دولت “اسلام‌آباد” به هیچ نهادی اجازه مداخله در امور حادثه منا را نمی‌دهد

0

دولت به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از “داون نیوز”، سنای پاکستان با برگزاری نشستی در رابطه با حادثه منا از “سردار یوسف” وزیر امور مذهبی این کشور خواست که اطلاعات دقیق در مورد افراد جان باخته و مفقود پاکستانی در حادثه منا را در اختیار مردم این کشور قرار دهد.
 
“سردار یوسف” در نشست سنای پاکستان گفت که تاکنون 99 جان باخته پاکستانی در حادثه منا تأیید شده‌ است که 56 نفر از آن‌ها از سوی مقامات ریاض و مابقی نیز توسط خانواده‌های قربانیان در این کشور تأیید شده‌اند.
 
وی افزود: 45 زخمی پاکستانی در حادثه منا بهبود یافته و از بیمارستان‌های عربستان مرخص شده‌اند.
 
یوسف آمار مفقودشدگان حجاج پاکستانی در حادثه منا را 18 نفر اعلام کرد و گفت: مقامات امور مذهبی پاکستان تاکنون 309 مفقود را  نیز یافته‌اند.
 
در این نشست پاسخگویی، “رضا ربانی” رئیس سنای پاکستان گفت که وزارت امور مذهبی پاکستان قادر به ارائه اطلاعات دقیق در مورد حجاج مفقود این کشور نیست.
 
از سوی دیگر، سناتور “فرحت الله بابر” عضو ارشد حزب «مردم پاکستان» دولت اسلام‌آباد را متهم به پنهان کردن اطلاعات دقیق در مورد حادثه منا کرد و گفت: دولت اسلام‌آباد اطلاعات دقیق در مورد حجاج جان باخته و مفقود به مجلس سنا را ارائه نمی‌کند.
 
سناتور “محسن عزیز خان” عضو ارشد حزب «تحریک انصاف» پاکستان نیز تلاش‌های دولت این کشور برای تسهیل حجاج در حادثه منا را زیر سوال برد.
 
رئیس سنای پاکستان اظهار داشت: اگر دولت‌های عربستان و پاکستان از وضعیت حجاج مفقود این کشور صرفنظر کنند، همه مردم و احزاب سیاسی این کشور نیز آن‌ها را فراموش خواهند کرد.
 
در عین حال، وزیر امور مذهبی پاکستان گفت که دولت این کشور هرگز اجازه مداخله در امور حادثه منا را صادر نخواهد کرد.
 
با این حال، سناتورهای اپوزیسیون پاکستان پس از اظهارات وزیر امور مذهبی این کشور نشست را ترک کردند و گزارش دولت اسلام‌آباد در مورد حجاج جان باخته و مفقود این کشور را نپذیرفتند.
 
اختلاف بر سر آمار حجاج جان باخته و مفقود پاکستانی در حوزه‌های سیاسی و غیر سیاسی از روزهای نخست حادثه منا تاکنون ادامه دارد.
 
مقامات وزارت امور مذهبی پاکستان زمانی جان باختن تنها 21 تبعه این کشور در حادثه منا را تایید کرده بودند که یک روزنامه پاکستانی همزمان با ادعای مقامات این وزارت، از کشته شدن 236 حاجی پاکستانی در این حادثه خبر داد.
 
“دی نیشن” چندی پیش اعلام کرد که دستکم 236 تبعه پاکستانی در حادثه منا جان خود را از دست داده‌اند.
 
این روزنامه نوشت: آمار جان باختگان حجاج پاکستانی در حادثه منا بر اساس اطلاعات مقامات امور خارجی و رسانه‌های بین‌المللی 236 نفر است.
 
“امت نیوز”روزنامه دیگر پاکستانی اعلام کرد که یک روزنامه انگلیسی ادعای جان باختن 236 حجاج پاکستانی در فاجعه منا را پوشش داده در حالی که وزارت امور خارجه این کشور ادعای روزنامه انگلیسی را رد کرده است.
 
/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید