دنیا به کام PC داران: نسخه جدید CoD از ماد سازی پشتیبانی می کند

0

دنیا به کام PC داران: نسخه جدید CoD از ماد سازی پشتیبانی می کند

بسیاری از علاقمندان سبک شوتر اول شخص این هفته در انتظار انتشار جدید ترین نسخه از سری Call of Duty یعنی بازی Call of Duty: Black Ops 3 هستند. اگر چه سری Call of Duty خصوصاً در نسخه های اخیر، بیشتر با بخش آنلاین کنسولی خود شناخته می شود و اسم و رسم و شهرتش را اغلب به دلیل ساختار پر مخاطب همین بخش کسب کرده است، اما اکنون PC بازان و دارندگان نسخه ی کامپیوتر های شخصی جدید ترین شماره از این سری، دلیل واضح تری برای خریدن بازی Call of Duty: Black Ops 3 در اختیار دارند. چرا که این بازی قرار است در کنار سایر ویژگی های خود از قابلیت ماد سازی نیز پشتیبانی کند.

چندی پیش یکی از اعضای ارشد استودیو Treyarch (سازندگان بازی Call of Duty: Black Ops 3) یعنی سزار استسنی خبر از این داده بود که او و همکارانش در صدد این هستند تا برنامه ای بچینند که دارندگان نسخه ی PC بازی Call of Duty: Black Ops 3 بتوانند از قابلیت ماد سازی در این بازی بهره ببرند. حال پس از گذشت چند ماه و در آستانه ی انتشار بازی Call of Duty: Black Ops 3 ، روز گذشته آقای استسنی این موضوع را در انجمن های رسمی استودیو Treyarch تایید کرد و به ذکر نکاتی در مورد قابلیت ماد سازی بازی Call of Duty: Black Ops 3 پرداخت. بنا بر گفته های استسنی این قابلیت جدید از همان ابتدای انتشار بازی Call of Duty: Black Ops 3 در اختیار دارندگان نسخه ی PC این اثر قرار نمی گیرد و علاقمندان به ماد سازی برای این بازی حدود چهار ماه دیگر یعنی در ماه مارس سال 2016 میلادی قادر خواهند بود برای نخستین بار نسخه ی آلفای این قابلیت جدید را تجربه کنند. به کمک این ویژگی جدید دارندگان نسخه ی PC بازی Call of Duty: Black Ops 3 می توانند برای بازی محبوب خود نقشه های ویژه یا ماد های دلخواه بسازند و آن ها را با دیگران به اشتراک بگذارند. به همین منظور اعضای استودیو Treyarch یک سرور اختصاصی و رتبه بندی نشده را همراه با ابزار های ویژه ای در نظر گرفته اند تا علاقمندان ماد سازی بتوانند به گونه ای بی درد سر هنر نمایی های خود را با دیگران به اشتراک گذشته و تا حد امکان از این تجربه ی جدید لذت ببرند. همچنین به موجب تمهیدات در نظر گرفته شده کسانی که علاقمند به تجربه کردن ماد ها و نقشه های جدید و دست ساز این بازی هستند خیلی راحت می توانند سرور هایی که چنین محتوا هایی را در دل خود جای داده اند، یافته و بسیار بی درد سر به تعامل با آن ها بپردازند. البته آقای استسنی بر این نکته هم تاکید کرده است که قابلیت جدید مبتنی بر ماد سازی بازی Call of Duty: Black Ops 3 قابلیتی توسعه محور است و نمی توان انتظار داشت که این قابلیت از همان ابتدای کار خود کاملاً بی عیب و نقص باشد. بنا بر گفته های او ممکن است ساختار این بخش جدید از نسخه ی PC بازی Call of Duty: Black Ops 3 به مرور زمان تغییر کند و به تدریج المان های و ویژگی های جدیدی به آن اضافه شوند یا برخی ویژگی های قدیمی و غیر کارآمد موجود از ساختار آن حذف گردند.

 black-ops-3

با این حال در نظر گرفتن این قابلیت جدید برای بازی Call of Duty: Black Ops 3 به خودی خود نکته ی بسیار مثبتی به شمار می رود و می تواند خبر بسیار خوبی برای علاقمندان به نسخه ی PC این بازی باشد. در سال های اخیر که عامل خلاقیت از ساختار کلی بازی های کامپیوتری رخت بر بسته و بازی های جدید AAA را به آثاری کاملاً تکراری تبدیل کرده است، شاهد این نکته هستیم که ناشران و سازندگان بازی های بزرگ حمایت بیشتری از ماد سازان می کنند تا بلکه بتوانند به مدد خلاقیت آن ها رنگ و بوی تازه ای به بازی های بی رنگ و بوی خود ببخشند. این رویه حتی تا آن جا پیش رفته که بحث ساختن ماد برای بازی های جدید دیگر به نسخه ی PC عناوین روز محدود نمی شود و نسخه های کنسولی آثار جدید را هم در بر می گیرد. به عنوان مثال مدتی پیش سازندگان بازی Fallout 4 یعنی اعضای استودیو Bethesda از امکانات ویژه ای که در اختیار ماد سازان نسخه ی PC این بازی قرار خواهد گرفت پرده برداشتند و حتی بر این نکته مهر تایید زدند که تمامی ماد های ساخته شده برای این نسخه از بازی در نسخه ی Xbox One فال آوت 4 نیز قابل تجربه کردن خواهد بود (حتی گفته می شود که این قابلیت مدتی پس از انتشار این اثر برای دارندگان کنسول PS4 نیز قابل دسترس خواهد بود). به هر حال می توان وجود قابلیت ماد سازی در نسخه ی PC از بازی Call of Duty: Black Ops 3 را به فال نیک گرفت و در این میان دارندگان کنسول های بازی نیز می توانند امیدوار باشند که شاید این قابلیت کارامد و سرگرم کننده در نسخه های بعدی سری CoD برای آنان هم فراهم شود. گفتنی است که بازی Call of Duty: Black Ops 3 در تاریخ 6 نوامبر امسال (حدود سه روز دیگر) برای دارندگان پلتفرم های PC ، PS4 ، Xbox One ، Xbox 360و PS3 منتشر خواهد شد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید