دیسک های جدید ۵D می‌توانند اطلاعات شما را تا میلیاردها سال حفظ کنند

0

دیسک های جدید 5D
دیسک های جدید ۵D

دیسک های جدید ۵D می‌توانند اطلاعات شما را تا میلیاردها سال حفظ کنند

محققین دانشگاه ساوت‌هامپتُون فناوری جدیدی را معرفی کرده‌اند که با به کار گیری آن می‌توان اطلاعات را میلیاردها سال حفظ کرد.

اطلاعات ما هر روز بیشتر در کامپیوتر و گوشی‌های موبایل ذخیره می‌شود، هارد‌ دیسک‌ها، حافظه‌های SSD، فلش‌ مموری‌ها و راه‌حل‌های ذخیره سازی ابری و سایر ابزارهای ثبت اطلاعات روز به روز در حال پیشرفت هستند اما باز هم اگر هر کدام از این حافظه‌های ذکر شده صدمه ببینند امکان بازگرداندن اطلاعات آنها بسیار ضعیف است، اینجاست که این شیوه جدید که از فناوری ضبط اطلاعات به صورت پنج‌بعدی (۵D) بهره می‌گیرد باعث می‌شود اطلاعات عمر و دوام بیشتری داشته باشند. بد نیست بدانید از لحاظ ظرفیت نیز این حافظه‌های جدید حجم بسیار زیادی از اطلاعات را در خود نگه‌داری می‌کنند. هر کدام از این حافظه‌ها قادر هستند حدود ۳۶۰ ترابایت اطلاعات را در خود ذخیره کنند، همان‌گونه که ذکر شد این حافظه‌های جدید مقاومت بسیار بالایی دارند و به راحتی می‌توانند دمای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل کنند و در اتاقی با شرایط معلومی حدود ۱۳.۸ میلیارد سال دوام بیاورند.

در این شیوه جدید هر فایل از سه لایه نقطه‌ای در ابعاد نانو تشکیل می‌شود. هر کدام از این نقطه‌ها نیز در حالت سه‌بعدی استاندارد خود قرار می‌گیرند و سپس به حالت ۵ بعدی تبدیل می‌شوند. این نقطه‌ها از حالت قطبی سازی نور عبور داده شده و محتوای داخل دیسک را تغییر می‌دهند.

این فناوری جدید و پیچیده در حدود ۳ سال پیش از جانب محققین دانشگاه ساوت‌هامپتون معرفی شده بود اما در آن زمان تنها می‌توانستند حدود ۳۰۰ کیلوبایت اطلاعات را در هر دیسک ذخیره کنند. در این سه سال تیم تحقیقاتی این دانشگاه پیشرفت‌های زیادی داشته است و توانسته‌اند تمامی بیانیه حقوق بشر، کتاب اپتیک نیوتن، منشور قانونی انگلیس یا مگنا کارتا و انجیل جیمز کینگ را به صورت کامل بر روی این دیسک‌های ۵D ذخیره کنند.

پروفسور پیتر کازانسکی، مدیر این پروژه تحقیقاتی در این زمینه مدعی شد که خلق فناوری که باعث می‌شود مستندات و اسناد بشری برای سالیان سال در فضا محفوظ بماند و به دست نسل‌های آینده برسد واقعا هیجان انگیز است. به این ترتیب آنچه نسل بشر تاکنون فرا گرفته است به هیچ وجه از بین نمی‌رود و برای همیشه باقی خواهد ماند.

گردآوری:گیگر

منبع:farnet

لینک مطلب

پاسخ دهید