دوره نفت ارزان به سر آمد

0

گیگر :

دوره نفت ارزان پایان یافته؛ حداقل این را «گلدمن ساکس» یکی از بزرگترین بانک‌های سرمایه‌گذاری جهان می‌گوید. این بانک به کاربران خود خبر داده که بازار نفت، این ماه با کمبود ذخایر مواجه خواهد شد؛ آن‌ هم پس از دو سال اضافه عرضه بر تقاضا.

«گلدمن ساکس» پیش‌بینی کرده است که قیمت هر بشکه نفت در نیمه دوم سال جاری، از ۵۰ دلار تجاوز کند.


این در حالی است که قیمت نفت خام امریکا دوشنبه ۱۶ مه، با افزایش ۱.۸ درصدی، به بشکه‌ای ۴۷ دلار رسید. این بالاترین قیمت نفت خام آمریکا در شش ماه اخیر است.


تحلیلگران «گلدمن ساکس» در تحقیقی تاکید کرده‌اند: «بسیار بیش از زمان پیش‌بینی شده، بازار نفت از افزایش عرضه بر تقاضا، به ناتوانی در امداد رسانی رسید».


این بانک سرمایه‌گذاری افزوده است که اخلال در مساله نفت‌رسانی و افزایش تقاضا از سوی هند، چین و روسیه، باعث این تحول ناگهان شده است. تحلیلگران می‌گویند که «بازگشت توازن به بازار نفت، بالاخره آغاز شد».


شایان ذکر است که بانک «گلدمن ساکس» سال گذشته، سقوط قیمت نفت به ۲۰ دلار را پیش بینی کرده و گفته بود که اشباع بازار تا پایان سال ۲۰۱۶ ادامه خواهد یافت. نفت البته تا کمی بیشتر از قیمت پیش‌بینی شده، یعنی ۲۶ دلار در ماه فوریه، کاهش یافت، قیمتی که از سال ۲۰۰۳ بی سابقه بود.


اکنون بانک «گلدمن ساکس» می‌گوید اخلال در تولید و انتقال نفت از جمله در اثر حمله به خطوط لوله گاز نیجیریه و آتش‌سوزی‌های جنگل‌های کانادا، تنها در هفته گذشته، باعث کاهش تولید جهانی نفت روزانه دو میلیون بشکه شد. این بانک پیش‌بینی می‌کند که میانگین قیمت نفت در یک چهارم کنونی سال، به ۴۵ دلار برسد تا در نیمه دوم سال، از ۵۰ دلار فراتر رود.


این بانک همچنین پیش‌بینی کرده که احتمالا ایران و عراق، با افزایش تولید، اخلال در نفت‌رسانی جهانی را جبران کنند و قیمت نفت اوایل سال ۲۰۱۷ به ۴۵ دلار کاهش یابد اما در پایان این سال، بار دیگر به ۶۰ دلار افزایش خواهد یافت.

منبع :مجله اینترنتی فوت و فن

پاسخ دهید