دو نسخه ی جدید از کنسول Xbox One توسط Microsoft در E3 2016 معرفی شدند

0

دو نسخه ی جدید از کنسول Xbox One توسط Microsoft در E3 2016 معرفی شدند

در کنفرانس اختصاصی شرکت Microsoft در نمایشگاه E3 امسال (E3 2016) شاهد معرفی دو کنسول جدید بودیم که البته هر دوی آن ها نسخه های تازه ای از کنسول فعلی شرکت مایکرو سافت یعنی اکس باکس وان محسوب می شدند. برای مشاهده ی جزییات بیشتری در این زمینه می توانید در ادامه ی مطلب پیش رو با ما همراه باشید.

 

 

مسلماً مهم ترین بخش کنفرانس اختصاصی مایکرو سافت در نمایشگاه E3 2016 و تنها بخش کم و بیش غیر قابل پیش بینی این کنفرانس، به بخش پایانی آن اختصاص داشت که طی برگزاری این بخش مدیر بخش اکس باکس شرکت مایکرو سافت یعنی آقای فیل اسپنسر به تشریح مختصر نکاتی از کنسول جدید این شرکت در نسل هشتم بازی های کامپیوتری (که در حال حاضر با نام موقت پروژه ی Scorpio شناخته می شود) پرداخت. توضیحاتی که تمامی آن ها کاملاً منطبق با شایعات از پیش منتشر شده در رابطه با این کنسول نیم چاشت نسل هشتمی بودند و به شکل رسمی بر آن ها مهر تایید می زدند. بر اساس توضیحات آقای اسپنسر این کنسول جدید یک کنسول هشت هسته ای (مجهز به بیش از 320 گیگا بایت پهنای باند در حافظه) با قدرتی معادل 6 ترا فلپس خواهد بود که توانایی پشتیبانی کامل از بازی های کامپیوتری با فرمت تصویری 4K (بدون این که کلکی در کار باشد یا جنبه ای غیر واقعی از فرمت 4K به نمایش در آید) را خواهد داشت و از تکنولوژی واقعیت مجازی نیز پشتیبانی خواهد نمود (در اخبار و اطلاعات از پیش منتشر شده داشتیم که کنسول جدید نسل هشتمی شرکت مایکرو سافت به پشتیبانی از هدست واقعیت مجازی Oculus Rift خواهد پرداخت). در واقع بنا بر گفته های مدیر بخش اکس باکس شرکت مایکرو سافت کنسول Scorpio قدرتمند ترین کنسولی خواهد بود که آن ها تا کنون نسبت به طراحی و تولید آن مبادرت ورزیده اند. همچنین او در خلال توضیحات نسبتاً کوتاه و مختصر خود در بخش پایانی کنفرانس اختصاصی مایکرو سافت در نمایشگاه E3 2016 به این نکته اشاره کرد که کنسول جدید Scorpio ، که در سال 2017 میلادی در اختیار علاقه مندان به دنیای بازی های کامپوتری قرار خواهد گرفت، به هیچ وجه پایان دهنده ی راه کنسول فعلی شرکت مایکرو سافت در دنیای بازی های کامپیوتری یعنی کنسول اکس باکس وان نخواهد بود و در عمل هر بازی یا محصول جانبی خاص یا غیر خاصی که از این پس برای پلتفرم اکس باکس وان عرضه شود چه با نسخه ی فعلی و چه با نسخه ی Scorpio سازگاری کاملی خواهد داشت و قصد اصلی شرکت مایکرو سافت این نیست که هیچ کدام از دارندگان کنسول های فعلی اکس باکس وان را تنها بگذارند. البته اعضای مایکرو سافت پیش تر در رابطه با ویندوز 10 و امکان پشتیبانی تلفن های هوشمند قدیمی از نسخه ی موبایل این سیستم عامل جدید (و سایر موارد این چنینی) نیز وعده های مشابهی داده بودند که در نهایت به بسیاری از آن ها عمل نکردند.

 slim

البته کنسول اسکورپیو یا به عبارت بهتر پروژه ی Scorpio تنها محصول سخت افزاری جدیدی نبود که اعضای شرکت مایکرو سافت طی برگزاری کنفرانس اختصاصی خود در نمایشگاه E3 2016 به معرفی آن پرداختند و علاوه بر این محصول، در بخش آغازین کنفرانس مایکرو سافت شاهد معرفی کنسول Xbox One S هم بودیم. نسخه ای جمع و جور و بهبود یافته از کنسول اکس باکس وان که قرار است از ماه اوت (August) امسال با قیمت 299 دلار در اختیار علاقه مندان به انجام بازی های کامپیوتری بر روی پلتفرم اکس باکس وان قرار گیرد. البته قیمت یاد شده به نسخه ای از این کنسول اختصاص دارد که با هارد درایو 500 گیگا بایتی به بازار عرضه خواهد شد و در کنار این نسخه، دو نسخه ی 1 ترا بایتی و 2 ترا بایتی از کنسول اسلیم اکس باکس وان هم وجود خواهد داشت که به ترتیب با قیمت 349 و 399 دلار در اختیار علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری قرار می گیرد (بنا بر تایید سران مایکرو سافت نسخه ی 2 ترا بایتی از کنسول اسلیم اکس باکس وان در تعداد محدودی به بازار عرضه می شود و بر خلاف دو نسخه ی دیگر دسترسی به آن به شکل عمده وجود نخواهد داشت). سوای موارد یاد شده، نسخه ی اسلیم از کنسول اکس باکس وان قادر به پشتیبانی از نمایش ویدیو هایی با فرمت 4K (با بازی های 4K اشتباه نشود) خواهد بود و علاوه بر آن از قابلیت HDR نیز پشتیبانی می کند. از جمله دیگر ویژگی های نسخه ی اسلیم از کنسول اکس باکس وان می توان به وجود سه درگاه USB در این کنسول و همچنین پشتیبانی از IR اشاره کرد. علاوه بر آن مهندسان شرکت مایکرو سافت در این نسخه ی جمع و جور از کنسول اکس باکس وان درگاه اختصاصی کینکت را حذف کرده اند و علاقه مندان به استفاده از کینکت در کنسول Xbox One S می توانند از طریق آداپتور تبدیل متصل به درگاه USB ، دستگاه کینکت را به این کنسول بهبود یافته متصل نمایند. آداپتوری که به گفته ی سران مایکرو سافت امکان در اختیار داشتن آن رایگان خواهد بود. مضاف بر موارد یاد شده در سطور فوق کنسول اکس باکس وان اسلیم همراه با یک کنترلر جدید به بازار عرضه خواهد شد و خریداران محصول مذکور این توانایی را خواهند داشت تا از کنترلر جدید و بهبود یافته ای در کنار این کنسول برای انجام بازی های مورد علاقه ی خود بهره بگیرند. در این کنترلر جدید شاهد افزایش بُرد سیگنال های وایرلس هستیم و به این ترتیب استفاده کنندگان از نسخه ی اسلیم کنسول اکس باکس وان این قابلیت را خواهند داشت تا به توصیه های ایمنی و بهداشتی توجه بیشتری نشان دهند و به هنگام انجام بازی های مورد علاقه ی خود از تلویزیون و کنسول خود فاصله ی بیشتری بگیرند. ضمن این که طراحان این کنترلر بهبود یافته قابلیت پشتیبانی از بلوتوث را هم به ساختار این کنترلر افزوده اند تا کاربران بتوانند به شکل ساده تری با سایر ابزار های مبتنی بر سیستم عامل ویندوز 10 که آن ها را در اختیار دارند ارتباط برقرار سازند. این کنترلر به شکل مجزا نیز قابل خریداری است و هم زمان با انتشار کنسول Xbox One S با قیمت 59.99 دلار به بازار عرضه خواهد شد. در پایان باید به این نکته اشاره کرد که به کمک تکیه گاه مجزایی که به شکل جدا گانه و با قیمت 19.99 دلار به بازار عرضه خواهد شد، دارندگان کنسول اکس باکس وان اسلیم خواهند توانست این کنسول کوچک و سبک را به شکل عمودی نیز مورد استفاده قرار دهند. به هر حال کنفرانس اختصاصی شرکت مایکرو سافت در نمایشگاه E3 امسال با معرفی نسخه ی جدیدی از کنسول اکس باکس وان آغاز شد و با معرفی نسخه ای دیگر از این کنسول پایان یافت.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید