راه اندازی 7 پایگاه اورژانس جدید هوایی در کشور / 85 درصد هزینه‌های زوج‌های نابارور با تعرفه دولتی پرداخت می‌شود

0

قائم مقام وزارت بهداشت گفت: 7 پایگاه جدید اورژانس هوایی در طرح تحول نظام سلامت راه اندازی می‌شود که در این طرح 85 درصد هزینه‌های زوج‌های نابارور به وسیله تعرفه دولتی حساب می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ آقاجانی مسئول اورژانس بهداشت در نشست خبری که صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد با اشاره به دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت اظهار کرد: در حوزه درمان مردم از مشکلات جدی رنج می‌بردند و برای پرداخت هزینه‌های مختلف درمانی با مسائل گوناگونی دست و پنجه نرم می‌کردند.

وی بیان کرد: پرداخت درمان از دید مردم از 60 درصد در طرح تحول نظام سلامت به زیر 7 درصد رسید و مشکلات دسترسی به خدمات درمانی و بیمارستانی و همچنین تجهیزات پزشکی برطرف شد.

آقاجانی ادامه داد: در قبل از اجرای طرح تحول سلامت وضعیت اقتصادی بیمارستان‌ها با مشکلات مختلفی روبه‌رو بوده و ناوگان تجهیزات پزشکی و وضعیت فیزیکی بیمارستان‌ها از فرسودگی زیادی برخوردار بودند.

وی با بیان اینکه نیروی انسانی در مناطق محروم دچار کمبود بود، افزود: این مشکل از سال 93 با اجرای طرح تحول سلامت بر طرف شده و خوشبختانه مردم طبق نظرسنجی‌های مختلف از رضایت‌مندی مردم از وزارت بهداشت بسیار خوب بوده و دستگاه‌های دولتی در طرح تحول نظام سلامت به کمک وزارت بهداشت آمده و بسیاری از مشکلات مردم در حوزه بهداشت و درمان برطرف شد.

آقاجانی یادآور شد: با اجرای طرح تحول سلامت پوشش بیمه‌ای مردم ایران به بالای 95 درصد رسیده و در این طرح 11 میلیون از افرادی که فاقد بیمه بوده تحت پوشش خدمات درمانی رایگان وزارت بهداشت درآمده‌اند.

وی ابراز داشت: در طرح تحول نظام سلامت برای 16 میلیون بیمار بستری طرح حفاظت مالی به عمل آمده و هزینه‌های این افراد از 37 درصد به 3،6 درصد در مناطق روستایی و شهری رسیده است.

آقاجانی اظهار داشت: زایمان طبیعی یکی از مشکلات بهداشتی در کشور بوده به طوری که در دوره 2 ساله روند افزایش سزارین قبل از طرح تحول بالا رفته که با اجرای این طرح سزارین 6.5 درصد کاهش داشته است.

آقاجانی ادامه داد: زایمان طبیعی سبب شده تا 1 میلیون و 150 هزار زایمان به صورت طبیعی در کشور انجام شود و در طرح تحول نظام سلامت برای مادران دوره‌های آموزشی و توانمند سازی زایمان برگزار شده و ما به سمت اصلاح زایشگاه‌های کشور در حرکت هستیم.

وی گفت: 1800 واحد اختصاصی زایمان درکشور راه اندازی و تجهیز می‌شود و ما در طرح تحول نظام سلامت در راستای سیاست‌های جدید سعی داریم برای زوج‌های نابارور 17 مرکز ناباروری با تمرکز در مناطق محروم و 6 استان فاقد مرکز راه اندازی کنیم تا مردم سراسر کشور به کلینیک‌های ناباروری دسترسی کامل داشته باشند.

آقاجانی ابراز داشت: 24 مرکز ناباروری در کشور تجهیز شده تا زوج های نابارور تحت پوشش بیمه‌ای طرح تحول قرار گرفته و 85 درصد هزینه‌های آنها به صورت تعرفه دولتی تا سقف 3 نوبت پرداخت می‌شود. 

وی ادامه داد: برای پوشش  بیمه‌ای 2 میلیون زوج نابارور  105 میلیارد تومان بودجهدر نظر گرفته شده و خدمات ناباروری از طریق خدمات غذا ودارو و سازمان هایی دیگر به مردم ارائه می‌شود.

در حال تکمیل

لینک مطلب

پاسخ دهید