دوران گرگ های تنهای داعش به سر آمده است

0

گیگر :

گزارش فارین پالسی از تغییر روش عملیات تروریستی نیروهای ابوبکر البغدادی؛

حملات در مقیاس کوچک توسط افراطیون زاده شده در اروپا آغاز شده و طرح های پیچیده برای کشتار حداکثری به میدان آمده است.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دوران گرگ های تنهای داعش به سر آمده است

فارین پالسی نوشت: حملات در مقیاس کوچک توسط افراطیون زاده شده در اروپا آغاز شده و طرح های پیچیده برای کشتار حداکثری به میدان آمده است.

به گزارش «انتخاب»، بمب گذاری بروکسل روشن ساخت که میزان تهدیدهای حملات داعش در غرب فراتر از آن است که غربی ها انتظارش را داشتند. این تهدید دیگر محدود به حدود 5000 شهروند افراط گرای اروپا نمی شود که راحتی و امنیت خانه هایشان را برای جنگیدن در کنار داعش در سوریه، عراق و اخیرا در لیبی ترک کرده اند. حتی دیگر محدود به توطئه های به اصطلاح ” گرگ های تنها ” هم نمی باشد؛ حملات خود-سازمان یافته که توسط افراطیون شهروند اروپا اجرا می شود. بمب گذاری های بروکسل به شکل دردناکی این امر را روشن ساخت که داعش مصمم به برنامه ریزی برای حملات مستقیم در غرب است که بسیار پیچیده تر و مرگبارتر از آشوب های در مقیاس کوچک می باشد. 

ابراز ترس و وحشت عمومی از این خطر عظیم قابل درک است. اما مقامات ضد ترورسیم غرب نمی توانند شگفت زده شده باشند. برای هر کسی که به اندازه کافی توجه نشان دهد، توانایی های گسترش یافته داعش به خوبی برای بیش از یک سال روشن بوده است.

پس از آغاز حملات هوایی ائتلاف آمریکایی علیه پایگاه های داعش در آگوست 2014، سخنگوی داعش، ابومحمد العدنانی، با دعوت حامیانش به انجام عملیات تروریستی خود-سازمان یافته و حمله به اهدافی در غرب واکنش نشان داد.

از آن زمان حامیان و همفکران داعش تلاش کرده اند تا به این دعوت پاسخ دهند. حملات ژانویه 2015 به پاریس در دفتر نشریه فکاهی شارلی هبدو و یک فروشگاه غذایی یهودیان  باعث ایجاد سردرگمی شد، زیرا ظاهرا برخی از عاملان این کشتار با القاعده شبه جزیره عرب مرتبط بودند، در حالی که بقیه آن ها تحت تاثیر داعش قرار داشته اند. به نظر می رسد این تروریست های دوست/دشمن (این گروه ها که با این تروریست ها در ارتباط بودند در سوریه درگیر جنگ داخلی جهادی با یکدیگر می باشند) هرچند آن ها از گروه های حاضر در خاورمیانه الهام گرفته باشند، اما توسط آن ها هدایت نشده بودند.

پس از وحشت حاصل از این انفجارها، شواهدی حیاتی از روش جدید عملیات تروریستی داعش در یورش به مقر آن ها در ورویورز بلژیک به دست آمد. مقامات بلژیک اطلاعاتی به این نتیجه رسیده بودند که یک مجموعه از تروریست ها در حال آماده سازی برای عملیاتی فوری و در مقیاسی بزرگ می باشد. در این یورش پلیس سلاح های اتوماتیک، مواد اولیه بمب مهلک TATP، یک دوربین برای نصب روی بدن، چندین گوشی موبایل، رادیو دستی، یونیفرم پلیس، مدارک شناسایی جعلی و مقدار زیادی پول به دست آورد. این نتایج مقامات اروپا را به این نتیجه رساند که دیگر اروپا تنها با تهدید تروریست های تنهایی که از این گروه الهام گرفته بودند مواجه نیست. آن ها اکنون دارای تروریست های خارجی با تجربه ای بودند که که حملاتشان توسط داعش از نقط مختلف هدایت می شد.

مقامات امنیتی به سرعت طراح اصلی عملیات در بلژیک را شناسایی کردند: عبدالحمید اباعود، که با نام ابوعمر البلکیجی نیز شناخته شده است. اما با وجود عملیات تعقیب در سراسر اروپا، اباعود توانست مقامات را فریب دهد، از بلژیک به سوریه فرار کند و سپس بازگردد. پس از آن او در مصاحبه ای با دباغ، نشریه تبلیغاتی داعش، با غرورو خودستایی از فرار خود سخن گفت: «نام و عکس من روی تمام خبرها بود، با این حال من توانستم در وطنشان بمان، عملیاتی علیه آن ها طرح ریزی کنم، و در زمان لازم آنجا را ترک کنم».

تا ماه می 2015 نیروهای اجرای قانون آمریکا به این نتیجه رسیدند که بدون شک تغییرات اساسی در ماهیت تهدید تروریستی داعش به وجود آمده است. در حالی که تهدیدهای تروریست های تنهایی که از داعش الهام گرفته بودند همچنان وجود دارد، ارزیابی اطلاعاتی آمریکا حاکی از این نتیجه بود که عملیات آتی داعش احتمالا مشابه با طرح ناکام مانده ورویورز خواهد بود. ماهیت قضایی چند ملیتی این طرح تروریستی مقامات ضدتروریسم اروپا و آمریکا را بر اهمیت به اشتراک گذاری اطلاعات بین این کشورها واقف ساخت، اما اجرای اصلاحات لازم به کندی پیش رفت.

با وجود ناکام ماندن چندین حمله تروریستی، در 13 نوامبر 2015 بالاخره شانس مقامات امنیتی اروپا به سر آمد و قلب پاریس را در بهت و وحشت فرو برد. این حملات متعدد هماهنگ نشان بر گذر از روش های قدیمی داعش در سطح آموزش و امنیت عملیات اجرا شده توسط حمله کنندگان باشد. بر اساس بولتن اطلاعاتی ایالات متحده، حملات نوامبر پاریس ” نشان دهنده سطح بالاتری از هماهنگی و استفاده از تاکتیک های متعدد داشت که نتیجه آن تلفاتی بیش از هریک از حملات پیشین داعش در غرب بود “. نیروهای اجرای قانون سریعا تاکتیک ها، تکنیک ها و پروسه هایی که از این پس باید منتظر آن باشند را مورد بررسی قرار دادند. 

بر اساس آخرین گزارش های ضد تروریسم یوروپول، حملات پاریس و تحقیقات بعدی نشان از جهش داعش به سوی “جهانی شدن” در مبارزه تروریستیش دارد. بنا به این گزارش داعش “نیروهای عملیات خارجی” را برای حملات به سبک نیروهای ویژه در فضای بین المللی آموزش داده است. هشدار آن ها برای اروپا تلخ و روشن بود: « دلایل بیشمار و غیرقابل انکاری وجود دارد که باید انتظار داشت تروریست های داعش یا تروریست هایی که از آن ها الهام گرفته اند بار دیگر حملات تروریستی به اروپا خواهند کرد، اما به ویژه در فرانسه هدف آن ها تلفات شدید مردم است”.

وقوع دوباره حملات تروریستی در بلژیک نشان از چالش های های ضد تروریستی و ناتوانی سرویس های امنیتی از یافتن صالح عبدالسلام درست چند ماه پس از حملات نوامبر پاریس دارد. آخرین گزارش هماهنگ کننده ضد تروریسم اتحادیه اروپا نشان می دهد که بعضی از اعضای آن در مرزهایشان با اینترپل ارتباطات الکترونیکی برقرار نکرده اند. پایگاه داده اتحادیه اروپا تنها 2786 تروریست خارجی را ثبت کرده است، حال آنکه داده های موثق نشان می دهد بیش از 5000 شهروند اتحادیه اروپا برای پیوستن به داعش و دیگر گروه های تروریستی افراط گرا به سوریه و عراق رفتنه اند. بدتر از آن، بیش از 90 درصد گزارش ها از تروریست های خارجی ثبت شده از تنها 5 کشور عضو آمده اند.

اروپا با گستردگی فرهنگی و تفاوت های سیستم های قانون گذاری و دیگر قوایش برای حل این مشکل به زمان و پول زیادی نیازمند است که هیچ کدام را ندارد. مسئله اقتصادی علت اصلی افراطی گری نیست، اما فاکتور قدرتمند تاثیرگذاری که موجب بحران هویت به دلیل نداشتن فرصت شغلی، خانواده های از هم گسسته، شکنندگی روانی و تنش های فرهنگی و مذهبی رنج می برند. با داشتن نرخ بیکاری 30 درصد جای تعجب ندارد که بخش اکثریت وسیعی از جذب شدگان بلژیکی به داعش بزهکاران خردپا بودند. یکی از جذب کنندگان اهل مولنبک که در زندان به سر می برد در مسجد منطقه به جوانان محلی نزدیک می شد تا بخشی از آنچه از فعالیت خلافشان به دست آورده اند را برای تهیه نیاز سفر نیروهای خارجی به سوریه تقدیم کنند.

بزهکاران امروز بمب گذاران انتحاری بالقوه فردا هستند. و آن ها حمله شان را به منطقه جنگی دوری نمی برند، بلکه آن را در قلب کشوری که در آن به دنیا آمده اند انجام می دهند. ارزیابی اطلاعاتی آمریکا پس از حملات تروریستی پاریس دقیقا هشدار داده بود که ” مشارکت تعداد زیادی از نیروهای عملیاتی و رهبران گروه ها که در کشورهای مختلف قرار گرفته اند، در طرح های آتی ترور از سوی داعش می تواند مانع مهمی برای تشخیص و اخلال در فعالیت های پیش از اجرای عملیات باشد. بحثی در این نیست، اما این تنها نیمی از مسئله است. چالش بزرگتری که اکنون کشورهای اروپایی با آن روبرو هستند داعشی های اروپایی است که امروز در مرزهای خود آموزش داده می شوند.

مترجم: محمد صفری

[ad_2]

منبع

پاسخ دهید