دیدار سران روسیه و ترکیه در حاشیه نشست گروه 20/ پوتین از عادی شدن حیات سیاسی ترکیه ابراز خرسندی کرد

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از ایرنا؛ رسانه های ترکیه در خبری فوری با اشاره به این دیدار اعلام کردند که این دومین دیدار رهبران دو کشور بعد از شروع عادی سازی روابط است.

در این دیدار «محمد شمشک» معاون نخست وزیر، «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه، «نهاد زیبکچی» وزیر اقتصاد، «برات آلبایراک» وزیر انرژی و منابع طبیعی و «حاکان فیدان» رئیس سازمان اطلاعات ترکیه(میت) حضور داشتند. 

خبرگزاری آناتولی گزارش داد که پوتین در این دیدار از عادی شدن حیات سیاسی در ترکیه به دنبال کودتای نافرجام 25 تیر ماه گذشته ابراز خرسندی کرده است. 

وی با تاکید بر اینکه ترکیه از دوران گذار سختی عبور می کند، گفته است روسیه می داند که ترکیه با تهدیدهای جدی روبروست و به مبارزه با تروریسم مشغول است. 

پوتین با اشاره به اینکه دو طرف پیش تر مواضع خود را درباره مبارزه با تروریسم برای یکدیگر تبیین کرده اند، گفت: عادی سازی شرایط در ترکیه پیشرفت و موفقیت مهمی است اما با تکمیل روند عادی سازی، با سرعت بیشتری روابط را توسعه خواهیم داد. 

اردوغان نیز مذاکرات امروز خود با پوتین را به منزله ادامه گفت و گوهای دو طرف در 19 مرداد ماه گذشته در سن پیترزبورگ ارزیابی کرد و گفت: در دیدار امروز موضوعاتی را که در سن پیترزبورگ مذاکره کردیم، ادامه خواهیم داد و در مورد مسائل بسیار مهم سیاسی، اقتصادی و منطقه ای رایزنی خواهد شد. 

به گفته ناظران سیاسی در آنکارا، آنچه که دیدار امروز اردوغان و پوتین را حساس کرده است، همزمانی این دیدار با گشوده شدن جبهه دیگری از عملیات برون مرزی ترکیه در خاک سوریه است. 

امروز شمار قابل توجهی تانک و ادوات مکانیزه ارتش ترکیه از منطقه «کلیس» وارد خاک سوریه شدند و با پیشروی تا منطقه «چوبان بی – الراعی» سوریه، این محدوده را از وجود عناصر داعش پاکسازی و به نیروهای به اصطلاح ارتش آزاد سوریه، واگذار کردند. 

این عملیات در یازدهمین روز عملیات موسوم به سپر فرات صورت گرفت. 

روابط ترکیه و روسیه به دنبال سرنگونی جنگنده روسی در 24 نوامبر سال گذشته در مرز این کشور با سوریه بحرانی شده بود که بعد از نامه اردوغان به پوتین در خرداد ماه گذشته و به دنبال آن سفر وی به سن پیترزبورگ، دو طرف نسبت به عادی سازی روابط تصمیم گرفتند. 

عادی سازی روابط ترکیه، دست آنکارا را در شروع عملیات سپر فرات در خاک سوریه باز کرد؛ ترکیه که به دنبال بروز بحران با روسیه، نمی توانست جنگنده های خود را در نوار مرزی سوریه به پرواز در آورد، با عادی سازی روابط با روسیه و گفت و گو درباره عملیات برون مرزی، اکنون عملیاتی را در زمینی به وسعت 90 کیلومتر و در عمق 40 کیلومتری خاک سوریه با عنوان پاکسازی عناصر تروریستی از مرزهای خود و برطرف کردن تهدیدات فرامرزی که امنیت ملی این کشور را به خطر انداخته، آغاز کرده است.

 

اردوغان امروز در حاشیه نشست سران جی20 با رئیس جمهوری چین، دبیرکل سازمان ملل و وزیر دفاع عربستان نیز دیدار داشت؛ وی قرار است با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز دیدار و گفت و گو کند.

انتهای پیام/

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید