دهمین کالای عمده وارداتی کشور چیست؟

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، واردات میوه قاچاق عواقب ناگواری برای تولیدات کشاورزی داخلی داشته و بنا بر اعلام طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی، وارات میوه قاچاق باعث شده است، 20 هزار هکتار از باغات لیموترش به دلیل شیوع یک آفت وارداتی به نام جاروک از بین رود.

علاوه بر خطرات قرنطینه ای که ورود محصولات کشاورزی بر محصولات داخلی ایجاد می کند و باعث آلودگی یک یا چند محصول می‌شود، واردات میوه های خارجی به عنوان یک رقیب خارجی معیشت کشاورزان را به خطر می اندازد و منجر می شود که فعالان این بخش در دراز مدت فعالیت خود را رها کرده و به مشاغلی دیگری روی بیاورند.

بنا بر این گزارش، در کنار واردات میوه های قاچاق به کشور ما شاهد واردات قانونی 4 نوع  میوه گرم سیری موز، آناناس، نارگیل و انبه هستیم به طوری قیمت پایین و مستمر بودن آن باعث شده که میوه موز جایگاه ویژه در سبد خرید افراد داشته باشد به طوری که بر اساس آمار اعلامی واردات سازمان توسعه تجارت، واردات این محصول در 10 ماه سال جاری 573 هزار تن است.

بر اساس آمار گمرک در این مدت 441 میلیون دلار موز به ایران وارد شده که “قیمت پایه موز” در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به منفی 16 ردصد رسیده است و در مجموع با توجه به این کاهش قیمت پایه، “ارزش واردات موز” در مدت یاد شده  منفی 21 درصد در مقایسه با سال قبل کاهش دارد.

بنابر این گزارش متوسط قیمت پایه هر تن موز(سبز) در 10 ماهه سال جاری 770 دلار و قیمت هرکیلوگرم 2 هزار و 772 تومان است.

بر اساس گزارش عملکردی که سازمان توسعه تجارت ارائه داده است این محصول در 10 ماهه ابتدایی سال جاری، دهمین کالای عمده وارداتی بوده که به صورت قانونی به کشور آمده است.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید