ردیاب زنونی پس از 20 ماه جستجو در کشف ماده تاریک ناموفق بود

0

ردیاب زنونی پس از 20 ماه جستجو در کشف ماده تاریک ناموفق بود

کشف ماده تاریک و تعیین خواص و ویژگی های این ماده ی ناشناخته یکی از مهم ترین مسائل کیهان شناسی مدرن و فیزیک ذرات است و دانشمندان و فیزیکدان ها در صورت کشف آن به پیشرفت بزرگی در زمینه درک فیزیک خواهند رسید. در آخرین تلاش ردیاب زنونی LUX (Large Underground Xenon) در عمق یک مایل زیر سطح ایالت داکوتای جنوبی در ایالت متحده در بین سنگ و آب به مدت 20 ماه قرار گرفت. اما سنسورهای این ردیاب زیرزمینی بزرگ در کشف ماده تاریک ناموفق بودند. این یکی دیگر از تلاش های ناموفق در کشف ماده تاریک است که چهار پنجم جرم جهان را تشکیل داده است اما بطور قطع نتایج این تحقیق به عملیات های اکتشافی آینده کمک خواهد کرد.

دانشمندان آزمایشگاه تحقیقات زیرزمینی سنفور (Sanford) که بر روی این عملیات تحقیق میکردند روز گذشته نتایج تحقیقات خود را در کنفرانس بین الملی ماده تاریک در شفیلد انگلستان اراده کردند. در زمان فعالیت LUX (-20162014) احتمال شکست پروژه بود اما نتایج حاصل از  این ردیاب باید مورد بررسی قرار گیرد. فعالیت این ردیاب که به سنسور ماده تاریک تجهیز است نسبت به شروع فعالیتش از سال 2013  چهار برابر شده است. همانطور که از نام این ردیاب مشخص است، هسته LUX از جنس زنون است. یک سوم تُن از وزن آن را مایع خنک کننده تشکیل داده است که با قرارگرفتن در یک مخزن 7200 گالنی آب در عمق زمین ایزوله شده است. با شناخت اولیه از ماده تاریک تصور میشد که این ماده واکنش ضعیفی نسبت به ذرات سنگین نشان دهد و با عبور از بدن انسان واکنشی نشان ندهد و اگر آنها با اتم زنون برخورد کنند جرقه های کوچکی مانند رعد و برق تولید شود. متاسفانه در طول این 20 ماه هیچگونه فعل و انفعالی به ثبت نرسید.

با وجود شکست این پروژه دانشمندان این فرضیه را کنار نخواهند گذاشت، اما ممکن است عدم موفقیت این آزمایش در طی این 3 سال باعث شود که LHC (Large Hadron Collider: شتاب دهنده بزرگ هادورن در آزمایشگاه سِرن در مرز فرانسه و سوئیس) بتواند برای اولین بار و زودتر از LUX ماده تاریک را در سال 2016 مشاهده کند. نسل بعدی ردیاب زنونی LUX-ZEPLIN (LZ) خواهد بود که 10 تُن وزن دارد و پیش بینی می شود که حساسیت آن 70 برابر بیشتر از LUX باشد. این ردیاب پیشرفته جستجوی خود را در کشف ماده تاریک از سال 2020 آغاز خواهد کرد.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید