راهنمای خرید لپ‌تاپ

0

گیگر :

ماه اسفند، ماهی است که بیشتر افراد خریدهای مهم و شاید پرخرجشان را در این ماه انجام می‌دهند. درنتیجه احتمالاً برخی افراد به دنبال خرید لپ‌تاپی جدید برای سال جدید هستند.

انتخاب و خرید لپ‌تاپ فرآیندی پیچیده محسوب می‌شود. در واقع انتخاب لپ‌تاپ مناسب مسیری مارپیچ از انتخاب‌ها را شامل می‌شود که طبق ترجیحات شما شکل می‌گیرد. با این حال اگر دقیقاً بدانید هدف از خرید لپ‌تاپ چیست و برای چه کاری استفاده خواهد شد، این روند بسیار ساده خواهد بود.
در ادامه به نکاتی اشاره کرده‌ایم که بایستی به هنگام خرید لپ‌تاپ در نظر گرفته شوند. اولین سؤالی که باید به آن پاسخ دهید:

 لپ‌تاپ اپل یا همان مک می‌خواهید یا لپ‌تاپ ویندوزی؟
اگر این لپ‌تاپ اولین کامپیوتر شما محسوب می‌شود، بایستی به این سؤال خوب فکر کنید؛ اما اگر تجربه استفاده از کامپیوتر را دارید، حتماً می‌دانید کدامیک برای شما مناسب است. در کل تمام افرادی که از اکوسیستم و سیستم عامل اپل راضی هستند، حتماً لپ‌تاپ‌های مک را می‌پسندند؛ اما افرادی که بیشتر به دنبال پلت‌فرمی با منبع باز یا تنوع یا سخت‌افزاری خاص برای انجام کارهای خاص هستند، به سراغ لپ تاپ‌های ویندوزی می‌روند.

اندازه و وزن
معمولاً ابعاد و وزن یک لپ‌تاپ عوامل مهمی محسوب می‌شوند. تمام لپ‌تاپ‌ها قابل‌حمل هستند؛ اما برخی قابل‌حمل‌تر از سایرین هستند. بهتر است به هنگام انتخاب اندازه لپ‌تاپ سبک زندگی خود را در نظر بگیرید. افرادی که قصد دارند همواره لپ‌تاپ خود را جابه‌جا کنند، بهتر است لپ‌تاپی کوچک و سبک انتخاب کنند. افرادی که قصد دارند لپ‌تاپ خود را یک محل ثابت و برای تماشای فیلم یا بازی مورد استفاده قرار دهند، بهتر است لپ‌تاپی انتخاب کنند که صفحه‌نمایش بزرگی داشته باشد.

صفحه‌نمایش لمسی
صفحه‌نمایش لمسی در لپ‌تاپ‌ موضوع حساسی است. قبل از هر چیزی باید بگوییم قیمت لپ‌تاپی که صفحه‌نمایش لمسی دارد، بسیار بیشتر از سایر لپ‌تاپ‌ها است. همچنین استفاده از این صفحه‌نمایش‌ها آن قدرها که فکر می‌کنید راحت نیست. در واقع بیشتر از کیبورد و تاچ‌پد استفاده خواهید کرد. در نتیجه صفحه‌نمایش لمسی به اندازه‌ای که انتظار دارید مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. با این همه اگر قصد دارید بیشتر اوقات خود را با بازی فروت نینجا بگذرانید، لپ‌تاپی با صفحه نمایش لمسی بخرید.

انواع مختلف لپ‌تاپ
لپ‌تاپ‌ها به چند گروه مختلف تقسیم می‌شوند. لپ‌تاپ نت‌بوک کاربردی‌ترین نوع لپ‌تاپ است که به منظور راحتی در جابه‌جایی و پایین آوردن قیمت طراحی شده است. لپ تاپ‌های اولترابوک شرکت اینتل نت‌بوک‌هایی هستند که از نظر قدرت قوی محسوب می‌شوند. لپ‌تاپ‌های مختص کسب‌وکار سخت افزارهای شگفت‌انگیز، عمر طولانی باتری و چارچوبی قدرتمند را با یکدیگر ترکیب می‌کنند تا توانایی مقاومت در برابر سفرهای مداوم افراد فعال را داشته باشند. لپ‌تاپ‌های مختص بازی از پردازشگرها و کارت‌های گرافیکی قدرتمند، صفحه‌نمایش‌های بزرگ و رم کافی برخوردارند تا بازی‌های مدرن را اجرا نمایند.

سخت‌افزار
همانند هر کامپیوتری، سخت‌افزار لپ‌تاپ نیز میزان قدرت آن را تعیین می‌کند. مطمئناً سخت‌افزارهای بهتر گران‌تر هستند. در نتیجه بهتر است تصمیم بگیرید از لپ‌تاپ خود چه انتظاری دارید و بعد سخت افزار مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال برای جستجو در اینترنت یا انجام کارهای نوشتاری به پردازشگر یا کارت گرافیکی بسیار پیشرفته نیاز ندارید.
پردازشگر یا همان سی‌پی‌یو (CPU) تمام فرآیندهای لپ‌تاپ را انجام می‌دهد. هر بار که کامپیوتر به دسترسی یا تغییر داده‌ای نیاز پیدا می‌کند، پردازشگر این کار را انجام می‌دهد. پردازشگرهای بهتر داده‌های بیشتری را با سرعت بیشتر پردازش می‌کنند.
کارت گرافیک تصاویر موردنیاز یک برنامه را برای نمایش روی صفحه ایجاد می‌کند. کارت گرافیکی لپ‌تاپ‌ها به مادربورد چسبیده است. بیشترین استفاده از کارت گرافیک برای بازی و مدل‌سازی سه بعدی است.
از بلندگوهای لپ‌تاپ‌ها نیز توقع زیادی نداشته باشید. البته در بیشتر لپ‌تاپ‌ها می‌توانید بلندگویی خارجی را به لپ‌تاپ وصل و استفاده کنید.
حافظه یا رم همان قابلیت ذخیره و دسترسی به اطلاعات برای استفاده فوری است. تمام کارهایی که روی یک کامپیوتر انجام می‌شوند، به رم نیاز دارند. هر چه رم یک کامپیوتر بیشتر باشد، اطلاعات بیشتری در لحظه فراخوان می‌کند و پردازش‌های بیشتری انجام می‌دهد.
میزان ذخیره روی یک هارد یعنی میزان اطلاعاتی که در کل کامپیوتر می‌تواند در خود جای دهد. برنامه‌ها، ویدئوها، آهنگ‌ها و همه چیز روی هارد ذخیره می‌شود. توجه داشته باشید که هاردهای جامد (SSD) سریع‌تر و قوی‌تر از هاردهای عادی هستند.

 

شما منتشر کنید در

cover

پاسخ دهید