در روابط ممتاز “تهران-اسلام آباد”، جایی برای سوء تفاهم نیست

0

خبرگزاری میزان – وزیر کشور پاکستان روابط کشورش و جمهوری اسلامی ایران را منحصر بفرد و ممتاز توصیف و تاکید کرد: نباید هیچ جایی برای سوءتفاهم و بی اعتمادی در این روابط دوستانه و برادارنه وجود داشته باشد.

در روابط ممتاز به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، “چودری نثار علی خان” با تاکید بر ضرورت ارتقای بیش از پیش سطح روابط ایران و پاکستان گفت: مردم دو کشور مشترکات و قرابت های فراوانی با هم دارند و دو ملت برادر هستند و روابط دو کشور نیز باید به گونه ای ارتقا یابد که شایسته روابط و احساسات خوب و بردارانه مردم دو کشور نسبت به یکدیگر باشد.
 
وی در خصوص دیدارش با”علی شمخانی” دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر اخیر وی به اسلام آباد گفت: موضوع اصلی گفت و گو در این دیدار، تاکید هر دو طرف بر ضرورت احیا و تقویت روحیه برادری و دوستی در روابط منحصر بفرد میان دو کشور بود.

وزیر کشور پاکستان که از نزدیک ترین و مورد اعتماد ترین اعضای کابینه به نخست وزیر پاکستان محسوب می شود و نقش کلیدی در اداره امور کشورش ایفا می کند، گفت: روابط ایران و پاکستان، یک رابطه عادی دیپلماتیک نیست بلکه بسیار فراتر از آن است. با این وجود، دو کشور برادر همچنان نیاز دارند که روابط خود را بیش از پیش تقویت کنند. در این زمینه گفت و گو های بسیار خوبی با مقام ایرانی داشتیم و آثار و نتایج ملموس این گفت و گوها در هفته ها و ماه آینده دیده خواهد شد.

چودری نثار علی خان گفت: به اعتقاد من، موضوع هایی نظیر مسایل مربوط به همکاری های اقتصادی، مسایل امنیتی و مسایل مرزی میان دو کشور به راحتی قابل حل و فصل است و البته لازمه این کار، زدودن سوء تفاهم ها و بی اعتمادی از فضای روبط دو کشور است. احساس من این است که فضای روابط دو کشور تا حدودی آلوده به غبار سوء تفاهم و بی اعتمادی است که برای زدودن آن، نیازمند گفت و گو، رایزنی و دیدارهای بیشتر میان مقامات دو کشور هستیم.

وی اظهار داشت: هم ایران و هم پاکستان در تلاش برای بهبود امنیت مرزهای مشترک هستند و دیدارها و تماس های پی در پی در سطوح مختلف میان مقامات و مسوولان دو کشور، در این زمینه در جریان است.

این مقام عالی دولت پاکستان، طولانی بودن مرز مشترک دو کشور (حدود یک هزار کلیومتر) را یکی از دلایل نفوذ پذیر بودن این مرزها عنوان کرد و گفت: کنترل مرزهای طولانی همواره کار دشواری است. قاچاقچیان مواد مخدر، قاچاق اسلحه، قاچاق انسان و یک سری مشکلات دیگر همواره از مشکلاتی است که مرزهای طولانی میان کشورها با آن روبرو هستند.

چودری نثار علی خان گفت: کنترل و نظارت دقیق و نقطه به نقطه بر سرتاسر مرز طولانی میان دو کشور تقریبا غیرممکن است. با این وجود، ایران و پاکستان تلاش های خوبی دراین زمینه انجام داده اند و شرایط امنیت مرزی میان دو کشور نسبت به سال های قبل بهبود یافته است.

وزیر کشور پاکستان اظهار داشت: دو کشور بدنبال افزایش تعامل و همکاری در مسایل مرزی و در تمام موضوع های مربوط به روابط دو جانبه باهدف تقویت و بهبود بیش از پیش روابط هستند.

وی در بخشی دیگر از این گفت و گو، یکی از مهم ترین اهداف همکاری های نزدیک و روابط محکم ایران و پاکستان را مبارزه مشترک با دشمنان مشترک دو کشور دانست و گفت: باید دشمنان مشترک خود را با همکاری یکدیگر از پای در بیاوریم؛ فرقی نمی کند که این دشمن مشترک تروریست ها باشند یا برخی عناصر نامطلوب داخلی و خارجی.
 
** ردپایی از داعش در پاکستان نیست
وزیر کشور پاکستان در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال حضور عوامل گروه تروریستی داعش یا ارتباط آن با برخی گروه های تروریستی در این کشور گفت: داعش یکی از مسایل مربوط به منطقه خاورمیانه است. تا کنون هیچ ردپایی از این گروه تروریستی فعال در خاورمیانه در پاکستان دیده نشده است.

وی افزود: البته برخی گروه های تروریستی داخل پاکستان ممکن است ارتباط یا به نوعی همکاری با گروه تروریستی داعش داشته باشند و از تفکرات و شیوه کار آنها الهام بگیرند اما بار دیگر تاکید می کنم که رد پایی از داعش در پاکستان نیست.
 
** به آمریکا حساب پس نمی دهیم

وزیر کشور پاکستان در پاسخ به سوال دیگر در خصوص اتهام هایی که آمریکا علیه عملکرد پاکستان در مبارزه با تروریسم مطرح می کند و آن را متهم به عدم برخورد قاطع با برخی گروه های تروریستی از جمله شبکه حقانی و لشگر طیبه می داند، گفت: قرار نیست ما به آمریکا حساب پس بدهیم و مسوول پاسخ گویی به این اتهام های بی اساس نیستیم.

وی تصریح کرد: پاکستان در مبارزه با تروریسم بسیار شفاف عمل می کند و اقداماتی که در این زمینه انجام می دهد، به نفع پاکستان است و همه باید توجه داشته باشند که منافع پاکستان، در مبارزه موثر و جدی با تمام گروه های تروریستی و از بین بردن همه آنها است.

وی تاکید کرد: پاکستان با تروریسم، در هر شکل و هر گروه و هر نام، بطور جدی مبارزه می کند و همه تروریست ها را در خاک خود از بین خواهد برد.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید