
 • تروریسم و افراطی‌گری در کشورهایی چون عراق و سوریه خلاصه نشده و محدوده عمل تروریست‌ها فقط خاورمیانه نیست. طبق تحولات صورت‌گرفته، تروریست‌ها دامنه تحولات خود را به  آمریکا، اروپا و سایر نقاط دنیا بسط داده‌اند و هیچ‌کس از اقدامات تروریستی آنها در امان نیست.
 • باید با تروریسم به صورت ریشه‌ای برخورد کرد و تقسیم‌بندی تروریسم به «تروریسم خوب» و «تروریسم بد» قابل قبول نیست. از نظر ما هر کسی دست به اقدامات تروریستی می‌زند محکوم است و نباید با این موضوع برخورد دوگانه‌ای شود.
 • خوشبختانه با توجه به رایزنی‌های صورت‌گرفته، تصورات اروپایی‌ها نسبت به تحولات منطقه شفاف‌تر و روشن‌تر از قبل شده است؛ گرچه هنوز به وضعیت ایده‌آل نرسیده‌ایم.
 • در راستای حمایت از گروه‌های تکفیری و وهابی، پولشویی صورت می‌گیرد. ما معتقدیم که می‌توان رد این پولشویی‌ها را گرفت.
 • امکان دارد تا پایان سال ۲۰۱۶ رئیس‌جمهور به چند کشور اروپایی سفر کند. آقای روحانی از چند کشور اروپایی مانند آلمان و اتریش جهت سفر به این مناطق دعوت شده‌اند که بعد از انجام مقدمات لازم، امکان دارد این سفرها تا پایان سال ۲۰۱۶ انجام شود. از سوی دیگر قرار است هیأت‌هایی در سطح عالی‌رتبه از کشورهای اروپایی به تهران سفر کنند که پس از نهایی‌شدن، زمان دقیق آن اعلام می‌شود.
 • برخی از کشورهای اروپایی از جمله ایرلند و اسلوونی که در ایران سفارت ندارند، ابراز علاقه کرده‌اند که تا پایان سال ۲۰۱۶ سفارت‌های خود در تهران را تاسیس کنند و دلیل عمده آن چشم‌انداز روشنی است که از باب تعامل با ایران متصور هستند.
 • برخی از کشورهای اروپایی نیز که از قبل در تهران سفارت‌خانه داشته‌اند بخش‌های اقتصادی و کنسولی خود را تقویت کرده‌اند چراکه رفت و آمد هیأت‌های اقتصادی بین ایران و این کشورها در ماه‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است.
 • وی در مورد شایعات مطرح‌شده مبنی بر جابه‌جایی‌اش و انتخاب او به عنوان سفیر ایران در یکی از کشورهای اروپایی  گفت: در حال حاضر قصد رفتن به خارج از کشور را ندارم.
 • تعدادی از سفرای ایران در اروپا و آمریکای جنوبی طی ماه‌های آینده تغییر می کنند. این سفرا با توجه به پایان زمان ماموریتشان به تهران خواهند آمد و افراد جدید جایگزینشان خواهند شد. این چرخه در وزارت خارجه امری معمول است.
 • ایران شکایت خود را در مورد برداشت‌های غیرقانونی آمریکا از دارایی‌های ایران در دادگاه لاهه ثبت کرده است، مراحل اداری اولیه آن طی شده و وکلای ما اسناد اولیه را به دادگاه ارائه کرده‌اند.حدود دو ماه است که این روند آغاز شده و باید به این موضوع توجه داشت که کار حقوقی، امری زمان‌بر است.

/انتهای پیام/

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید