رحیم نوروزی:با کارگردان چالش نمی‏ کنم

0

به نقل از گیگر:

نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان
ذخیره

کد خبر : 91070
زمان انتشار : 20 آبان 1394 09:25:00

بخش عمده کارنامه رحیم نوروزی را سریال های تلویزیونی مثل « پس از باران» ،«روز حسرت» ،«خانه ای در تاریکی»،«شهریار» و«مدار صفر درجه» تشکیل داده و کمتر در آثار سینمایی حضور داشته است.

رحیم نوروزی:با کارگردان چالش نمی‏ کنم

به گزارش سینماخبر، شهرزاد رویائی: وی در حال حاضر بازیگر سریال های در حال پخش «نفس گرم» ،«معمای شاه» و «آسمان من» از سه شبکه تلویزیون است. همچنین پیش از این سریال «زاویه هفت» با بازی او برای هفته ناجا پخش شد. رحیم نوروزی علاوه بر تلویزیون در حوزه تئاتر نیز به فعالیت خود ادامه داده و آخرین بار نمایش «دژاوو» به کارگردانی مسعود دلخواه را در مجموعه ایرانشهر اجرا کرده است. وی در حال حاضر مشغول تمرین نمایش دیگری به کارگردانی مسعود دلخواه است. او در سریال «نفس گرم» نقش بهرام ، فردی متعصب و درگیر با سنت ها را ایفا می کند. کاراکتر بهرام همچون بعضی از دیگر نقش های او رفتاری تند و محکم دارد. حضور او در اکثر سریال های در حال پخش به ویژه «نفس گرم» زمینه ای برای گفتگو با او را ایجاد کرده است.
از بین سریال هایی که طی چند ماه اخیر با حضور شما پخش شده ابتدا از «زاویه هفتم» شروع می کنم. تا چه حد از حضور در این سریال با توجه به نقدهایی که شده ، رضایت دارید؟
– من نقد ها را تا به امروز نخوانده بودم. امروز در یکی از نشریات نقدهایی درباره زاویه هفتم به چشمم خورد. ببینید من از حضور در این سریال راضی هستم، چرا که معتقدم موضوع های قابل ساخت تنوعی ندارد و این تنوع باید در نوع نگاه سازندگان وجود داشته و یکنواختی را از فضای سریال ها دور کند. به نظرم جای اینگونه روایت ها در تلویزیون ما خالی است. «زاویه هفتم» یک داستان گوی مطلق نبوده و کار از حد متوسط بالاتر بوده است. به هر حال شتابزدگی هایی در کارهای تلویزیونی وجود دارد که مثل این سریال ناگهان شخص دیگری باید وارد کار شود و پروژه را هدایت کند. خوشبختانه آقای معظمی توانایی این هدایت را دارد و لطف کردند و از من برای حضور در سریال دعوت کردند.
همکاری برای چندمین بار با محمود معظمی چگونه بود است؟
– قطعا وقتی همکاری به چندمین بار می رسد ، یعنی رضایت دو طرف از این همکاری وجود دارد.اینکه من در بیشتر آثار او بازی می کنم معنای صرفا رفاقتی ندارد. دوستان می دانند که من بعد از اتمام پروژه ها اغلب معاشرتی با اعضا ندارم و حضورم در کارهای معظمی به دلیل اطمینان و رضایتم از کار است.
درباره نقشتان در سریال «نفس گرم» و چگونگی پرداخت شخصیت بهرام تا چه حد رضایت دارید؟
– بازی کردن یک شخصیت و پرداخت آن خیلی از سایر عوامل سریال مجزا نیست. هر کاراکتر در کنار کاراکتر های دیگر معنا می شود. همیشه برای پرداخت یک شخصیت به موقعیت کاراکتر ، اینکه در کجا ایستاده و چه روایت هایی در پس و پیش او قرار دارد، دقت می کنم. بهرام نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای ایفای نقش او به کاراکتر های مقابل و روایت های اطراف او نیز توجه کرده ام. گرچه فرد از خود راضی هستم ، اما تعهد به نقش برای من بسیار جدی است. همچنین با سایر کاراکتر ها تعامل نقش را حفظ می کنم و در یک خط مجزا به نحوی که انگار من سلطان بازی ها هستم ، پیش نمی روم.
درباره تعامل با بازیگر های مقابلتان در سریال «نفس گرم» توضیح دهید و اینکه بازی با کدام یک از آن ها برای شما راحت تر و خوشایند تر بوده است؟
– بیشتر بازی های من با خانم گلچین ، خوش خلق و پسر نوجوانی که نقش علی را بازی می کند، انجام شده است.سعی می کردم پیش از ایفای نقش یک گپ و گفتی درباره چگونگی ایفای نقش و حس و حال جاری در فضا داشته باشیم. خانم گلچین نقطه اتصال کلیه بخش های قصه است ، بنابراین من در مسابقه قرار نمی گرفتم و به تبعیت از انرژی و ساز ایشان پیش می رفتم. در واقع سعی داشتم که بازی گل درشتی نداشته باشم. بازی با همه بازیگران راحت و خوشایند بوده ، اما بازی در کنار پسر نوجوان در نقش علی به شدت برایم خوشایند بوده است. بچه ها بدون اینکه متوجه فرآیند بازی باشند بسیار روان طبیعی نقش را ایفا می کنند. بازیگران نوجوان ما به شدت مستعد و توانا عمل کردند.
در ایفای نقش هایتان تا چه حد ایده و نظر ارائه می دهید؟
– من معمولا سعی بر دخل و تصرفی در ایفای نقش هایم ندارم. معتقدم قصه مال من نیست و سعی می کنم به عنوان یک همکار انرژی کارگردان را نگیرم. به نظرم بازیگر باید فکر کارگردان را بخواند و مطابق با خواسته او پیش رود.تنها وسواس من روی فیلمنامه و غلط های املایی و ویراستاری است، وگرنه به روند قصه و خواست کارگردان وفادار هستم. در کل وارد چالش با کارگردان نمی شوم و سعی می کنم وقتی نقشی را می پذیرم با شناخت شخصیت آن را ایفا کنم.
در یکی از سکانس های شب گذشته بهرام بعد از جنجال با همسرش و خانم برادرش ناگهان سرش را محکم به دیوار می کوبد و بدون هیچ صدایی تنها خون از سرش می ریزد. این سکانس چه معنایی دارد؟
– این سکانس به پیشنهاد آقای عسگرپور این چنین تصویربرداری شد.دفاع من از این سکانس با توضیح معنای درونی آن اتفاق است. در واقع بهرام در آن لحظه کنفت شده و ناراحت است. او فردی است که بدون درایت با رویداد ها مواجه می شود و در واقع با سر به سمت اتفاق ها رفته است. این سکانس یک نشانه برای مخاطب است.
شخصیت بهرام را چطور ارزیابی می کنید؟
– کاراکتر بهرام منفی نیست و اتفاقا آدم خوبی است.با توجه به باورهای سنتی او مراقبت از خانواده برادرش در گرو کنترل آن ها است.او روش هوشمندانه ای برای مقابله با مشکلات ندارد و کاراکتری تنهاست.
آیا قصه به طور نا محسوس به ما توجهی بیش از تعصب را از سمت بهرام به خانم برادرش نشان نمی دهد؟
– البته این می تواند از برداشت های مخاطب باشد ، اما در فیلمنامه چنین مبحثی نوشته نشده است. تنهایی این کاراکتر و اینکه هیچ کس او را درک نمی کند برای من قابل تامل بوده است. او فرد بدی نیست ، اما در واقع احساس می کند که او را درک نمی کنند و مشکلات زیادی دارد.
همکاری با مهدی عسگرپور را چطور دیده اید و چگونه به کار راه پیدا کردید؟
– در گذشته نیز چندین بار پیشنهاد هایی برای همکاری با وی داشته ام ، اما شرایط سعادت این همکاری را از من گرفته بود. خوشبختانه با حضور در سریال «نفس گرم» افتخار همکاری با این کارگردان آرام و حرفه ای برایم فراهم شده است. بر خلاف اکثر پروژه های امروزی مجموعه«نفس گرم» همچون خود مهدی عسگرپور در نهایت آرامش و روانی پیش رفت و هیچ کس دغدغه ای جز ایفای نقش و وظیفه اش نداشت.
از نظر تکنیکی چه تمایزی بین مهدی عسگرپور و سایر کارگردان ها دیده اید؟
– او همانطور که فردی آرام و به دور از پیچیدگی هاست ، از نظر تکنیکی هم دکوپاژی روان و ساده را ایجاد کرد و روایت قصه در عین روانی و سادگی اتفاق افتاد.
از بین سریال های در حال پخشی که در آن حضور دارید کدام یک به نظرتان جذاب تر است؟
– به هر حال هر کدام جذابیت خود را دارد و من هم سعی می کنم در انتخاب کارها دقت کنم ، اما بعد از پخش قسمت اول سریال «معمای شاه» به نظرم آمد که نه تنها از بین سریال هایی که من حضور دارم ، بلکه نسبت به سایر سریال های تلویزیونی دیدنی تر شده است.
برای آینده در چه کارهایی حضور دارید؟
– فعلا کار خاصی ندارم تنها در سریال «شیوع» به کارگردانی بازی می کنم و نمایشنامه ای از شکسپیر به کارگردانی دکتر مسعود دلخواه را تمرین می کنم. این نمایش احتمالا در جشنواره اجرا خواهد شد و برای اردیبهشت ماه اجرای عمومی خواهیم داشت.
چرا در کارهای سینمایی حضور ندارید؟
– اهمیتی ندارد. من درگیر تحصیل و تدریس  و تئاتر هستم. به خوشنویسی می پردازم و زندگی می کنم.

بانی فیلم

 

پاسخ دهید