دوستی با فرشته دوست داشتنی

0

اگر شما می‌توانید كاری انجام بدهید كه رابطه میان شما تغییر كند، بهتر است این كار را انجام بدهید. این تغییر كلیدی برای بهتر شدن رابطه میان شما و مادر عزیزتان است.

به گزارش  خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ شاید آرزوی شما هم این باشد که ای کاش با مادرتان دوست بودید و می‌توانستید درد دلتان را به راحتی با او در میان بگذارید. اما متاسفانه دختران نوجوان به خصوص در سن بلوغ از مادر فاصله می‌گیرند و این فاصله گرفتن مشکلات زیادی برای او به وجود می‌آورد از افسردگی و تنهایی تا مشکلات اجتماعی و شخصیتی که بعدها ضربه‌های جبران ناپذیری را به وجود می آورد. این‌جا می‌خواهیم چند فوت و فن ساده برای به دست آرودن دل مادران و نزدیک شدن به آن ها را با هم مرور کنیم.

هر روز با هم صحبت كنید

بعد از تولد یک دختر در خانواده همه اقوام و آشنایان علاوه بر تبریک به مادر نوزاد به او این مژده را می‌دهند که :«خوش به حالت که خداوند یک همدم به تو داده است » چون از اولین صفات دختر مهربانی اوست پس سعی کنید همدم مادرتان باشید و حتما در روز زمانی را به صحبت کردن با هم اختصاص بدهید. حتی اگر شده به اندازه فرصت کوتاه نوشیدن یک فنجان چای، اما حتما از مسایلی که برای‌تان مهم است با مادرتان صحبت کنید و سعی کنید نظر مادرتان را بپرسید.

 

قدردانی کنید

 برخی از مادرها تصور می‌كنند با انتقاد كردن از دخترشان می‌توانند روی رفتار و كردار او تاثیر بگذارند. بنابراین با لحنی تند و خشن از او انتقاد می‌كنند. درست است که این رفتار اشتباه است اما بهتر است بجای این‌كه با لحنی تند به پاسخ دادن به این رفتار مادرمان سعی کنیم با آرامش و نهایت احترام نظر خودمان را به او بگوییم و یا سکوت کنیم و در موقعیت مناسب سعی کنیم با مادرمان درباره این موضوع صحبت کنیم. باید با لحن دوستانه و نیز با رفتارهای معقول و مناسب روی اعمال او تاثیر بگذارید. البته همیشه سعی کنید با قدردانی کردن از زحمات مادر او را خوشحال کنید. مادری که متوجه شود که شما قدردان زحماتش هستید هرگز رفتار نامناسب از خود بروز نمی‌دهد. پس سعی کنید علاوه بر قدردانی کلامی از رفتارهایی مثل کمک کردن در زمان‌هایی که وقت‌تان آزاد است و یا انجام دادن کارهایی که او را خوشحال می‌کند، ارتباط‌‌تان را بهتر کنید.

مادرتان را خوب بشناسید

 برای برقرار كردن یك رابطه خوب و مستحكم با هر یك از افراد خانواده بویژه مادر در ابتدا باید او را خوب بشناسید و بدانید چه شخصیتی دارد. آیا مهربان است؟ آیا تندخو و بد اخلاق است؟ و… برای مثال او ممكن است موقع صحبت كردن با شما با لحنی تند حرف بزند و شما را برنجاند و احساسات شما را جریحه‌دار كند. در این زمان اگر می‌خواهید با مادرتان ارتباط خوب و دوستانه‌ای داشته باشید، باید سعی كنید آرامش خود را حفظ كنید، چند نفس عمیق بكشید و بعد از این‌كه هر دو به آرامش رسیدید، آن وقت درباره موضوعی كه باعث كدورت و ناراحتی بین شما شده است صحبت كنید. در واقع درباره مشكلات، احساسات، افكار، آرزوها و اهدافی كه در زندگی دارید، با هم صحبت كنید اما جر و بحث نكنید.

قانون بگذارید

 با مادرتان صحبت كنید و سعی نمایید قوانین خوبی را برای ایجاد یك رابطه خوب و پابرجا بین خودتان در نظر بگیرید و این قوانین را به طور ثابت اجرا كنید. برای مثال، به هم قول بدهید كه با محبت با هم رفتار كنید، به یكدیگر احترام بگذارید، درباره مسائلی كه باعث ناراحتی میان شما شده صحبت كنید، قبل از این‌كه آن مساله بزرگ و باعث كدورت بین شما شود. با مادرتان برنامه ریزی كنید و به سینما، تئاتر یا حتی به رستوران بروید، سعی كنید با یكدیگر باشید و وقت‌تان را با هم بگذرانید. با صبر و آرامش به حرف‌های هم گوش دهید. مهم نیست كه در گذشته چه رفتاری با یكدیگر داشته‌اید مهم این است كه حالا هر كاری را می‌توانید برای ساختن یك رابطه درست انجام دهید.

 اظهار محبت

 این نكته حائز اهمیت است كه مادرها دوست دارند جمله دوستت دارم را از زبان دخترشان بشنوند. آیا مادرتان می‌داند كه چقدر دوستش دارید و چقدر به او اهمیت می‌دهید. شما باید هم محبت خود را نسبت به مادرتان ابراز نمایید و هم به او نشان بدهید، مثلا در كارهای منزل به او كمك كنید. شانه‌هایش را ماساژ بدهید و او را ببوسید. برنامه‌ریزی كنید و با هم بیرون بروید، سعی كنید لحظات خوب و خوشی را در كنار یكدیگر سپری كنید..بدانید كه وجود مادر در كنارتان می‌تواند نعمت بزرگی در حل مشكلات و چالش‌های زندگی شما باشد. پس خالصانه به مادرتان عشق بورزید، همیشه به او احترام بگذارید و مطمئن باشید عشق ورزیدن به مادر می‌تواند رابطه میان شما را مستحكم‌تر كند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید