ذهن‌ها را نسبت به تئاتر حوزه هنری بدبین كرده‌اند

0

گیگر:

برخی رسانه‌ها سعی در آلوده كردن اذهان عموم مردم نسبت به حوزه هنری دارند.

گروه فرهنگ و هنر: كوروش زارعی كه به تازگی به عنوان مدیر مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری منصوب شده است، گفت: توجه به خواست و نیاز عموم مردم مورد توجه مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری است و از این رو مخاطب محوری تحت عنوان «تئاتر مردم»، از جمله شعارهای راهبردی تئاتر حوزه هنری در سال جدید خواهد بود.

به گزارش بولتن نیوز، این بازیگر نام آشنای تئاتر و سینما افزود: از ماموریت‌های تئاتر حوزه هنری توجه به مسائل فرهنگی و اخلاقی عامه‌ مردم است. به طور مثال، دروغ‌گویی رواج زیادی در سطوح مختلف جامعه پیدا كرده كه زیبنده‌ جامعه‌ اسلامی ما نیست. توجه و تاثیر بر سلامت اخلاقی جامعه، فقط با فعالیت‌های فرهنگی و هنری مُیسر است. پس ما نیز فعالیت‌های خود در تئاتر حوزه هنری را بر روی چنین موضوعاتی متمركز خواهیم كرد.

وی با اشاره به جریان حرفه‌ای تئاتر كشور اظهار داشت: ‌متاسفانه برخی رسانه‌ها سعی در آلوده كردن اذهان و بدبین كردن عموم مردم نسبت به حوزه هنری دارند. تئاتر حوزه هنری مانع و مخالف جریان حرفه‌ای تئاتر نیست. متولی تئاتر كشور، اداره كل هنرهای نمایشی است كه وظایف خود را دارد. ما نیز در حوزه هنری، ماموریت و سیاست‌های خود را دنبال می‌كنیم. معتقدیم تئاتری كه تحت بِرند حوزه هنری تولید و عرضه می‌شود، باید حاوی اندیشه‌های انقلابی و اسلامی كه همانا مكارم‌الاخلاق است باشد. در این مسیر نیز یاری همه‌ هنرمندان را می‌طلبیم. درست است كه كشف و تربیت نیروهای جوان از اهداف ماست اما همكاری با پیشكسوتان و حرفه‌ای‌ها را نیز در دستور كار داریم.

زارعی توجه به «تئاتر مردم» را از جمله سیاست‌های مركز تحت مسئولیت خود دانست و تصریح كرد: متاسفانه برخلاف همه‌ شعارهایی كه داده می‌شود، هنر نمایش نتوانسته به سبد خانوار عموم مردم راه پیدا كند. چرا كه بخش بزرگی از نمایش‌های روی صحنه به لحاظ محتوایی حاوی نیازهای عموم مردم نیستند. البته در هنر باید برای همه‌ سلایق، خوراك وجود داشته باشد اما عموم مردم ما از هنر تئاتر بهره‌ای نبرده‌اند. پس سعی خواهیم كرد به لحاظ محتوایی آثاری را برای صحنه، تولید كنیم كه متناسب با نیاز و شأن خانواده‌ها باشند كه از آن به عنوان «تئاتر مردم» یاد خواهیم كرد.

وی با اشاره به بسط و توسعه‌ دفتر تئاتر بچه‌های مسجد گفت: حتما احیای دفتر تئاتر بچه‌های مسجد را با ویژگی‌های صحیح خودش، مورد توجه قرار خواهیم داد. مساجد، امكانی هستند كه محل تردد و رفت و آمد عموم مردم است. مسجد خانه‌ پیغمبر اكرم(ص) بود كه همیشه همه‌ جلسات مهم خود را در مسجد و در بین مردم برگزار می‌كرد. تئاتر مساجد یعنی تئاتری كه به دل عموم مردم راه یافته است. لازم است تا جوانان مسجدی نیز خانواده‌های متدین خود را با هنر نمایش آشنا كنند. چون معتقدم تئاتر می‌تواند در جهت اشاعه‌ اندیشه‌های اسلامی، نقش ویژه‌ای ایفا كند و نباید مسجدی‌ها نسبت به این هنر فاخر، نگاه منفی داشته باشند. تئاتری كه اندیشه‌های مذهبی را دنبال كند، به عبارتی تئاتر اخلاقی را سرلوحه‌ خود قرار داده است.

این كارگردان، همچنین مخاطب اصلی تئاترهای مذهبی را افردی دانست كه كمتر نسبت به ارزش‌های مذهبی حساسیت دارند و گفت: در حوزه هنری تئاتر مذهبی برای این تولید نمی‌شود كه بر روی بچه‌هیئتی‌ها و مذهبی‌ها تاثیر بگذارد. بلكه بیشتر تاثیرگذاری آن باید بر روی افرادی باشد كه با نگرش حوزه هنری فاصله دارند. پس با توجه به اهداف حوزه هنری، جذب حداكثری مخاطب از جمله اهدافی است كه باید به درستی و خوبی مورد توجه قرار گیرد.

كوروش زارعی در پایان تاكید كرد: تئاتر حوزه هنری در مقابل جریان تئاتر حرفه‌ای كشور قرار ندارد. تئاتر حرفه‌ای مسیری را دنبال می‌كند كه همه باید برای ارتقای آن بكوشیم اما تئاتر حوزه هنری نیز- به‌خصوص در استان‌ها- جریان خود را خواهد داشت و با توجه به امكانات و توانمندی‌هایش نسبت به جذب هنرمندان جوان و مخاطبان عام، همت‌عالی خواهد داشت. امیدوارم بتوانیم با همكاری و همفكری یكدیگر، مسیرهای موفقیت را برای كلیت هنر نمایشی هموار كنیم.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید