دلیل اصلی تولید کنسول Neo جلوگیری از کوچ بازیبازان به سوی پلتفرم PC بوده است

0

دلیل اصلی تولید کنسول Neo جلوگیری از کوچ بازیبازان به سوی پلتفرم PC بوده است

اگر چه کنسول جدید شرکت سونی در نسل هشتم بازی های کامپیوتری، که هم اکنون با نام رسمی Play Station 4 Neo شناخته می شود، توسط اعضای این شرکت در نمایشگاه E3 2016 به شکل رسمی رونمایی نشد، اما در عین حال علاقه مندان به این محصول جدید شاهد ارائه ی توضیحاتی در رابطه با کنسول Play Station 4 Neo توسط سران سونی در حاشیه ی برگزاری نمایشگاه E3 امسال بودند.

اگر چه در جدید ترین توضیحاتی که توسط عضو ارشد شرکت سونی یعنی آقای اندرو هاوس در رابطه با کنسول Play Station 4 Neo ارائه شده است هیچ نکته ی قابل توجهی از مشخصات فنی این کنسول جدید به چشم نمی خورد اما در عین حال او به برخی از دلایل اصلی تولید این کنسول نیم چاشت نسل هشتمی اشاره کرده است. بر اساس این توضیحات از جمله دلایل اصلی طراحی و تولید کنسول Play Station 4 Neo جلوگیری از کوچ بازیبازان از کنسول پلی استیشن 4 به سمت پلتفرم کامپیوتر های خانگی بوده است. به عبارت بهتر هدف سونی از انجام این کار جلب توجه آن دسته از بازیبازانی بوده است که در نسل هشتم بازی های کامپیوتری از پلتفرم کامپیوتر های خانگی به سمت کنسول انحصاری سونی جذب شده بودند و اکنون قصد بازگشت دوباره به پلتفرم کامپیوتر های خانگی را داشتند. بنا بر نظر آقای هاوس همواره بخش قابل توجهی از مخاطبان بازی های کامپیوتری را آن دسته از افرادی تشکیل می دهند که خواهان تجربه کردن بازی های محبوب خود با بهترین کیفیت گرافیکی ممکن هستند و در حال حاضر شاید کنسول پلی استیشن 4 نتواند در قیاس با کامپیوتر های خانگی قدرتمند در انجام این هدف چندان موفق عمل نماید. بر این اساس اعضای سونی به سراغ تولید نسخه ای ارتقا یافته از کنسول پلی استیشن 4 رفته اند تا مانع از کوچ احتمالی مخاطبان خود به سوی پلتفرم کامپیوتر های خانگی شوند. در واقع آقای هاوس بر روی این نکته که کنسول Play Station 4 Neo نسخه ای ارتقا یافته از کنسول Play Station 4 است تاکید فراوانی دارد و معتقد است که ورود این کنسول جدید به بازار به معنی آغاز نسل جدیدی در دنیای بازی های کامپیوتری نخواهد بود و کنسول Play Station 4 Neo تنها بنا به دلایل ایجابی موجود در نسل هشتم بازی های کامپیوتری به وجود آمده است تا امکانات بیشتری را در اختیار مخاطبان مشکل پسند تر این نسل قرار دهد. مخاطبانی که بخشی از آن ها هم اکنون اقدام به خریداری تلویزیون های جدید 4K کرده اند و به دنبال محتوا های مناسبی برای سرگرم شدن با آن می گردند. به عبارت بهتر آقای اندرو هاوس یکی دیگر از دلایل مهم تولید کنسول Play Station 4 Neo را به پشتیبانی شرکت سونی از مخاطبان تلویزیون های 4K و تامین محتوای مناسب برای سرگرم شدن آن ها مرتبط می داند.

 ps4

البته کنسول Play Station 4 Neo تنها محصول جدیدی نخواهد بود که علاقه مندان به شرکت سونی در آینده ای نزدیک قادر به ملاقات با آن خواهند بود. در واقع چندین ماه زود تر از عرضه شدن کنسول نیم چاشت نسل هشتمی شرکت سونی به بازار (که البته هنوز هیچ تاریخ دقیقی برای عرضه شدن آن اعلام نشده است) علاقه مندان به تکنولوژی واقعیت مجازی این توانایی را خواهند داشت تا تجربه ی انجام بازی های مبتنی بر این تکنولوژی نوین را همراه با هدست واقعیت مجازی Play Station VR به انجام برسانند. محصولی که طی برگزاری کنفرانس اختصاصی سونی در  نمایشگاه E3 امسال تاریخ دقیق انتشار آن مشخص شد و علاقه مندان به این هدست انحصاری از این موضوع آگاه شدند که باید در تاریخ 13 اکتبر امسال در انتظار این ابزار جدید باشند. البته فرآیند پیش فروش هدست Play Station VR از مدتی پیش و با مشخص شدن قیمت 399 دلاری این محصول (که برای اجرا توسط کنسول PS4 نیاز به دوربین ویژه ی این کنسول و کنترلر PS Move نیز خواهد داشت) آغاز شده بود و با استقبال خوبی هم از سوی بازیبازان روبرو شد (به نحوی که زمان پیش فروش این محصول در وب سایت آمازون تنها چند دقیقه طول به طول انجامید و بلافاصله تمامی نسخه های موجود برای پیش فروش در این وب سایت توسط کاربران خریداری شدند). در واقع میزان این استقبال به اندازه ای بوده است که آقای هاوس را وادار به بیان این نکته نماید که به احتمال فراوان در تاریخ رسمی عرضه ی هدست واقعیت مجازی Play Station VR به بازار یعنی 13 اکتبر سال جاری میلادی موجودی این هدست انحصاری در انبار های شرکت سونی (و در کل در بازار مصرف) به اندازه ای نخواهد بود که کفاف میزان تقاضای مخاطبان این محصول را بدهد. در واقع آقای هاوس معتقد است آن دسته از علاقه مندان به هدست واقعیت مجازی Play Station VR که تا کنون نسبت به پیش خرید این محصول اقدام نکرده و در انتظار عرضه ی رسمی آن به بازار مانده اند، ممکن است در تاریخ رسمی انتشار هدست واقعیت مجازی Play Station VR به بازار مصرف، برای یافتن این محصول در بازار با مشکل مواجه شوند. البته عضو ارشد شرکت سونی خاطر نشان ساخته است که او و سایر همکارانش هم اکنون در حال تلاش برای رفع این مشکل هستند. آقای هاوس همچنین به این نکته اشاره کرده است که قیمت کلی بازی های ابزار Play Station VR به احتمال فراوان چیزی ما بین 20 تا 40 دلار خواهد بود. به این ترتیب تفاوت قیمتی بازی های این پلتفرم جدید با قیمت بازی های روز (که معمولاً با قیمتی معادل 60 دلار به فروش می رسند) می تواند یکی از دلایل مهم جذب مخاطبان به سمت این ابزار نو ظهور باشد. به هر حال باید تا ماه اکتبر منتظر ماند و دید که هدست واقعیت مجازی Play Station VR در وادی عمل چه عملکرد ویژه ای را از خود به نمایش خواهد گذاشت.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید