راه‌حل‌های خانگی برای درمان بی‌خوابی

0

بسیاری از دغدغه‌ها دست در دست هم می‌دهند تا فرد نتواند به خوبی بخوابد اما این افراد با رعایت چند نکته می‌توانند بر بی‌خوابی غلبه کنند.

دکتر شهر بانو قهاری روانشناسی بالینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  گفت: یکی از مشکلاتی که معمولا با افزایش سن برای برخی افراد پیش می‌آید کاهش خواب است همچنین استرس‌، از بین رفتن تعادل در غذا خوردن، نداشتن خواب کافی‌ و عدم تحرک می‌تواند تاثیر بسزایی بر بی‌خوابی بگذارد.

وی ادامه داد: درد‌های بدنی و برخی بیماری‌ها از دلایل دیگری هستند که بر خواب فرد تاثیر می‌گذارند بنابراین در قدم اول فرد باید علت بی‌خوابی خود را جویا شود و با درمان علت بی‌خوابی به رفع آن بپردازد‌.

دکتر قهاری تصریح کرد: سبک زندگی نا‌سالم،  نوشیدنی‌های محرک همچون چای، قهوه و نوشابه سبب بی خوابی می‌شود حذف یا کاهش این نوع نوشیدنی‌ها و اصلاح الگوی سالم خواب به بهبود خواب کمک می‌کند.

وی اظهار کرد: هنگامی که فرد به میزان کافی در طول شبانه روز بخوابد به غیر از این که نیاز بدن خود را تامین می‌کند، کمتر عصبانی و ناراحت می‌شود علاوه بر این تنظیم مواد غذایی می‌تواند نقش موثری در خواب داشته باشد.

دکتر قهاری در خصوص راه حل‌های خانگی درمان بی‌خوابی خاطرنشان کرد: افراد با رعایت چند نکته در خانه از جمله میل کردن غذای سبک‌، دوش گرفتن، نوشیدن یک لیوان شیرداغ، استفاده از روش‌های آرامش بخش، نوشتن افکار نگران کننده‌ی خود بر روی کاغذ و تاریک کردن اتاق می‌توانند خواب راحتی داشته باشند.

انتهای پیام//

لینک مطلب

پاسخ دهید