راهنمای خرید کوتاه: انتخاب بهترین داریو SSD تا سقف یک میلیون تومان

0

راهنمای خرید کوتاه: انتخاب بهترین داریو SSD تا سقف یک میلیون تومان

چند سالی است که پردازنده های Core i3 و Core i5 اینتل آنقدر قدرتمند شده اند که اصولا نیاز کاربران تشنه سرعت پردازش را به خوبی برطرف می کنند. به طوری که برای داشتن یک کامپیوتر به غایت قوی، دیگر نیازی نیست صرفا دست به دامان Core i7 ها شویم. از این رو به جای صرف هزینه ای بالا برای خرید Core i7، می توان با یک Core i5 و یا حتی Core i3 مناسب کنار آمد تا مبلغ ذخیره شده را روی سرعت درایو های ذخیره سازی سرمایه گذاری کرد. بدین ترتیب با صرف همان هزینه می توان Overall Performance سیستم را ارتقا داد. در این مقاله، با فرض بر اینکه بودجه ی 1 میلیون تومانی برای سرمایه گذاری در بخش درایو های ذخیره سازی داریم، به سراغ انتخاب های منطقی در بازار ایران می رویم.

جدال دائمی حجم در مقابل سرعت SSD

از آنجایی که خریدن SSD با هدف دستیابی به سرعت بیشتر صورت می گیرد، انتخاب های پیش رو نیز به ترتیب اهمیت سرعت به نسبت حجم معرفی می گردند:

راهنمای خرید SSD

1- درایو Samsung 950 Pro 256G M.2 سریع ترین SSD موجود در بازار ایران در بازه قیمتی 1 میلیون تومان است. سرعت خواندن و نوشتن متوالی آن به ترتیب 2200MB/s و 900MB/s؛ همچنین سرعت خواندن و نوشتن تصادفی آن به ترتیب 100K IOPS و 85K IOPS است. 

راهنمای خرید SSD

البته در قبال بدست آوردن این سرعت، شما تنها 256 گیگابایت فضا در اختیار خواهید داشت. نکته  منفی دیگر در مورد این SSD درگاه M.2 است، که برای استفاده از آن شما می بایستی حتما” از مادربرد های Z170 مجهز به درگاه M.2 استفاده کنید.

راهنمای خرید SSD

2- در پله بعدی، استفاده از دو درایو  Samsung 850 Pro 256G در حالت RAID 0 بهترین انتخاب در بازه قیمتی 1 میلیون تومان است. در این حالت سرعت خواندن و نوشتن متوالی به بیش از 1000MB/s و همچنین سرعت خواندن و نوشتن تصادفی تا 100K IOPS می رسد.

راهنمای خرید SSD

نکته مثبت این حالت در اختیار داشتن حجم 512 مگابایت با سرعتی بسیار نزدیک به SSD های M.2 و PCI-E است. تنها نکته منفی قابل ذکر در این حالت نیز ریسک ذاتی استفاده از RAID 0 است. البته با توجه به گارانتی 10 ساله ای که سامسونگ پشت قباله این درایو ها انداخته، درصد Fail شدن این درایو ها عملا” نزدیک به صفر است.

راهنمای خرید SSD

3- در رتبه سوم، هر جفت درایو دیگر 250 یا 256 گیگی مثل Samsung 850 Evo 250G یا از هر برند دیگری می تواند گزینه مطلوبی باشد، مشروط بر اینکه درایو های خوب و پرقدرتی انتخاب کنید. در صورتی که به هر دلیلی از RAID 0 دو SSD اجتناب می کنید، چه به دلیل ریسک RAID 0، و چه به دلیل وحشت از تنظیم درست RAID، اس اس دی های خوش قیمت 1 ترابایتی در بازار موجود هستند که سر آمد آنها Samsung 850 Evo 1TB است. این SSD یک میلیون 50 هزار تومانی را میتوان خوش قیمت ترین و سریعترین SSD یک ترابایتی بازار نامید.

راهنمای خرید SSD

4- در پله بعدی انتخاب های دیگری مثل درایو های 960 گیگابایتی SanDisk Ultra II و یا Corsair Force LE نیز در بازار موجود هستند که البته به دلیل سرعت پایین تر نسبت به Samsung 850 Evo، در اولویت های بعدی قرار میگیرند.

راهنمای خرید SSD

در صورت عدم موجودی درایو های 1TB فوق، می توان از درایو های خوب 512 و 480 گیگابایتی زیر به عنوان اولویت آخر نام برد:

به ترتیب اولویت سرعت و قدرت، SSD های Samsung 850 Pro، SanDisk Extreme Pro، Corsair Neutron Series XT،  OCZ Vertex 460A، Adata XPG SX930، Crucial M550، و Kingstone HyperX SAVAGE

راهنمای خرید SSD

راهنمای خرید SSD

ضمن آرزوی موفقیت برای دوستانی که با کمک این راهنما قصد خرید SSD دارند، در پایان یادآور می شوم تمامی SSD های نامبرده شده در این مقاله می توانند از عهده نیازهای حرفه ای کاربران به خوبی برآیند و اختلاف سرعت آنها بسیار نزدیک به هم است به طوری که به سختی می توان تفاوت سرعت بین آنها را متوجه شد.  SSD از مهمترین قطعات کامپیوتر است که بدون آن سیستم از گلوگاهی به نام هارددیسک رنج می برد. شاید یک میلیون تومان بودجه برای SSD کمی زیاد به نظر برسد، اما وقتی به یاد داشته باشیم هیچ کامپیوتری، بدون SSD نمیتواند از تمام توانایی های بلقوه خود استفاده کند، خیلی بیش از اینها برای این قطعه مهم می توان سرمایه گذاری کرد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید