راهنمای دریافت ویزای اربعین

0

خبرگزاری میزان- مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت گفت: مردم می‌توانند پس از ثبت‌نام در سامانه سماح، نسبت به ارائه مدارک لازم به دفاتر خدمات زیارتی سراسر کشور برای دریافت ویزای زیارت اربعین اقدام نمایند.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از تهران پرس، حسن نظافتی افزود: ثبت‌نام زائران در سامانه سماح سازمان حج و زیارت به آدرس http://samah.haj.ir همچنان ادامه دارد و افرادی که در این سامانه ثبت‌نام می‌کنند، می‌توانند با مراجعه به دفاتر مجاز زیارتی سراسر کشور که در این سامانه انتخاب می‌کنند، نسبت به ارائه مدارک جهت صدور ویزا اقدام کنند.
وی درباره ثبت‌نام در سامانه سماح توضیح داد: متقاضیان حضور در مراسم پیاده‌روی اربعین می‌توانند در قالب گروه‌های ۵ تا ۱۰ نفر در این سامانه ثبت‌نام کنند که یکی از افراد به عنوان سرگروه در این ثبت‌نام مشخص می‌شود که رابط میان گروه و دفتر مجاز خدمات زیارتی است که پیامک‌های اطلاع‌رسانی نیز برای این فرد ارسال می‌شود.
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت اذعان کرد: بر اساس توافق به عمل آمده با وزارت امور خارجه، تعداد نفرات برای دریافت ویزای گروهی عتبات از حداقل ۵ نفر است و گروه‌های کمتر از ۵ نفر بصورت انفرادی در سامانه سماح ثبت‌نام می‌کنند.وی در این‌باره اضافه کرد: بر اساس دستورالعمل نیروی انتظامی و مصوبه ستاد مرکزی اربعین، حداکثر تعداد نفرات در ویزای گروهی اربعین ۱۰ نفر است.
مدیرکل عتبات سازمان حج درباره مدارک لازم برای دریافت ویزای گروهی اربعین توضیح داد: سرگروه‌ها بایستی علاوه‌بر گذرنامه، یک برگ کپی از صفحه اول گذرنامه و یک قطعه عکس رنگی ۴*۳ زمینه سفیدِ افراد گروه و همچنین مبلغ ۳۰ دلار هزینه صدور ویزا و مبلغ ۱۰۰ هزار ریال به ازای هر نفر را به دفاتر مجاز زیارتی ارائه کنند تا ویزای گروهی برای آنان صادر شود.
وی همچنین درباره مدارک مورد نیاز برای دریافت روادید انفرادی اربعین گفت: متقاضیان بایستی اصل گذرنامه، دو قطعه عکس رنگی ۴*۳ زمینه سفید و مبلغ ۴۰ دلار برای دریافت ویزا و همچنین مبلغ ۱۰۰ هزار ریال به عنوان حق‌الزحمه را به دفاتر خدمات زیارتی ارائه کنند.
نظافتی در رابطه با هزینه دریافت ویزای اربعین گفت: هزینه صدور ویزای گروهی برای گروه‌های ۵ نفر به بالا به ازای هر نفر ۳۰ دلار و برای ثبت‌نام‌های انفرادی به ازای هر نفر ۴۰ دلار است.
این مقام مسئول در سازمان حج تصریح کرد: دفاتر مجاز زیارتی صرفا مجاز به دریافت وجه لازم به دلار هستند و اجازه دریافت مبلغ ریالی معادل را ندارند.همچنین مبلغ ۱۰۰ هزار ریال به صورت نقدی به عنوان حق‌الزحمه به ازای هر نفر از متقاضیان دریافت می‌شود. 
مدیرکل عتبات سازمان حج به راه‌اندازی دفاتر نمایندگی سفارت عراق در شهرهای قم، ایلام، تبریز، اصفهان، شیراز، کرج، کرمان، یزد، ساری، خرمشهر و سوسنگرد برای تسریع و تسهیل در روند صدور روادید اربعین اشاره کرد و توضیح داد: این دفاتر که در کنار چهار کنسولگری تهران، مشهد، اهواز و کرمانشاه کار صدور روادید برای زائران اربعین را انجام می‌دهند، تنها مجاز به ارائه خدمات به شرکت‌های مرکزی زیارتی در استان‌های کشور هستند و به صورت مستقیم به مراجعین خدمات ارائه نمی‌دهند.

/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید