راه‌اندازی تورهای گردشگری برای خانواده دانشگاه آزاد/ اتمام طرح‌های نیمه تمام عمرانی پایان سال 95

0

رییس دانشگاه آزاد گفت: این دانشگاه نتیجه پس انداز خانواده‌هایی است که علاقمند به تحصیل فرزندانشان در داخل کشور هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی ؛ دوازدهمین جلسه هیات امنای استان آذربایجان غربی با حضور دکتر میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر سعادت استاندار آذربایجان غربی، حجت الاسلام و المسلمین قریشی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه و اعضای هیات امنای استان آذربایجان غربی در واحد ارومیه برگزار شد.

دکتر میرزاده در ابتدای این جلسه ضمن ابراز خرسندی از حضور در شهر ارومیه، این شهر را مهد فرهنگ، علم و حماسه دانست و گفت: با توجه به اینکه هیات های امنای استانی دارای اختیارات بسیاری هستند انتظار می رود، مصوبات این جلسات توسط اعضا پایش تا آثار آن متوجه اعضای هیات علمی و دانشجویان شود.

وی افزود:در حال حاضر بیش از 54 درصد از فارغ التحصیلان کشور متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی هستند، این دانشگاه که با ابتکار آیت الله هاشمی و حمایت خانواده های ایرانی شکل گرفت توانست به یک سرمایه ملی تبدیل شود، بنابراین وظیفه حفظ آن برعهده ماست.

وی با اشاره به چالش های پیش روی دانشگاه آزاد اسلامی بر ضرورت گسترش فعالیت های اقتصاد دانش بنیان تاکید کرد و گفت: کاهش جمعیت کشور و افزایش مراکز آموزشی باعث شده تا دانشگاه با صندلی های خالی مواجه شود. پیش بینی می شود تا سال 99 از میزان متقاضیان تحصیلات تکمیلی نیز کاسته شود به همین سبب واحدها باید بر روی فعالیت های دانش بنیان، آموزش های کاربردی نیروی انسانی و … تمرکز کنند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: از آنجایی که بسیاری از واحدها دارای ظرفیت هایی چون ساختمان های مازاد بوده می توانند از این پتانسیل برای اجرای طرح های گردشگری استفاده کنند.

وی با اشاره به ابلاغ بخشنامه ای در این خصوص گفت: واحدها با توجه به امکانات و پتانسیل های خود می توانند نسبت به راه اندازی تورهای گردشگری برای خانواده دانشگاه آزاد اسلامی اقدام کنند.

خوشبختانه با اعمال سیاست های جدید طی سه سال اخیر تراز مالی دانشگاه آزاد اسلامی مثبت شد

دکتر میرزاده افزود: از 29 هزار رشته محل دانشگاه آزاد اسلامی حدود 11 هزار رشته محل آن فاقد متقاضی است این در حالی است که این تعداد رشته محل همچنان برای دانشگاه ایجاد هزینه می کنند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی برای برون رفت مشکل زیان دهی برخی واحدها گفت: توسعه تحصیلات تکمیلی، توسعه فعالیت های دانش بنیان و بالا بردن اثر بخشی دانشگاه از مواردی است که واحدها به آن توجه بیشتری داشته باشند.

وی با ارائه آماری در خصوص واحدهای زیان ده گفت: مشکل زیان دهی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی طی سال های 87 تا 91 خود را نشان داد که حدود 235 واحد دانشگاه زیان ده شدند اما خوشبختانه با اعمال سیاست های جدید طی سه سال اخیر تراز مالی دانشگاه آزاد اسلامی مثبت شد و تعداد واحدهای زیان ده به کمتر از 100 واحد رسید.

تا پایان سال 95 تمامی طرح های نیمه تمام عمرانی در دانشگاه آزاد اسلامی به اتمام می رسد

وی با اشاره به اتمام طرح های عمرانی طی سه سال اخیر گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان سال 95 تمامی طرح های نیمه تمام عمرانی در دانشگاه آزاد اسلامی به اتمام خواهد رسید که این امر با توجه به شرایط اقتصادی کشور کار دشواری است.

دکتر میرزاده خاطر نشان کرد: واحدها باید تمهیداتی را اندیشیده تا میزان شهریه دانشجویان کاهش یابد و متقاضیان ورود به دانشگاه همچنان این دانشگاه را که دارای برندی ملی و بین المللی است، انتخاب کنند.

دکتر میرزاده همچنین با اشاره به ایجاد شبکه بین الملل در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: پس از برجام شرایط خوبی برای همکاری های علمی برای دانشگاه ها بوجود آمد، دانشگاه آزاد اسلامی نیز از این فرصت بهره گرفت و اقدام به تاسیس چند دفتر در دانشگاه های کشورهایی چون آلمان، روسیه و ایتالیا کرد که با استقبال دانشجویان ایرانی خارج از کشور و فارسی زبانان نیز مواجه شده است.

دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسه در خصوص نحوه هزینه در بودجه پژوهشی واحدها گفت: سیاست دانشگاه آزاد اسلامی حمایت از تاسیس مراکز پژوهشی است تا واحدها براساس ظرفیت ها و توانمندی هایشان بتوانند ایجاد درآمد کنند.

وی افزود: مراکز پژوهشی در صورتی که بتوانند سطح فعالیت های خود را ارتقا دهند می توانند عضو پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی شده و همچنین در شبکه نخبگان دانشگاه قرار بگیرند.

دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی تاکید کرد: فعالیت پژوهشی دانشگاه ها باید برنامه محور باشد تا از این طریق بتوانند بودجه پژوهشی خود را صرف کنند. در غیر اینصورت دانشگاه نمی تواند در مسیر تبدیل شدن به یک دانشگاه پژوهش محور حرکت کند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید