«دنزل واشنگتن» جایزه دستاورد سینمایی «گلدن گلوب» را دریافت خواهد کرد

0

به نقل از گیگر:

به گزارش سینماپرس، انجمن مطبوعات خارجی هالیوود اعلام کرد، جایزه دستاورد سینمایی «سسیل بی‌.دمیل» سال ۲۰۱۶ را به «دنزل واشنگتن»، بازیگر برنده اسکار اعطاء خواهد کرد.

«لورنزو سوریا»، رئیس انجمن مطبوعات خارجی هالیوود در این‌باره گفت: دوران طولانی حرفه‌ای «واشنگتن» با نقش‌آفرینی‌های بی‌شمار وی در مقابل و پشت دوربین همراه بوده است. این افتخار انجمن است تا از این بازیگر با اعطای جایزه «سسیل بی‌.دمیل» تقدیر کند.

«دنزل واشنگتن» پس از «سیدنی پواتیه»، دومین چهره سیاه‌پوست است که موفق به کسب جایزه اسکار شده و دوبار برای فیلم‌های «شکوه» (۱۹۸۹) و «روز تمرین» (۲۰۰۱) اسکار بازیگری گرفته است.

وی همچنین تاکنون هفت‌بار نامزد جایزه گلدن گلوب شده است و دوبار نیز این جایزه را از آن خود کرده است.

«دنزل واشنگتن» از بزرگ‌ترین بازیگران سیاه‌پوست تاریخ هالیوود و از هنرپیشه‌های مردم‌پسند و اخلاق‌گرایی محسوب می‌شود که بیشتر نقش‌هایش عاری از وقاحت‌های رایج میان ستاره‌های سینمای هالیوود است.

دوران افتخار واشنگتن از سال ۱۹۸۱ با بازی در فیلم «داستان یک سرباز» آغاز شد و پس از آن دوران پربار بازیگری وی در ژانرهای مختلفی چون طنز، پلیسی و منفی ظاهر ادامه یافت.

از دیگر مهم‌ترین افتخارات سینمایی او می‌توان به دو خرس نقره‌ای بهترین بازیگری جشنواره برلین نیز اشاره کرد.

سال گذشته «جورج کلونی» جایزه «سسیل دمیل» را از گلدن گلوب دریافت کرد. از دیگر برندگان سرشناس این جایزه سینمایی می‌توان به «وودی آلن»، «والت دیزنی»، «جودی فاستر»، «مورگان فریمن»، «لوسیل بال»، «بت دیویس»، «هریسون فورد»، «جودی گارلند»، «آدری هپ‌بورن»، «سوفیا لورن»، «رابرت دنیرو»، «آل‌پاچینو»، «مارتین اسکورسیزی»، «فرانک سیناترا»، «استیون اسپیلبرگ»، «وارن بیتی»، «آنتونی هاپکینز» و «رابین ویلیامز» اشاره کرد.

فیلم «اکولایزر» به کارگردانی «آنتونی فوکوا» جدیدترین نقش‌آفرینی «دنزل واشنگتن» است و وی قرار است بزودی در بازسازی فیلم «هفت شگفت‌انگیز» نیز مقابل دوربین «فوکوا» برود که بنابر برنامه‌ریزی در سپتامبر ۲۰۱۶ اکران خواهد شد.

هفتادوسومین دوره جوایز سینمایی گلدن گلوب روز دهم ژانویه ۲۰۱۶ با اجرای «ریکی جرویس» در هالیوود برگزار می‌شود.

ترجمه: ایسنا

پاسخ دهید