دسترسی عادلانه به سلامت نیاز به سرمایه گذاری دارد

0

دبیر ستاد نظارت بر اجرای تعرفه‌های پزشکی یکی از مهمترین ارکان سرمایه گذاری در حوزه سلامت را نیروی انسانی متعهد، با اخلاق و دارای صلابت عنوان کرد.

دکتر محمد جهانگیری دبیر ستاد نظارت بر اجرای تعرفه‌های پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  یکی از نیازهای اصلی مردم را سلامت دانست و خاطرنشان کرد: این مهم به دو صورت رفع می شود، ابتدا باید توان مردم در خصوص دسترسی به خدمات سنجیده و دسترسی عادلانه برای آنها فراهم شود.

وی ادامه داد: باید با اهتمام ویژه‌؛ برای داشتن جامعه پزشکی شاداب، احقاق حقوق و تربیت آنها و ایجاد زیرساخت‌های علمی و افزایش توانمندی آنها تلاش کنیم.

وی مساله دوم را تامین منابع مالی پایدار برای حمایت از مردم عنوان کرد و افزود: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری، مردم نباید دغدغه‌ای جز بیماری خود داشته باشند اما در حال حاضر عدم تامین منابع، عدم آگاهی و عدم پشتیبانی جزو دغدغه‌های اصلی است که اگر نتوانیم در تمام این عرصه‌ها با کمیسیون‌های مختلف مشارکت و همراهی داشته باشیم، نمی توانیم قوانینی را در این خصوص وضع کنیم.

رئیس دبیرخانه شورای عالی بیمه خدمات درمانی کشور، انتظارات از کمیسیون بهداشت را همکاری با تمام کمیسیونها از جمله کمیسیون‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی دانست و تصریح کرد: برای نیل به این مهم باید تبادل اطلاعات و هماهنگی لازم را با گذاشتن زمان مکفی برای بررسی مشکلات مردم و جامعه پزشکی داشته و به رفع آنها اندیشید.

وی با ابراز امیدواری نسبت به همکاری تمام نمایندگان مجلس در جهت رفع نیازهای مردم به دست توانمند جامعه پزشکی، خاطرنشان کرد: برای داشتن جامعه پزشکی توانمند نیاز به قوانین قوی و سرمایه گذاری برای جلوگیری از فرار مغزها، ایجاد دلگرمی و عدالت در جامعه پزشکی، پیگیری کار و امور جامعه به نفع مردم و اعتماد به نیروی انسانی جوان داریم.

وی  با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید در راستای قانون گذاری و احقاق حقوق مردم، زمان مکفی برای حضور در صحن علنی، کمیسیون‌های تخصصی و جلسات کارشناسی مجلس را داشته باشند، ابراز داشت: همچنین باید با نهادهایی که می‌توانند منابع لازم را در اختیارشان قرار دهند، ارتباط داشته و با خرد جمعی، به صورت سیستماتیک فعال باشند.

جهانگیری با اشاره به اینکه در مدت چهار سال نمی‌توان همه مشکلات موجود در حوزه سلامت را رفع کرد، افزود: اولویت بندی موضوعات، بسیار مهم است و باید براساس نیازهای اصلی مردم، قوانین تدوین و مشکلات مورد حل و فصل قرار گیرد.

معاون نظارت و برنامه ریزی نظام پزشکی ابراز داشت‌: کرامت انسانی در جامعه باید حفظ شود، همیت و استقلال جامعه باید مورد توجه قرار گرفته و اقتدار ملی باید وجود داشته باشد تا همه در گروی توسعه مناسب و متوازن در کشور، با جامعه‌ای سالم از لحاظ اخلاقی، روانی و جسمی روبرو شوند.

 

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید