دستگيري يک مقام اسبق “افغانستان” به جرم کشتار بيش از هزار نفر

0

خبرگزاری میزان – يکي از مقامات امنيتي بازنشسته افغانستان به جرم کشتار بيش از هزار نفر از مردم ولايت کنر در طول جنگ اين کشور دستگير شد.

دستگيري يک مقام اسبق به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، ديده بان حقوق بشر اعلام کرد که يکي از مقامات امنيتي افغانستان به جرم دست داشتن در کشتار بيش از هزار نفر در سال 1979، دستگير شده است.

ديده بان حقوق بشر طي گزارشي تصريح کرد: مقام امنيتي دستگير شده، در سال 1979 دستور کشتن بيش از هزار نفر را در ولايت کنر افغانستان صادر کرد.

اين گزارش توضيح داد: صادق علميار در روتردام يکي از شهرهاي جنوبي هلند در تاريخ 27 اکتبر (5 آبان) دستگير شد. وي به اتهام انجام يکي از وحشتناک ترين جنايات سال هاي اوليه جنگ هاي طولاني در افغانستان دستگير شده است. انتظار مي رود که در دادگاه از اطلاعات بازماندگان و شاهدان عيني براي روشن شدن بيشتر پرونده استفاده شود.

صادق علميار در تاريخ 20 آوريل سال 1979 با صدور دستور حمله نيروهاي نظامي تکاور 444 ارتش افغانستان به کشتار بيش از هزار نفر در ولايت کنر افغانستان پرداخته است. به گفته شاهدان عيني افراد به وسيله بولدوزر دفن و برخي از آنها زنده به گور شدند.
 
به گفته ديده بان حقوق بشر، گور دسته جمعي بيش از هزار نفر از مردم ولايت کنر هنوز هم در منطقه کرالا در اين ولايت قابل مشاهده است.

ديده بان حقوق بشر اعلام کرد: کشتار، شکنجه سازمان يافته، تجاوز جنسي و نقض شديد حقوق بشر بر هزاران نفر از مردم افغانستان در طول جنگ اين کشور تحميل شده است.

هلند در حال حاضر يکي از کشورهاي پيشرو در زمينه مقابله با جنايات جنگي محسوب مي شود و در سال 2005 اين کشور دو مقام سابق سازمان اطلاعات افغانستان را به جرم انجام اقدامات نقض حقوق بشر دستگير و زنداني کرد.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید