راهکاری برای پیوند اعضای ناسازگاز

0

گیگر :

در عوض وابسته بودن به ماشین‌های دیالیز تا آخر عمر خود، بیماران پیوند توانایی این را خواهند داشت که کلیه و دیگر اعضا را از اهدا کنندگانی که در حالت دیگر مورد مناسبی نبودند بپذیرند. در واقع این راهکار جدید، روشی برای بازسازی سیستم ایمنی بدن بیمار می‌باشد تا بدن بتواند عضوی که در حالت دیگر ناسازگار‌ می‌باشد را بپذیرد. قدم اول خواستار این است که پزشکان آنتی‌بادی یا پادتن‌های موجود در جریان خون بیمار را فیلتر کنند. سپس آنتی‌بادی‌های دیگری در خون بیمار تزریق کنند تا سیستم ایمنی بدن در حالیکه در حال تولید سری کاملا جدیدی از آنتی‌بادی‌ها برای دفاع از بدن است بدون دفاع باقی نماند.

دانشمندان این تحقیق نتوانستند توضیح دهند که چرا، اما آنتی‌بادی‌های بازسازی شده احتمال کمتری دارد که به عضوی خارجی حمله کنند. و اگر به هر دلیلی آنتی‌بادی‌های جدید هنوز برای موفقیت‌آمیز بودن پیوند عضو خطرناک باشند، بیمار می‌تواند تحت درمان داروهایی قرار گیرد که گلبول‌های سفید خونی را که امکان حمله به کلیه پیوند داده شده دارند را بکشند. در تحقیق منتشر شده در رابطه با desensitization (حساسیت زدایی)، ۷۶.۵ درصد از بیمارانی که کلیه ناسازگار پس از desensitization دریافت کردند هنوز زنده می‌باشند، در مقایسه با ۶۲.۹ درصد از بیمارانی که هنوز در لیست انتظار در امید دریافت کلیه سازگار با بدن خود بودند.

desensitization دو هفته طول می‌کشد و ۳۰۰۰۰ دلار هزینه دارد. حتی همراه با هزینه ۱۰۰۰۰۰ دلاری بیشتر پیوند‌ها، پر واضح است که از پرداخت هزینه مادام‌العمر سالیانه ۷۰۰۰۰ دلاری دیالیز همراه با کیفت زندگی پایینتر بهتر است. از آنجایی که ۵۰۰۰۰ از اشخاصی که تنها در آمریکا در لیست انتظار کلیه هستند دارای آنتی‌بادی‌هایی هستند که به عضو پیوندی حمله می‌کنند، راهکر desensitization می‌تواند به نجات جان خیلی‌ها کمک کند. در آینده این روند می‌تواند فراتر از کلیه رود تا به اشخاص در لیست انتظار کبد، شش و دیگر اعضا کمک کند.

cover

پاسخ دهید