دو خودرویی که رکورد قیمت در حراجی را زدند

0

دو خودرویی که رکورد قیمت در حراجی را زدند

عاشقان ( پولدار ) خودرو های قدیمی و کلاسیک حاضرند قیمت های نجومی بابت خرید نسخه های نادری از این خودروها را بپردازند. این هم دو نمونه از گرانترین خودروهایی که درحراجی  RM  مونتری کالیفرنیا فروخته شد.

حراجی  RMمونتری طی 19 و 20 آگوست برگذار شد و طی آن چند رکورد جابه جا شد.

رکورد گرانترین خودروی آمریکایی فروخته شده در حراجی، مربوط به اولین شلبی کبرایی است که توسط کارول شلبی راننده معروف فرمول یک ساخته شد. همانطور که اطلاع دارید، تمام قطعات این خودرو توسط شرکت انگلیسی ( AC Cars ) تامین میشد و شلبی آنها را در کارخانه کوچکی که داشت روی هم سوار میکرد و به نام شلبی کبرا میفروخت. البته کارول شخصا این قطعات را از بین مدل های مختلف شرکت AC گلچین کرده بود و خودرویی سفارشی و دست ساز تولید میکرد. این خودرو از یک موتور 8 سیلندر V شکل با حجم 4.3 لیتر بهره میبرد که بعدها حجم موتور به 7 لیتر هم رسید. نمونه 4.3 لیتری آن قدرتی معادل 260 اسب بخار داشته و با حداکثر 221 کیلومتر در ساعت میتوانست حرکت کند. 0 تا 100 کیلومتر آن 5.8 ثانیه ثبت شده است. این خودرو به قیمت 13.75 میلیون دلار که 1.25 میلیون آن حق الزحمه برگذار کننده حراجیست بفروش رفت. امیدواریم که این خودرو توسط صاحب آن رانده شود و همچنین در شرایط مناسب آب و هوایی و در گاراژ مخصوص نگه داری شود، همانطور که شلبی محروم میخواهد.

رکورد گرانترین خودروی بریتانیایی فروخته شده در حراجی هم به جگوار D-type 1955 رسید. این خودرو که برنده مسابقات 24 ساعته لمانز بوده که سه سال پی در پی 1955-56 و57 قهرمان این رقابتها شد. این خودرو حداکثر سرعت 252 کیلومتر بر ساعت را در این مسابقات به جا گذاشت که برای خودرویی مربوط به 60 سال پیش رکوردی فوق العاده است.

جگوار از پیشگامان طراحی های منحصر به فرد بود و این مدل هم از این قاعده مستثنی نبوده و یکی از زیباترین خودروهای کلاسیک هم محسوب میشود. این خودرو از یک موتور 3.4 لیتری 6 سیلندر خطی بهره میگیرد و 250 اسب بخار قدرت تولیدی آن است. 0 تا 100 کیلومتر آن هم 5.9 ثانیه اعلام شده.

این خودرو به قیمت 21.78 میلیون دلار که نزدیک به 2 میلیون آن حراجی میرسد فروخته شد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید