رای مثبت مجلس به طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو

0

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت از رای مثبت مجلس شورای اسلامی به طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور خبر داد.

محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی  درباره طرح سنجش و پذیرش دانشجو گفت: صبح امروز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، بند الف ماده یک و بند ت ماده سه، طرح اصلاح قانون و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در مجلس شورای اسلامی رای مثبت آورد.

وی افزود: در بند الف ماده یک منظور از سابقه تحصیلی، نمراتی از دروس دوره سه سال آخر متوسطه است که مطابق اصول سنجش اندازه گیری از سوی وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری و نهایی و استاندارد برگزار شده باشد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت: بند ت ماده سه نیز به این صورت است: اتخاذ تصمیم در مورد میزان و نحوه تاثیر هر یک از عوامل سابقه تحصیلی (متناسب با تحت پوشش قرار گرفتن امتحانات نهایی دوره سه سال آخر متوسطه) آزمون عمومی و آزمون اختصاصی در سنجش.

وی یادآور شد: در مقدمه توجیهی این طرح نیز آمده: در قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز عالی کشور مصوب دهم، مهر 92 مقرر شده بود سوابق تحصیلی دانش آموزان که بصورت نهایی و استاندارد باشد، در ورودی کنکور تاثیر داشته باشد.

گفتنی است؛ با توجه به اینکه در بند الف ماده یک تعریف سوابق تحصیلی صراحتا نمرات سه سال آخر متوسطه ذکر شده، دیوان عدالت اداری، رای به ابطال تاثیر سوابق تحصیلی تا زمان محقق شدن کامل سه سال صادر کرده است. لذا با توجه به قانون مبنی بر اینکه تاثیر سوابق تحصیلی متناسب با تحت پوشش قرار گرفتن، افزایش پیدا کند به استناد اصل 73 قانون اساسی بند الف ماده یک اصلاح و در آزمون های سال 95 و پس از آن اعمال می شود.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید