رتقای کیفیت زندگی سالمندان نیازمند عزم عمومی است/آمار سالمندی زنان کشور بیشتر از مردان است

0

تفکیک جنسیتی سالمندان در کشور نشان می دهد در حال حاضر ما شاهد زنانه شدن سالمندی هستیم، زیرا درصد سالمندان زن نسبت به سال گذشته افزایش یافته و ارتقای کیفیت زندگی سالمندان نیازمند عزم عمومی و آگاهانه است.

احمد دلیری رییس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی ؛ گفت: سالخوردگی جمعیت به عنوان یک پدیده بی سابقه، فراگیر، سرسخت و بازگشت ناپذیر حاصل تلاش شبانه روزی سیستم های بهداشتی، درمانی، اقتصادی و اجتماعی در قرن بیستم بوده است و این امر نتیجه ارتقاء سطح مراقبتهای بهداشتی-درمانی و پیشگیری از بیماری ها و نیز اجرای برنامه های دقیق ارتقای سلامت که منجر به افزایش امید به زندگی و افزایش روزافزون جمعیت به عنوان موفقیت عظیم سیستم بهداشتی درمانی کشور تلقی می‌شود.

 

وی تصریح کرد: سازمانها و موسسات دخیل در امر سالمندان، همه ساله اول اکتبر مصادف با 10 مهرماه که به عنوان ” روز ملی سالمندان ” نامگذاری شده، مراسمی برگزار می کنند تا با استفاده از این فرصت به بررسی چالشها و دستاوردهای خود در خصوص وضعیت سالمندان در ابعاد مختلف سلامت جسمی ، روانی و اجتماعی این قشر از جامعه بپردازند.

رییس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: امسال نیز دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به عنوان اولین دانشگاه فعال در حوزه آموزش و تحقیقات سالمندی با حمایت و مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اجرای سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه خانواده و جمعیت که تاکید بر احترام و تکریم سالمندان در خانواده، تقویت و حمایت از مراقبت سالمند در خانواده، ارتقای امید به زندگی و استفاده از توانمندی ها و تجربیات سالمندان دارد، تلاش می کند تا با طراحی، برنامه ریزی و تدوین خط مشی و سیاستهای مشابه، ارتقای کیفیت زندگی و سطح سلامت جسمی، روانی و اجتماعی آنان، اقدام نماید.

 وی اظهارداشت: در این راستا، مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی با حمایت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت متبوع نسبت به طراحی مطالعه کهورت “میانسالی تا سالمندی ایران ” اقدام کرد که مرحله آزمایشی آن، از اول سال 1395 در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار اجرا و پس از تکمیل طرح، به زودی بعنوان طرح ارزیابی و پایش سلامت شهروندان میانسال و سالمند شهر تهران با همکاری اداره کل سلامت شهرداری تهران اجرا می شود. 

دلیری از برگزاری همایش روز جهانی “سالمند” با حضور جمع کثیری از سالمندان موفق و مسئولان سازمانها و نهادهای ذیربط در روز شنبه (10 مهرماه جاری) در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی خبر داد.

رئیس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی افزود: این مرکز تحقیقاتی با تاکید و مشارکت اداره کل سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت و همکاری شهرداری تهران و دبیرخانه شورای ملی سالمندان تصمیم گرفت تا همایش روز جهانی سالمندان با شعار ” نه، علیه هرگونه تبعیض سنی” را در تاریخ 10 مهرماه برگزار کند.

وی تصریح کرد: این همایش با تشکیل دو پانل تخصصی آموزش و پژوهش در سالمندی و سلامت جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان و با حضور مدیران و سیاستگذاران حوزه سالمندی، متخصصان و کارشناسان سالمندی 58 دانشگاه علوم پزشکی کشور و سالمندان به بررسی مسایل و مشکلات این دوران می پردازد.

   

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید