دیدار تیم کوک با نخست وزیر هند درباره ی آینده ی اپل در این کشور

0

دیدار تیم کوک با نخست وزیر هند درباره ی آینده ی اپل در این کشور

مدیر عامل اپل، روز گذشته با ناریندار مودی، نخست وزیر هند دیدار کرد و تیم کوک در مورد برنامه های آینده کوپرتینویی ها در کشور هند با نخست وزیر این کشور به گفت و گو پرداختند. هند برای تصاحب جایگاه فعلی امریکا به عنوان دومین بازار گوشی های هوشمند خیز برداشته است و آماده برای رسیدن به این جایگاه در سال آینده است. اما از آنجا که درآمد متوسط هر هندی کمتر از 3 دلار و ده سنت است، قیمت گذاری محصولات در این کشور مسئله ی مهمی است. 70 در صد از گوشی های هوشمندی که سال گذشته در هند به فروش رفته اند قیمتی کمتر از 150 دلار داشته اند. در حالی که سهم اپل از بازار هند فقط 2 در صد است، 56 در صد از آیفون های اپل در سه ماهه ی اخیر در این کشور به فروش رفته اند.

 

این اولین ملاقات تیم کوک در کشور هند بود که مصادف با افتتاح یک مرکز توسعه ی اپل در این کشور بوده است. طبق بیانیه ای که توسط دولت هند در مورد این ملاقات منتشر شده است، حاکی از این دارد که صحبت های تیم کوک با نخست وزیر هند در مورد تولید و فروش محصولات اپل در این کشور بوده است. ماه گذشته، یکی از رابطان فاکس کان، که در تولید آیفون های اپل نقش مهمی دارد، گفته بود که در حال انجام مذاکرات پایانی برای امضا کردن قراردادی به منظور ساخت کارخانه ی جدیدی در این منطقه هستیم.

مدتی پیش هم آیفون با برنامه ی فروش آیفون های مرجوعی در هند قصد داغ کردن رقابت در این کشور را داشت. در حالی که هیچ گونه جواب رسمی به برنامه ی اپل داده نشد، اما وزارت ارتباطات هند خبری را رسما منتشر کرد که در طی آن درخواست اپل برای فروش آیفون های مرجوعی رده شده بود. دولت هند در حال ترویج برنامه ای برای مصرف کنندگان است که طبق این برنامه کاربران تشویق به خرید محصولاتی میشوند که داخل کشور تولید شده اند و کیفیت مناسبی دارند. و برخی دیگر از گزارشات رسمی میگویند که هند قصد استفاده از وسایل الکترونیکی کار کرده ای را که وارد کشور شده اند را ندارد.

پرفروش ترین محصول اپل در هند آیفون 5اس بوده است. این گوشی در هند 300 دلار قیمت گذاری شده است و 50 در صد از فروش کل آیفون های اپل در سه ماهه ی اخیر مربوط به این مدل بوده است. مشخص است که مردم هند هم علاقه ی ویژه ای به آیفون دارند که برای داشتن این محصول به دلیل عدم تمکن مالی مجبورند به مدل های قدیمی تر روی بیآورند. همان گونه که گفته شد پس از چین و آمریکا، هند سومین بازار بزرگ گوشی های هوشمند در جهان محسوب میشود و طبیعتا ابر کمپانی ها مشتاقند تا سهمی از این بازار عظیم را از آن خود کنند. با توجه به جمعیت سر سام آور هند، کسب چند در صد ناچیز هم میتواند تاثیر به سزایی در درآمد کمپانی ها داشته باشد. نظر شما درباره ی برنامه ی اپل برای کشور هند چیست؟

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید